Saudo Arabijos delegacijos vizitas į Saną yra diplomatinės veiklos, kuria siekiama užbaigti konfliktą, kuriame Irano remiami husiai priešinasi Saudo Arabijos vadovaujamai koalicijai, remiančiai tarptautiniu mastu pripažintą vyriausybę, dalis.
„Kartu su broliškojo Omano Sultonato delegacija vykstu į Saną stabilizuoti paliaubų ir ugnies nutraukimo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė Mohammedas al Jaberas, pateikdamas pirmąjį oficialų Saudo Arabijos pareigūnų komentarą apie šią kelionę.
Jis pridūrė, kad taip pat nori „remti apsikeitimo kaliniais procesą ir ištirti Jemeno dialogo galimybes, kad būtų pasiektas tvarus ir visapusiškas politinis sprendimas“.
Maždaug prieš metus paskelbtos paliaubos gerokai sumažino aktyvius karo veiksmus Jemene, ir jų vis dar iš esmės laikomasi, nors oficialiai jos baigėsi spalio mėnesį.
Savaitgalį su naujienų agentūra AFP su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs Jemeno vyriausybės šaltinis sakė, kad Saudo Arabija ir husiai iš esmės susitarė dėl naujų šešių mėnesių paliaubų, kad būtų sudarytos sąlygos deryboms dėl dvejus metus truksiančio pereinamojo laikotarpio.
Husių žiniasklaida sekmadienį parodė, kaip M.al Jaberas spaudžia ranką sukilėlių politiniam vadovui Mahdi al Mashatui.
Husių pareigūnai pirmadienį sakė, kad M.al Jaberas taip pat buvo susitikęs su husių aukščiausiuoju lyderiu Abdulmaleku al Huthi, nors Saudo Arabijos pareigūnai to nepatvirtino.
Saudo Arabijos pareigūnai nepateikė išsamios informacijos ir neatsakė į prašymus pakomentuoti susitikimus Sanos mieste, kurį husiai užėmė 2014 metais ir dėl ko kitais metais prasidėjo Saudo Arabijos vadovaujama karinė intervencija
Netikėtas Saudo Arabijos ir Irano suartėjimas, kuriam tarpininkavo Kinija ir apie kurį buvo paskelbta prieš mėnesį, paskatino viltis nutraukti kovas, nusinešusias šimtus tūkstančių gyvybių ir sukėlusias humanitarinę krizę, kurią Jungtinės Tautos pavadino didžiausia pasaulyje.
Irano vaidmuo
Praėjusį mėnesį vienas Saudo Arabijos pareigūnas žurnalistams sakė, kad Pekine vykusiose derybose su Iranu buvo prisiimti „konkretūs įsipareigojimai“ dėl Jemeno ir kad Rijadas tikisi, jog dėl šio suartėjimo bus lengviau pasiekti proveržį siekiant nutraukti karą.
Konkrečiai Saudo Arabija pareikalavo, kad Iranas nutrauktų „ginklų tiekimą husiams“, sakė pareigūnas.
Prieš įsigaliojant praėjusių metų paliauboms, Saudo Arabija ne kartą nukentėjo nuo tarpvalstybinių išpuolių, iš kurių keli buvo nukreipti prieš didžiausios žaliavinės naftos eksportuotojos naftos objektus.
Derybos su husiais rodo, kad Rijado „strateginis prioritetas yra sienų deeskalacija su husiais, o ne ilgalaikės deeskalacijos tarp kariaujančių Jemeno šalių kūrimas, kuris vis dar atrodo... labai sudėtingas“, sakė Italijos tarptautinių politinių studijų instituto Jemeno ekspertė Eleonora Ardemagni.
Ji pridūrė, kad husiai gali „parodyti iki šiol įgytą politinę jėgą“ ir sustiprinti savo pozicijas prieš bet kokias Jemeno derybas.
Tikimasi, kad susitarimu dėl naujų paliaubų bus įgyvendinti pagrindiniai husių tikslai, įskaitant atlyginimų išmokėjimą valstybės tarnautojams husių kontroliuojamose teritorijose ir veiklos apribojimų panaikinimą husių kontroliuojamuose oro ir jūrų uostuose.