Bendrame laiške, kurį antradienį gavo leidinio „Politico“ redakcija, Švedijos, Suomijos, Danijos, Latvijos, Lietuvos ir Estijos aukščiausio rango diplomatai paragino Briuselį pateikti „konkrečius pasiūlymus, kaip ryžtingai paspartinti Ukrainos stojimo procesą“.
Tai – vienas iš veiksmų, kurių ėmėsi Europos šalys, didindamos pastangas užtikrinti paramą Ukrainai, augant nestabilumui dėl Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracijos veiksmų.
„Dar kartą patvirtindami visišką ir nedviprasmišką įsipareigojimą Ukrainos narystės ES perspektyvai, raginame paspartinti stojimo procesą, – rašoma minėtame laiške. – Atėjo laikas priimti plataus užmojo ir veiksmingus sprendimus šiuo klausimu“.
Nors Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen viešai pasiūlė, kad Ukraina galėtų prisijungti prie bloko iki 2030 m., pasirašiusiosios šalys nori jau dabar imtis veiksmų, kad tai iš tikrųjų įvyktų.
„Ukraina parodė puikią reformų pažangą – dabar atėjo laikas sutelkti pastangas, kad padėtume Ukrainai tai įgyvendinti“, – teigiama laiške.
Ukraina turėjo įgyvendinti plataus masto politinius, ekonominius ir politinius tikslus ir kartu kovoti, kad apgintų savo teritoriją, ypatingos svarbos infrastruktūrą ir civilius gyventojus nuo Rusijos atakų.
Kartu laiške įspėjama, kad plėtros procesas turėtų būti „nuspėjamas ir grindžiamas savais nuopelnais“, o „dvišaliai klausimai, prieštaraujantys bendriems Sąjungos strateginiams interesams, neturi būti naudojami pažangai blokuoti, o turi būti sprendžiami geranorišku dialogu“.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas nuolat prieštarauja Ukrainos priėmimui į 27 valstybių bloką, o jo diplomatai Briuselyje pastoviai pažeria prieštaravimų per derybas, kuriomis siekiama sustiprinti Kyjivo institucijas ir užtikrinti ekonominį ir politinį suderinamumą.
Anksčiau šį mėnesį populistinis Vengrijos lyderis paskelbė apie planus surengti neįpareigojančią apklausą visoje šalyje, kad išsiaiškintų, ar visuomenė pritaria Ukrainos prisijungimui prie bloko.
Savaitgalį jis taip pat paskelbė 12 reikalavimų sąrašą Briuseliui, kurio esminis punktas nurodo, jog ES turi būti „Sąjunga, bet be Ukrainos“.