Mažiausiai 73 žmonės žuvo per išpuolį Džeblos mieste, o dar 48 – pietiniame Tartuso mieste. Tokią informaciją skelbia padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).
Smogė „mieganti kuopelė“?
Pasak SOHR vadovo Rami Abdelo Rahmano, abiejuose miestuose pirmadienio rytą beveik vienu metu sprogo net septynios bombos. R.A.Rahmanas įsitikinęs, kad šie išpuoliai buvo „neabejotinai kruviniausi“ nuo pilietinio karo pradžios 2011 metų kovą.
IS atsakomybę už šias atakas prisiėmė per savo naujienų agentūrą „Amaq“ – džihadistai esą smogė „alavitų mitingams“ Džebloje ir Tartuse.
Abu šie miestai yra Sirijos prezidento Basharo al Assado režimo tvirtovės, kuriose gyvena daugiausia alavitų mažuma. Jo šeima kilusi iš nedidelio kaimo vos 25 km į rytus nuo Džeblos.
Analitikus pirmadienio išpuoliai nustebino, nes IS džihadistai nėra aktyvūs Sirijos pakrantės regione – čia daug pastebimesni su „Al Qaeda“ siejamos grupuotės „Al Nusra Front“ kovotojai.
Tačiau IS jau ne pirmą kartą smogia ten, kur niekas nelaukia. Iš pažiūros sąlyginai saugiuose miestuose tyliai budi vadinamosios „miegančios kuopelės“, kurios surengia išpuolius įsakius vadovybei.
Konfliktas pasivijo miestus
Pirmieji sprogimai nugriaudėjo 9 val. ryto vietos laiku Tartuse – uostamiestyje, kur ilgametė Sirijos sąjungininkė Rusija turi laivyno bazę.
Sirijos valstybinė žiniasklaida informacijos šykšti, tačiau atrodo, kad Tartuso autobusų stotyje susisprogdino du savižudžiai, be to, susprogdintas automobilis.
Į autobusų stotį taikytasi ir Džebloje, be to, vienas mirtininkas susisprogdino miesto ligoninės priimamajame.
Tartusas ir Džebla iki šiol per Sirijos pilietinį karą, kuris jau įžengęs į šeštuosius metus ir nusinešęs mažiausiai 270 tūkst. žmonių gyvybę, beveik nenukentėjo. Tačiau ramybė, regis, baigėsi.