2024 12 02 /08:19

Kartvelai nesitraukia: protestų banga plinta po Sakartvelo miestus

Tūkstančiai žmonių Sakartvele sekmadienį ketvirtą dieną iš eilės protestavo prieš vyriausybės sprendimą atidėti derybas dėl šalies narystės Europos Sąjungoje (ES), ministrui pirmininkui Irakliui Kobachidzei atmetus raginimus sušaukti naujus rinkimus.
Protestai Sakartvele
Protestai Sakartvele / „AFP“/„Scanpix“

„Ne mano vyriausybė“

Nepaisydami šalto oro jauni protestuotojai, tarp jų paaugliai, valandą nesitraukė policijai bandant juos nubaidyti vandens čiurkšlėmis iš gaisrinių žarnų, leistomis iš parlamento kiemo.

Vėliau policija panaudojo vandens patrankas, bet vis tiek negalėjo išvaikyti minių.

„Sakartvelo svajonė“ nėra mano vyriausybė. Tai ne Sakartvelo vyriausybė. Tai rusiška vyriausybė ir ji turi trauktis“, – sakė 32 metų demonstrantas barmenas Aleksandras Diasamidzė.

Kitas protestas vyko prie Sakartvelo visuomeninio transliuotojo (GPB), daugelio vadinamo valdančiosios partijos propagandos įrankiu.

Transliuotojas sutiko patenkinti protestuotojų reikalavimą suteikti eterio laiko prezidentei S.Zurabišvili, nors anksčiau atsisakė tai padaryti.

Protestai taip pat vyko kituose šalies miestuose.

Žmonių pyktį pakurstė I.Kobachidzės atsisakymas surengti naujus parlamento rinkimus. Jis pareiškė, kad „naujos vyriausybės formavimas remiantis spalio 26-osios parlamento rinkimais yra užbaigtas“.

Praėjusią savaitę partija į didele dalimi reprezentacinį prezidento postą pasiūlė kraštutinių dešiniųjų politiką, buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį.

„AP“/„Scanpix“/Protestai Sakartvele
„AP“/„Scanpix“/Protestai Sakartvele

Tačiau S.Zurabišvili šeštadienį išskirtiniame interviu naujienų agentūrai AFP pavadino save „vienintele teisėta šalies institucija“ ir teigė, kad kol nebus naujų rinkimų, tęsis jos mandatas.

Žingsnis Rusijos link

Sakartvelą krečia neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio 26 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose, kurie, proeuropietiškos opozicijos teigimu, buvo suklastoti.

Opozicija boikotuoja naująjį parlamentą, o provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili per šalies Konstitucinį Teismą siekia panaikinti rinkimų rezultatus. Šeštadienį ji pareiškė, kad nesitrauks iš posto, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai.

Kritikai kaltina daugiau kaip dešimtmetį valdžioje esančią partiją „Sakartvelo svajonė“ kreipiant šalį nuo ES Rusijos link.

I. Kobachidzės ketvirtadienio pareiškimas, kad Sakartvelas nesieks pradėti stojimo derybų su Europos Sąjunga iki 2028 metų pabaigos, išprovokavo protestų bangą sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iraklis Kobachidzė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iraklis Kobachidzė

Per šiuos protestus jau sulaikyta maždaug 150 demonstrantų.

Policija kai kuriais atvejais vydavosi protestuotojus, sumušdavo juos, be to, naudodavo gumines kulkas ir ašarines dujas.

Sekmadienį vakare tūkstančiai žmonių su ES ir Sakartvelo vėliavomis vėl buvo susirinkę prie šalies parlamento. Kai kurie protestuotojai daužė metalines jo duris.

Tarptautinis pasmerkimas

Briuselis nepripažino Sakartvelo spalio 26-osios rinkimų rezultatų ir pareikalavo ištirti, jo žodžiais, rimtus rinkimų pažeidimus.

Europos Parlamentas ragino surengti naujus rinkimus ir paskelbti sankcijas Sakartvelo aukšto rango pareigūnams, įskaitant I. Kobachidzę.

S.Zurabišvili šeštadienį sakė, kad „niekas už Sakartvelo ribų, (jokie) demokratiniai partneriai, niekas nepripažįsta (spalio) rinkimų“.

Ji paskelbė šeštadienį įkūrusi nacionalinę tarybą iš opozicinių partijų ir pilietinės visuomenės atstovų, užtikrinsiančią šalyje stabilumą.

„Aš būsiu šio teisėto, stabilaus pereinamojo laikotarpio atstovė“, – sakė ji.

Shutterstock nuotr./Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvli
Shutterstock nuotr./Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvli

Konstitucinės teisės ekspertai teigia, kad naujos sudėties parlamento priimti sprendimai yra negaliojantys, nes dar nepaskelbtas sprendimas dėl S.Zurabišvili prašymo anuliuoti rinkimų rezultatus.

Šimtai valstybės tarnautojų, taip pat ir iš Užsienio reikalų, Gynybos bei Švietimo ministerijų, paskelbė pareiškimus, kuriais išreiškė nepritarimą I.Kobachidzės sprendimui atidėti derybas dėl narystės ES.

Daugiau kaip 200 Sakartvelo diplomatų pareiškė, kad šis žingsnis prieštarauja konstitucijai ir stumia šalį į tarptautinę izoliaciją.

Reikšdami protestą atsistatydino daug Sakartvelo ambasadorių.

Protestų Sakartvele slopinimas sulaukė tarptautinio pasmerkimo.

Naujoji ES vyriausioji diplomatė Kaja Kallas sekmadienį įspėjo Sakartvelo valdžią dėl smurto prieš demonstrantus.

JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris sakė: „Smerkiame perteklinę jėgą, naudojamą prieš savo laisve protestuoti besinaudojančius kartvelus, ir sustabdėme savo strateginę partnerystę su Sakartvelu.“

Susirūpinimą taip pat išreiškė Lietuva, Prancūzija, Didžioji Britanija, Ukraina, Lenkija ir Švedija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų