2024 12 03 /09:10

„Revoliucijos nebus“: Sakartvelą toliau siaubia protestai, dėl jų premjeras kaltina „užsienį“

Sakartvelo policija praėjusią naktį vėl bandė atremti tūkstančius proeuropietiškų protestuotojų, panaudodama ašarines dujas ir vandens patrankas. Politinė krizė šalyje gilėja, tačiau premjeras Iraklis Kobachidzė aiškina, kad "revoliucijos" nebus.
Protestai Sakartvele
Protestai Sakartvele / „AFP“/„Scanpix“

Pirmadienį ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė pareiškė, kad nebus jokio derėjimosi su opozicija, pasipiktinusia valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ sprendimu atidėti šalies derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES).

„Primenu visiems, kad Sakartvele nebus jokios revoliucijos“, – aiškino jis, teigdamas, kad protestai buvo „finansuojami iš užsienio“.

Skaitykite daugiau: Sakartvelas atsidūrė ant prarajos krašto: kas vyksta Tbilisyje ir kas laukia toliau

Šalį neramumai krečia nuo spalio pabaigos, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė laimėjusi parlamento rinkimus. Juos proeuropietiška opozicija vadina suklastotais ir boikotuoja naująjį parlamentą. Proeuropietiška prezidentė Salomė Zurabišvili siekia, kad Konstitucinis Teismas panaikintų rinkimų rezultatus.

Riaušės tęsiasi

Pirmadienį vakare prie parlamento Tbilisio centre vėl vyko protestuotojų ir riaušių policijos susirėmimai.

VIDEO: Sakartvelo policija prieš protestuotojus kovoja vandens patrankomis ir guminėmis kulkomis

Tūkstančiams demonstrantų su Sakartvelo ir ES vėliavomis susirinkus prie parlamento, policija greit ėmėsi vaikyti minią. Buvo panaudotos ašarinės dujos.

Kai kurie protestuotojai svaidė į policininkus pirotechnikos priemones. Neramumai tęsėsi iki antradienio paryčių.

Naujienų agentūros AFP reporteris matė kelias dešimtis jaunų protestuotojų, ramiai stovėjusių prieš kaukėtų policininkų sieną ir giedojusių Sakartvelo himną.

Kiti protestuotojai slėpėsi bažnyčioje priešais parlamento pastatą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Sakartvele
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Sakartvele

Teisėsaugos institucijos jau suėmė dešimtis protestuotojų, tarp jų ir opozicijos lyderį Zurabą Japaridzę, pranešė trijų opozicinių partijų koalicija „Koalicija už pokyčius“ socialiniame tinkle „X“.

Valdžios institucijos pirmadienį nurodė, kad per pirmąsias keturias protesto naktis buvo sulaikyta daugiau kaip 220 žmonių ir kad 21 policininkas buvo sužeistas.

Žmogaus teises prižiūrinčios organizacijos „Transparency International“ vietos padalinys tvirtino, kad daugelis pirmadienį per protestus sulaikytų asmenų buvo sužeisti.

Skaitykite daugiau: Sakartvelo pamokos: kaip priešiška Rusijai šalis galiausiai atsidūrė jos glėbyje ir ar galėtų toks scenarijus pasikartoti Lietuvoje?

„Kai kurie sulaikytieji šiuo metu laikomi medicinos įstaigose, jie kenčia nuo didelių sumušimų ir veido sužalojimų, įskaitant nosies ir žandikaulio lūžius“, – sakoma grupės interneto svetainėje paskelbtame pranešime spaudai.

Jame taip pat teigiama, kad valdžios institucijos prieš protestuotojus naudojo „precedento neturinčias represines priemones“, vykdė neteisėtus areštus ir sąmoningai taikėsi į žurnalistus.

Pirmadienį advokatų grupė „Žurnalistai be sienų“ pranešė, kad buvo sulaikyti daugiau kaip 25 žurnalistai, kurie rengė reportažus apie protestus.

Ką sako Rusija?

Maskva stengiasi, kad Vakarų reakcija į rinkimus Sakartvele būtų pavaizduota kaip užsienio kišimasis.

„Viskas, kas vyksta Sakartvele, yra jo vidaus reikalas, – pirmadienį žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. – Mes nesikišome ir neketiname kištis į šiuos procesus“.

Jo teigimu, Kremlius pastebėjo „bandymą destabilizuoti padėtį“, leisdamas suprasti, kad Vakarai bando kurstyti politinę krizę. Jis palygino įvykius Sakartvele su 2004 m. vadinamąja Oranžine revoliucija Ukrainoje ir 2013 m. Maidano revoliucija, kai dėl masinių protestų Kyjive buvo nušalintos prorusiškos vyriausybės, ir sakė įžvelgiantis „tiesioginę paralelę“.

Šie įvykiai atidžiai stebimi Ukrainoje, kur žmonės protestus laiko tos pačios kovos, kurią jie vykdo prieš Rusijos įtaką, dalimi. Maidano revoliucijoje dalyvavę žmonės socialiniuose tinkluose dalijo patarimus, kaip statyti užtvaras prieš riaušių policiją, ir skelbė palaikymo žinutes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų