Šiaurės Korėja tikriausiai išgavo plutonio daugiau nei manyta

Naujausios Šiaurės Korėjos pagrindinio branduolinio komplekso nuotraukos rodo, kad šis uždaras režimas savo branduolinių ginklų programai tikriausiai yra pasigaminęs daugiau plutonio negu anksčiau manyta, pranešė viena JAV analitikų grupė.
Kim Jong-unas stebi raketos paleidimą
Kim Jong-unas stebi raketos paleidimą / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Autoritetingas tinklalapis „38 North“, priklausantis padėtį Šiaurės Korėjoje stebinčiam projektui, susijusiam su Johnso Hopkinso universitetu, penktadienį nurodė, kad Jongbjono branduolinio komplekso infraraudonojo spektro nuotraukos tikriausiai atskleidžia, kad Pchenjanas nuo pernai rugsėjo iki šių metų birželio mažiausiai dukart vykdė panaudoto branduolinio kuro strypų perdirbimą.

„Radiochemijos laboratorija veikė su pertraukomis, ir veikiausiai buvo mažiausiai dvi anksčiau neskelbtos perdirbimo operacijos, per kurias buvo išgautas nenustatytas kiekis plutonio, galintis dar labiau padidinti Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų atsargas“, – sakoma pranešime.

Šiaurės Korėja deaktyvavo Jongbjono reaktorių 2007 metais pagal susitarimą dėl pagalbos mainais į nusiginklavimą, bet vėl pradėjo renovuoti tą kompleksą po Pchenjano trečiojo branduolinio bandymo, įvykdyto 2013-aisiais.

Padidėjęs šiluminis aktyvumas taip pat užfiksuotas Jongbjono urano sodrinimo įmonėje, bet kol kas neaišku, ar buvo didinamos branduolinių medžiagų, galbūt skirtų ginklams, atsargos, ar vykdomi tik priežiūros darbai, rašo tinklalapis.

Tyrėjai taip pat nurodė, kad išanalizavus numanomo tričio išgavimo cecho šilumines nuotraukas buvo padaryta išvada, kad šis vandenilio izotopas tikriausiai nebuvo gaminamas.

Tritis yra svarbi medžiaga gaminant pažangesnius termobranduolinius ginklus. Tokių ginklų galia būna daug didesnė negu paprastų plutonio arba urano atominių užtaisų.

Nuo 2006 metų Šiaurės Korėja yra įvykdžiusi penkis požeminius branduolinius bandymus. Praeitą savaitę šalis pirmąkart sėkmingai išbandė tarpžemyninę balistinę raketą.

Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovas penktadienį pareiškė, kad to bandymo „didžiulė sėkmė“ pademonstravo Pchenjano galimybes „sunaikinti Jungtines Valstijas vienu smūgiu į pačią jos pagrindinės teritorijos širdį, jeigu Vašingtonas nesielgs diskretiškai“.

Jungtinės Valstijos šaukiasi „galutinės pražūties“, reikalaudamos griežtinti sankcijas Šiaurės Korėjai, atstovą citavo Pchenjano valstybinė žiniasklaida.

Šiaurė Korėja sako, kad branduoliniai ginklai jai reikalingi apsiginti nuo potencialios užsienio pajėgų invazijos grėsmės. Jungtinės Tautos jau ne kartą skelbė Pchenjanui sankcijas dėl jo ginklavimosi programų.

Naujausias raketos paleidimas irgi buvo pasmerktas bei išprovokavo pyktį, o JAV ir jų sąjungininkai siekia, kad JT Saugumo Taryba sugriežtintų Pchenjanui taikomas spaudimo priemones.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis