Kraštutinių dešiniųjų pažiūrų buvęs futbolininkas buvo prisaikdintas per parlamento ceremoniją, praėjus kelioms akimirkoms po to, kai kadenciją baigianti prezidentė Salomė Zurabišvili pareiškė, kad yra „vienintelė teisėta prezidentė“, ir pažadėjo kovoti su parlamentą kontroliuojančia partija „Sakartvelo svajonė“.
Salomė Zurabišvili atsisakė trauktis iš pareigų, kai po ginčijamojo įpėdinio inauguracijos baigsis jos kadencija, tačiau sakė, kad paliks prezidento rūmus.
„Aš išlieku vienintele teisėta prezidente“, – sakė ji tūkstančiams už Europos Sąjungą (ES) pasisakančių demonstrantų.
„Aš išeisiu iš prezidento rūmų ir atsistosiu su jumis, nešdama su savimi teisėtumą, vėliavą ir jūsų pasitikėjimą“, – pridūrė ji.
Simboliškai S.Zurabišvili vilkėjo tuos pačius baltus ir raudonus – savo šalies vėliavos spalvų – drabužius, kuriais buvo apsirengusi per savo inauguraciją prieš šešerius metus.
Inauguracija už uždarų durų
Šiemet kartvelai pirmą kartą tiesiogiai nerinko prezidento.
Manoma, kad M. Kavelašvilio inauguracija dar labiau paaštrins politinę krizę, kurią lydi masinės proeuropietiškos demonstracijos.
Sumaištis Juodosios jūros šalyje kilo po spalį vykusių ginčytinų parlamento rinkimų ir vyriausybės sprendimo atidėti stojimo į ES derybas.
Gruodžio 14-ąją valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ kontroliuojama rinkikų kolegija paskyrė kraštutinių dešiniųjų pažiūrų buvusį futbolininką, Micheilą Kavelašvilį, naujuoju šalies vadovu.
Tačiau kadenciją baigianti prezidentė S. Zurabišvili, kurios įgaliojimai baigiasi kartu su naujojo vadovo inauguracija, atsisakė atsistatydinti, kol vyriausybė nepaskelbs naujų parlamento rinkimų.
Pirmą kartą Sakartvelo istorijoje priesaikos ceremonija vyko už uždarų parlamento durų.
„Mūsų istorija aiškiai rodo, kad po nesuskaičiuojamų kovų už tėvynę ir tradicijas taika visada buvo vienas pagrindinių Sakartvelo žmonių tikslų ir vertybių“, – sakė M. Kavelašvilis, davęs prezidento priesaiką parlamente.
Opozicinės partijos atsisakė dalyvauti naujai išrinkto parlamento posėdžiuose, o S. Zurabišvili paskelbė, kad įstatymų leidžiamoji valdžia, vyriausybė ir išrinktasis prezidentas yra neteisėti.
„Sakartvelo svajonė“ vaizduoja save kaip vienintelį stabilumo šalyje garantą, kaltindama Vakarus bandymu įtraukti Tbilisį į karą Ukrainoje.
M. Kavelašvilis, žinomas dėl savo kraštutinių dešiniųjų pažiūrų ir paniekinančių komentarų LGBTIQ žmonių atžvilgiu, toliau gyrė „mūsų tradicijas, vertybes, nacionalinę tapatybę, šeimos šventumą ir tikėjimą“.
„Mes ja pasitikime“
Tuo metu po S. Zurabišvili kalbos prie prezidentūros tūkstančiai protestuotojų pajudėjo parlamento link, kai kurie iš jų laikė raudonas korteles, taip primindami, kad prieš tapdamas prezidentu M. Kavelašvilis buvo futbolininku.
Demonstrantai netrukus išsiskirstė, žadėdami vakare surengti dar vieną protestą.
Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad prie parlamento buvo sulaikyti šeši protestuotojai.
Vietos žiniasklaida nurodė, kad per smurto lydėtus sulaikymus buvo sužeisti keli žmonės, nepaisant to, kad protestuotojai vykdė policijos nurodymus atlaisvinti kelią.
S. Zurabišvili tapo populiariausia politike ir paskutine viltimi protestuotojams, kurie kaltina „Sakartvelo svajonę“, kad ši nukreipia Tbilisį nuo Vakarų ir artina prie Maskvos.
„Mes ja pasitikime, sekame paskui ją ir šiuo metu ji yra mūsų vedlė“, – naujienų agentūrai AFP sakė demonstracijoje dalyvavusi 42-jų Šorena Aleksaja.
„Per vėlu trauktis“
Sumaištis Juodosios jūros šalyje kilo po spalį vykusių ginčytinų parlamento rinkimų ir vyriausybės sprendimo atidėti stojimo į ES derybas.
Tūkstančiai kartvelų jau mėnesį kasdien išeina į gatves, kaltindami vis labiau represinę politiką vykdančią vyriausybę, kad ši žlugdo Tbilisio siekį tapti ES nariu.
Dauguma protestuotojų pareiškė ir toliau ketinantys eiti į gatves.
„Mes ir toliau kovosime. Nenustosime protestuoti“, – sekmadienį prie prezidentūros sakė 22-ejų programuotojas Davidas.
„Per vėlu trauktis“, – pridūrė jis.
JAV Respublikonų partijos kongresmenas Joe Wilsonas Joe Wilsonas kalbėdamas apie krizę, pareiškė, kad S. Zurabišvili kviečiama dalyvauti Donaldo Trumpo inauguracijoje kitą mėnesį „kaip vienintelė teisėta Sakartvelo lyderė“.
Jis paskelbė įstatymo projektą, „kuriuo bus uždrausta JAV pripažinti neteisėtą diktatūrinį režimą Sakartvele ir kuriuo S. Zurabišvili bus pripažinta vienintele teisėta Sakartvelo vadove“.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pavadino M. Kavelašvilį „asmeniu, kurį išrinko ir pripažino tik jo paties partija“ ir kuris buvo „inauguruotas per pusiau slaptą ceremoniją“.
Tačiau ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė iš valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ atmeta galimybę skelbti naujus rinkimus.
Per pirmąsias 10 protestų dienų riaušių policija naudojo ašarines dujas ir vandens patrankas, kad išsklaidytų demonstrantus, o kai kurie jų mėtė fejerverkus ir akmenis.
Per protestus buvo sulaikyta daugiau kaip 400 žmonių, iš kurių daugelis buvo sumušti.
Pranešimai apie žiaurų policijos elgesį sulaukė vis didesnio tarptautinio pasmerkimo, o Vašingtonas ir kelios Europos šalys uždraudė išduoti vizas „Sakartvelo svajonės“ pareigūnams.