Milijardierius princas Al Waleedas bin Talalas buvo tarp 11 princų, suimtų šeštadienio vakarą, sakoma valstybinės žiniasklaidos pranešimuose.
Ši areštų banga buvo surengta praėjus nedaug laiko po komisijos, vadovaujamos įtakingo sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano, įsteigimo pagal karališkąjį įsaką.
Be to, buvo pakeisti keli svarbūs pareigūnai, tarp jų Nacionalinės gvardijos vadovas, anksčiau laikytas pagrindiniu pretendentu perimti sostą, karinių jūrų pajėgų vadas ir ekonomikos ministras.
Šis dramatiškas valymas buvo surengtas ultrakonservatyvioje Saudo Arabijoje vykstant precedento neturinčioms socialinėms ir ekonominėms transformacijoms, susijusioms su princo Mohammedo užmoju sumažinti šalies priklausomybę nuo naftos eksporto.
Saudo Arabijai priklausanti televizija „al Arabiya“ nurodė, kad 11 princų, keturi dabartinės vyriausybės ministrai ir dešimtys buvusių kabineto narių buvo areštuoti komisijai iš naujo atvertus virtinę senų bylų – pavyzdžiui, dėl 2009 metais Raudonosios jūros uostamiestį Džidą nusiaubusių potvynių.
Valstybinė Saudo Arabijos naujienų agentūra SPA savo pranešime rašo, kad komisijos tikslas – „apsaugoti viešąsias lėšas, nubausti korumpuotus ir savo tarnybine padėtimi piktnaudžiavusius asmenis“.
„Šia operacija karalystė skelbia naują skaidrumo, aiškumo ir atskaitomybės politikos erą“
Bendrovės „Kingdom Holding“, kurios 95 proc. akcijų kontroliavo princas Al Waleedas, vertė sekmadienį nusmuko 9,9 proc., kai darbą pradėjusią Saudo Arabijos vertybinių popierių biržą supurtė žinia apie šio karališkosios šeimos nario areštą.
Princas Al Waleedas yra vienas turtingiausių žmonių Vidurio Rytuose – jis yra investavęs į bendroves „Twitter“, „Apple“, Ruperto Murdocho žiniasklaidos imperiją „News Corporation“, investicinį banką „Citigroup“, viešbučių tinklą „Four Seasons“. Be to, neseniai jis investavo į pavežėjimo paslaugas teikiančią kompaniją „Lyft“.
Jis taip pat yra žinomas kaip vienas aktyviausiai pasisakančių Saudo Arabijos karališkosios šeimos narių ir seniai palaiko siūlymus užtikrinti karalystės moterims didesnes teises.
Princo biuras jokių komentarų apie jo areštą nepateikė.
„Šia operacija karalystė skelbia naują skaidrumo, aiškumo ir atskaitomybės politikos erą“, – SPA citavo finansų ministrą Mohammedą al Jadaaną.
„Šie ryžtingi sprendimai apsaugos investicijų aplinką ir padidins pasitikėjimą įstatymų viršenybe“, – pridūrė jis.
Karalystės aukščiausioji dvasininkų taryba irgi gyrė „svarbias“ pastangas kovoti su korupciją ir faktiškai suteikė religinį palaikymą šiems griežtiems veiksmams.
Vienas šaltinis civilinės aviacijos tarnybose sakė naujienų agentūrai AFP, kad saugumo pajėgos uždraudė privačių reaktyvinių lėktuvų skrydžius, tikriausiai mėgindamos užkirsti kelią įtakingiems veikėjams pabėgti iš šalies.
„Smūginės bangos“
„Šių areštų apimtis ir mastas atrodo neturintys precedento Saudo Arabijos naujausių laikų istorijoje“, – AFP sakė Teksase įsikūrusio Rice'o universiteto Bakerio viešosios politikos instituto darbuotojas Kristianas Ulrichsenas.
„Jeigu pranešimai apie princo Al Waleedo bin Talalo sulaikymą yra tikri, tai pasiųs smūginių bangų šalies ir tarptautinėje verslo bendruomenėje“, – pažymėjo jis.
Prieš mažiau nei dvi savaites princas Mohammedas pasveikino tūkstančius pasaulio verslo lyderių, atvykusių į Rijade vykstantį investuotojų forumą, per kurį buvo stengiamasi pabrėžti jo vykdomą reformų programą.
32 metų Mohammedas bin Salmanas, dažnai vadinamas tiesiog MBS, gali tapti pirmuoju iš „tūkstantmečių sandūros vaikų“, užimsiančius sostą šalyje, kur šiuo metu pusė gyventojų yra jaunesni kaip 25 metų. Vis dėlto neaišku, kada jis galėtų perimti karalystės vairą.
Princas Mohammadas jau dabar kai kurių laikomas faktiniu šalies valdytoju – jis kontroliuoja visus svarbiausius vyriausybės svertus, pradedant gynyba, baigiant ekonomika.
Princas Mohammadas jau dabar kai kurių laikomas faktiniu šalies valdytoju – jis kontroliuoja visus svarbiausius vyriausybės svertus, pradedant gynyba, baigiant ekonomika. Manoma, kad jis nusiteikęs numalšinti bet kokį nepaklusnumą šalies viduje prieš oficialiai perimdamas valdžią iš savo 81 metų tėvo, karaliaus Salmano.
Rugsėjį tarnybos suėmė daugiau kaip dvi dešimtis žmonių, tarp kurių esama įtakingų dvasininkų. Aktyvistai šią areštų banką pasmerkė kaip koordinuotą susidorojimą.
Analitikai sakė, kad daugelis iš tų suimtųjų nepritarė princo Mohammedo agresyviai užsienio politikai, įskaitant Persijos įlankos kaimyno Kataro blokadą, taip pat kai kurioms drąsioms vidaus politikos reformoms, įskaitant valstybinių objektų privatizaciją ir subsidijų mažinimą.
Per naujausią valymą princas Mitebas bin Abdullah buvo atleistas iš Nacionalinės gvardijos vado pareigų. Tikėtina, kad po šio žingsnio sosto įpėdinio įtaka karalystės saugumo institucijoms dar labiau padidės.
Pasak analitikų, princo Mohammedo staigus iškilimas ir jo agresyvūs bei gerai apskaičiuoti veiksmai atrodo tarsi pasiskolinti iš Shakespeare'o dramos.
Birželį karalius Salmanas atėmė sosto įpėdinio titulą iš nemalonėn patekusio 58 metų princo Mohammedo bin Nayefo ir suteikė jį savo sūnui.
Tuo metu Saudo Arabijos televizijos rodė, kaip barzdotas princas Mohammedas bučiuoja ranką vyresniam princui ir prieš jį atsiklaupia, demonstruodamas pagarbą. Vėliau Vakarų žiniasklaida pranešė, kad buvusiam sosto įpėdiniui buvo skirtas namų areštas, nors Rijado pareigūnai tai griežtai neigė.
Įsitvirtinęs valdžioje princas Mohammedas stengėsi kurti liberalaus reformatoriaus įvaizdį. Jis ėmėsi virtinės drąsių pertvarkymų, įskaitant ateinančių metų birželį įsigaliosiantį leidimą moterims vairuoti.