„Aplankysiu Perl Harborą“ kartu su B.Obama, premjeras sakė žurnalistams, o šį jo pasisakymą tiesiogiai transliavo televizija.
Sh.Abe viešės Havajuose gruodžio 26–27 dienomis ir aplankys Japonijos imperijos pajėgų atakos, pradėjusios Antrojo pasaulinio karo veiksmus Ramiojo vandenyno teatre, vietą.
Nuo Japonijos lėktuvnešių denių pakilę bombonešiai ir torpednešiai netikėtai smogė JAV karinių jūrų pajėgų bazei Perl Harbore 1941 metų gruodžio 7-ąją, kurią tuometis Amerikos prezidentas Franklinas D.Rooseveltas pavadino „Nešlovės diena“.
Ši ataka paskatino Jungtines Valstijas įsitraukti į Antrąjį pasaulinį karą.
Apsilankymas Havajuose rengiamas po B.Obamos apsilankymo Hirošimoje gegužės mėnesį. Šiame Japonijos mieste baigiantis karui iš amerikiečių lėktuvo buvo numesta pirmoji atominė bomba. Po kelių dienų buvo subombarduotas ir Japonijos Nagasakio miestas.
Per atominės bombos sprogimą 1945 metų rugpjūčio 6 dieną Hirošimoje žuvo ar vėliau nuo radiacijos mirė 140 tūkst. žmonių. Nagasakyje 1945-ųjų rugpjūčio 9 dieną numesta atominė bomba pareikalavo daugiau kaip 70 tūkst. gyvybių.
B.Obama Hirošimoje pasakė pakilią kalbą, kuri, nors ir nepateikė atsiprašymo, bendrai buvo gerai sutikta Japonijoje, nes daugiausiai dėmesio joje buvo skirta aukų kančioms.
Sh.Abe pirmadienį gyrė gegužės mėnesį pasakytą B.Obamos kalbą.
Per vizitą Hirošimoje pasakyta jo „žinia dėl pasaulio be branduolinių ginklų ... tebėra įsirėžusi japonų širdyse“, sakė Sh.Abe.
„Norėčiau paversti tai (susitikimą su B.Obama, – red.) galimybe pasiųsti žinią pasauliui, kad mes toliau stiprinsime ir palaikysime savo aljansą“, – sakė jis.
„Tuo pačiu metu noriu, kad tai taptų galimybe pažymėti Japonijos ir JAV susitaikymo svarbą“, – pridūrė jis.
Minėtas B.Obamos vizitas išprovokavo spėliones, kad Sh.Abe atsakydamas gali apsilankyti Perl Harbore, nors anksčiau vyriausybė neigė, kad galvojama apie tokį vizitą.
Sh.Abe žmona Akie rugpjūčio mėnesį apsilankė Perl Harbore ir feisbuke parašė, kad padėjo gėlių ir pasimeldė prie „USS Arizona“ memorialo.
Užpuolimo dieną prieš 75 metus Japonijos lėktuvams smogus šiai JAV karinio laivyno bazei, žuvo daugiau kaip 2,4 tūkst. Amerikos karių ir civilių. Per dvi valandas trukusį bombardavimą buvo nuskandinta ar apgadinta maždaug 20 laivų ir sunaikinti 164 lėktuvai.