2024 12 05 /14:54

Sakartvelo premjeras kalba apie „liberalųjį fašizmą“ opozicijoje, žada su tuo susidoroti

Sakartvelo ministras pirmininkas ketvirtadienį pažadėjo išnaikinti tai, ką pavadino „liberaliuoju fašizmu“, Tbilisyje antrą savaitę vykstant proeuropietiškiems protestams ir vyriausybei vis griežčiau dorojantis su opozicija.
VANO SHLAMOV / AFP
VANO SHLAMOV / AFP

Tbilisį krečia neramumai nuo pat to laiko, kai valdančioji „Sakartvelo svajonės“ partija, kurią kritikai kaltina sėlinančiu autoritarizmu bei grąžinant šalį į Rusijos įtakos sferą, skelbėsi laimėjusi spalį vykusius ginčijamus rinkimus.

Valdžia praeitą ketvirtadienį sakė, jog suspenduoja derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES) iki 2028-ųjų pabaigos, kas įžiebė visuotinį nepasitenkinimą ir demonstracijų bangą, kuri buvo sutikta griežtu valdžios atsaku.

Premjeras Iraklis Kobachidzė atsisakė nusileisti tarptautinio pasmerkimo akivaizdoje. Vietoje to, jis ėmė aštrinti konfliktą su proeuropietiškomis opozicijos grupėmis, kurios reikalauja pakartotinių rinkimų.

„Padarysime viską, kas būtina, kad visiškai išnaikintume liberalųjį fašizmą Sakartvele (...) Šis procesas jau prasidėjo“, – žurnalistams sakė ministras pirmininkas, pavartodamas Rusijoje dažnai vartojamą terminą.

Jis taip pat ragino „tėvus saugoti savo vaikus nuo liberalaus fašizmo centrų“, turėdamas omenyje jaunuosius protestuotojus, kasnakt išeinančius į Tbilisio gatves.

Komentarai išsakyti dieną po to, kai kaukes dėvintys policijos pareigūnai įvykdė kelių opozicijos partijų štabų reidus bei sulaikė jų lyderius.

„Nepateisinamas smurtas“

Apie 300 žmonių buvo sulaikyti ir dešimtys sužeisti, tarp jų – ir protestuotojai, ir policininkai. Susirėmimai pastarąją savaitę vyksta prie parlamento pastato Tbilisyje.

Keletui demonstrantų, taip pat ir žurnalistų, prireikė medikų priežiūros ligoninėse, po to kai juos sulaikė ir, teigiama, sumušė apsaugos pajėgos.

Žmogaus teisių ombudsmenas Levanas Joselianis apkaltino policiją, per mitingus sulaikytų asmenų kankinimu.

Trečiadienį Sakartvelo policija sulaikė septynis žmones už „masinio smurto organizavimą ir vadovavimą jam“, bei konfiskavo kelias dėžes pirotechnikos, kurią demonstrantai svaidė į policijos pareigūnus.

Opozicijos lyderis Nika Gvaramija – „Akhali“ partijos vienas pirmininkų – buvo sumuštas ir sulaikytas policijos reido metu. Televizijos filmuotoje medžiagoje matyti, kaip jį, regis, be sąmonės, išneša kaukėtos saugumo pajėgos.

JAV yra tarp tų, kurios pasmerkė griežtą valdžios susidorojimą su protestuotojais ir pagrasino papildomomis sankcijomis šalies vadovams.

„JAV kategoriškai smerkia „Sakartvelo svajonės“ brutalų ir nepateisinamą smurtą prieš Sakartvelo piliečius, žiniasklaidos atstovus ir opozicijos veikėjus“, – pranešime sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).

I. Kobachidzė ketvirtadienį atmetė A. Blinkeno teiginius ir sakė, jog Tbilisis tikisi geresnių santykių su JAV po to, kai sausį į valdžią ateis Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).

Posūkis link Rusijos

Valdžios kritikai taip pat išreiškė nepasitenkinimą dėl to, ką vadina idealų išdavimu, mat Sakartvelo siekis stoti į ES yra įtvirtintas konstitucijoje, ir jį palaiko net 80 proc. gyventojų. 

Dėl sprendimo ketveriems metams suspenduoti stojimą į ES atsistatydino keli ambasadoriai ir užsienio reikalų ministro pavaduotojas.

Protestus dar labiau mobilizavo trečiadienį iš pareigų pasitraukęs aukštas Vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, kuriam buvo pavesta su demonstracijomis susitvarkyti. Jis socialiniuose tinkluose paskelbė atsistatydinimo raštą ir pridėjo Sakartvelo ir ES vėliavas žyminčius jaustukus.

Protestai lyginami su 2014-ųjų proeuropietiška revoliucija Ukrainoje, per kurią buvo nuverstas prorusiškas prezidentas. Be to, partija „Sakartvelo svajonė“ kaltinama artėjant Kremliaus link.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį paskelbė sankcijas I. Kobachidzei ir milijardieriui Bidzinai Ivanišviliui, kuris laikomas faktiniu šalies vadovu, už „Sakartvelo perdavimą Putinui“, sakoma jo vaizdo įraše.

Nuo 2022-ųjų Sakartvelas stiprina teisės aktus, nukreiptus prieš pilietinę visuomenę ir nepriklausomą žiniasklaidą, taip pat ribojančius LGBTIQ teises, o kritikai teigia, kad pavyzdys šioms priemonėms yra represiniai Rusijos įstatymai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai