Apie tai portalo 15min videolaidoje „15/15“ diskutavo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD( frakcijos seniūnė, Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Rytų Europos studijų centro projektų vadovas, analitikas Justinas Kulys.
– Justinai, pradėkim nuo jūsų. Kiek tikėtina, kad dabartinėse įtampose gali kilti dar vienas karinis konfliktas Europoje ir jis bus Kosove?
J.Kulys: Na, mes visą laiką galime klysti, nes turbūt niekada negalime įskaičiuoti iracionalių ar neracionalių veiksnių, tačiau panašu, kad bent kol kas šis konfliktas buvo labiau išpūstas netikrų naujienų, kurios sklido socialiniuose tinkluose, negu iš tiesų kelia didelę grėsmę taikai ir stabilumui regione. Panašūs įvykiai, kaip dabar, vyko ir pernai, tai irgi buvo konfliktas dėl valstybinių numerių, tąkart buvo Kosovo saugumo pajėgos pasiųstos į šalies šiaurę, Serbija atsiuntė savo karines pajėgas, šalia pasienio skraidė naikintuvai.
Tačiau tai irgi buvo tokia laikina įtampa, kuri nurimo radus kompromisą, kad vienos šalies gyventojams vykstant į kitą tereikia užsiklijuoti lipduką ant herbo, kuris yra ant automobilio numerio. Taip tarsi buvo rastas laikinas sprendimas.
Šįkart įtampos iš tikrųjų buvo labai smarkiai išpūstos netikrų naujienų socialiniuose tinkluose, kurių buvo galima rasti ir apie tai, kad jau susišaudymai vyksta pačioje Serbijoje, esą viena ar kita šalis siunčia savo saugumo pajėgas, vos ne vyksta susirėmimai ir po šiai dienai vis dar tebėra tam tikrų netikrų žinių, skleidžiamų apie tai, kad Serbija siunčia tankus į pasienį.
Tačiau reikia nepamiršti vieno labai svarbaus fakto, kuris, mano galva, yra pats svarbiausias. Vis dėlto Kosove yra dislokuoti beveik 4 tūkst. NATO karių.