15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Saudo Arabija kritikuojama dėl pražūtingos spūsties per hadžą

Kritikos ugnis penktadienį nukrypo į Saudo Arabijos valdžią dėl pražūtingos spūsties per hadžą, kuri pareikalavo mažiausiai 717 žmonių gyvybių, tapdama didžiausia tragedija kasmetinės piligrimystės metu per ketvirtį amžiaus.
Saudo Arabijoje per hadžą susidariusią spūstį žuvo daugiau nei 700 žmonių.
Saudo Arabijoje per hadžą susidariusią spūstį žuvo daugiau nei 700 žmonių. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Saudo Arabija Meka

Katastrofiška nelaimė, per kurią dar šimtai žmonių nukentėjo, yra jau antras maldininkus ištikęs tragiškas incidentas šį mėnesį – rugsėjo 11 dieną dėl stipraus vėjo ir liūčių į Mekos didžiosios mečetės, vienos švenčiausių islamo vietų, vidinį kiemą nuvirtus statybų kranui, 109 žmonės žuvo, o dar beveik 400 buvo sužeisti.

Ketvirtadienio tragedijos vietoje, nuklotoje asmeniniais daiktais ir suplotais vandens buteliais, matėsi į krūvas suguldyti žmonių kūnai, o gelbėtojai dėjo baltomis drobėmis užklotus lavonus į eilėmis išrikiuotus neštuvus.

„Nebuvo vietos manevruoti“, – sakė piligrimas iš Nigerijos Aminu Abubakaras, kuriam pavyko išvengti nelaimės, nes prasidėjus spūsčiai jis buvo eitynių priekyje.

Saudo Arabijos valdžia turi prisiimti didžiulę atsakomybę už šią katastrofą

Pažįstami piligrimai jam sakė apie vaikus, kuriuos tėvai mėgino bergždžiai išgelbėti nuo mirties prie milžiniško maldininkų palapinių miestelio.

„Jie stengėsi užmesti juos ant stogų, palapinių stogų... Daugumai tai nepavyko“, – sakė A.Abubakaras

Spūstis susidarė Minoje, esančioje už 5 km nuo Mekos, tuo metu, kai vyko akmenukų mėtymo į tris didžiulius stulpus, simbolizuojančius Šėtoną, apeiga, kuria baigiasi hadžo ritualai.

Saudo Arabijos civilinės saugos pareigūnai sakė, kad dar tebeskaičiuoja mirusiuosius, tarp kurių yra piligrimų iš įvairių pasaulio šalių.

Iranas nurodė, kad 131 iranietis tapo spūsties aukomis, ir apkaltino regioninę varžovę Saudo Arabiją dėl saugumo klaidų ir negebėjimo užtikrinti minios kontrolės.

„Saudo Arabijos valdžia turi prisiimti didžiulę atsakomybę už šią katastrofą“, – pareiškė Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei.

Islamabadas pranešė, kad žuvo septyni pakistaniečiai.

Piligrimai vietoje kaltino Saudo Arabijos valdžią ir sakė, kad jie baiminasi toliau dalyvauti hadžo apeigose.

Bet A.Abubakaras, AFP reporteris iš Nigerijos miesto Kano, sakė, kad penktadienį ryte minios kontrolė pagerėjo ir piligrimų skaičius nebėra toks didelis.

„Šiandien tai labiau organizuota... Esama daugiau kontrolės prie įėjimo vietų. Nelaukiame, kad pasikartos tai, kas įvyko“, – sakė jis grįždamas į akmenukų svaidymo vietą antrąją iš trijų šio ritualo atlikimo dieną.

Karalius Salmanas nurodė atlikti hadžo organizavimo „peržiūrą“, pranešė oficiali Saudo Arabijos spaudos agentūra, o sosto įpėdinis Mohammedas bin Nayyefas, kuris pirmininkauja karalystės hadžo komitetui, pradėjo tyrimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais