„Bandomasis paleidimas yra deramas karinis veiksmas, visiškai atitinkantis tikslą informuoti varžovus (...) apie mūsų pasiryžimą imtis atsakomųjų veiksmų“, – sakė Kim Jong Unas paleidimo metu, pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra.
Dieną anksčiau Seulas perspėjo, kad branduolinių ginklų turinti šalis ruošiasi prieš kitą savaitę JAV vyksiančius rinkimus išbandyti tarpžemyninę balistinę raketą (ICBM) arba net atlikti branduolinį bandymą.
Raketa buvo paleista praėjus vos kelioms valandoms po to, kai JAV ir Pietų Korėja paragino Pchenjaną išvesti savo karius iš Rusijos, įspėdami, kad Šiaurės Korėjos kariai rusiškomis uniformomis yra pasitelkiami galimam siuntimui į Ukrainą.
„Kol kas pirminė išvada yra tokia, kad (Pchenjanas) galėjo išbandyti naują kietojo kuro ilgojo nuotolio balistinę raketą“, – sakė Seulo kariškiai, pridūrę, kad raketa nuskrido apie 1 tūkst. kilometrų.
Tokijas teigė, kad ICBM klasės raketa skrido ilgiau nei bet kuri kita anksčiau Šiaurės Korėjos bandyta raketa – ji ore buvo apie 86 minutes ir pasiekė 7 tūkst. km aukštį.
„Manome, kad jos skridimo aukštis buvo didžiausias, kokį esame matę“, – žurnalistams sakė Japonijos gynybos ministras Genas Nakatani.
Jungtinės Valstijos sukritikavo raketos paleidimą kaip „šiurkštų JT Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimą“. Pasak Vašingtono, tai gali destabilizuoti saugumo situaciją regione.
„Jungtinės Valstijos griežtai smerkia Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos (KLDR) tarpžemyninės balistinės raketos bandymą. Šis paleidimas yra šiurkštus kelių JT Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimas“, – sakoma Nacionalinės saugumo tarybos atstovo spaudai Seano Savetto (Šono Saveto) pareiškime.
„Raginame visas šalis pasmerkti šiuos pažeidimus ir raginame KLDR nutraukti destabilizuojančius veiksmus bei pradėti rimtą dialogą“, – sakė S. Savettas.
Šiaurės Korėja paleido vieną iš galingiausių savo raketų – tai buvo pirmasis ginklų bandymas nuo tada, kai šalis buvo apkaltinta pasiuntusi savo karių talkinti rusams kare prieš Ukrainą.
Pchenjanui Jungtinių Tautų sankcijos draudžia atlikti bandymus naudojant balistines technologijas, tačiau lyderis Kim Jong Unas šiais metais suintensyvino paleidimus, o ekspertai perspėja, kad jis gali taip išbandyti ginkluotę prieš siųsdamas ją Rusijai.
Seulas, Vašingtonas ir Tokijas – pagrindiniai regiono sąjungininkai – atsakys bendromis karinėmis pratybomis, sakė Seulas.
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolas) taip pat sakė, kad šalis „paskelbs naujas nepriklausomas sankcijas“ Šiaurės Korėjai ir bendradarbiaus su partneriais bei JT, kad nubaustų Pchenjaną už „nuolatinius Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimus“.