Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiaurės Korėja vėl grasina: esame pasiruošę imtis griežčiausių veiksmų

Šeštadienio ryte surengto grandiozinio Šiaurės Korėjos karinio parado, skirto paminėti pirmojo šalies vadovo Kim Il-sungo gimtadienį, metu aukščiausi šalies pareigūnai perspėjo, kad Šiaurės Korėja yra pasiruošusi imtis „griežčiausių“ veiksmų, jei JAV nesiliaus kursčiusi „karinės isterijos“.
Karinis paradas Šiaurės Korėjoje
Karinis paradas Šiaurės Korėjoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tai suteikia naujo pagrindo spėjimams, kad Šiaurės Korėjos režimas rengiasi naujiems atominės bombos bandymas, rašo „Guardian“.

Saulėtą šeštadienio rytą Šiaurės Korėjos sostinėje Pchenjane esančią Kim Il-sungo aikštę užpildė karinė technika ir dešimtys tūkstančių karių. Ekspertų teigimu, parado metu greta įprastos karinės technikos buvo galima ir išvysti objektą, panašų į naujo tipo tarpkontinentinę balistinę raketą. Ją miesto gatvėmis vežė didžiulis sunkvežimis. Pietų Korėjos pareigūnai teigė, kad anksčiau Šiaurės Korėja tokio tipo raketų nedemonstravo.

VIDEO: Šiaurės Korėja išlikmingame parade pademonstravo karinę galią

Taip pat parado metu buvo galima išvysti keletą objektų, panašių į KN-08 ir KN-14 raketas. Nors šios raketos dar nebuvo išbandytos, analitikai teigia, kad vieną dieną šios raketos gali būti pakankamai ištobulintos, kad pasiektų netgi žemynines Jungtines Amerikos Valstijas.

Taip pat Šiaurės Korėja parado metu demonstravo iš povandeninių laivų leidžiamas balistines raketas, kurių veikimo spindulys gali siekti 1000 km.

Ekspertų teigimu, tokių raketų demonstracija rodo Šiaurės Korėjos pasiryžimą tęsti iš povandeninių laivų leidžiamų raketų, kurias sunkiau pastebėti, vystymo programą.

Parado metu vienas aukščiausių Šiaurės Korėjos pareigūnų apkaltino JAV, neseniai atsiuntusias kelis karo laivus į regioną, „karinės padėties kūrimu“.

„Mes atsakysime į visuotinį karą visuotiniu karu, o į branduolinį karą – savo stiliaus branduoliniu karu“, – parado metu pareiškė Choe Ryong-hae, laikomas antru galingiausiu politiku Šiaurės Korėjoje.

Parade dalyvavo ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-unas. Apsirengęs juodą kostiumą bei baltus marškinius ir lydimas kariuomenės vadų bei savo partijos pareigūnų, jis stebėjo ceremoniją, skirtą pagerbti jo tėvą, gimusį prieš 105 metus.

Tuo tarpu pasaulis stebėjo ir laukė, ar Kim Jong-unas šios šventės proga ryšis atlikti dar vieną branduolinės bombos testą, kuris būtų šeštasis per kiek daugiau negu dešimt metų.

JAV nutarus pademonstruoti jėgą ir šios šalios lėktuvnešiui „Carl Vinson“ atplaukus iki Korėjos pusiasalio, valstybinė Šiaurės Korėjos naujienų agentūra KCNA, cituodama Šiaurės Korėjos armijos atstovą, perspėjo, kad bet kokios JAV provokacijos susilauks „negailestingo“ atsako.

KCNA teigimu, JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas atsiųsti karo laivų „armadą“ prie Korėjos pusiasalio bei JAV raketų smūgiai Sirijoje ir Afganistane įrodo, kad Vašingtonas pasirinko „atvirų grasinimų ir šantažo kelią“.

„Mūsų atsakomieji veiksmai prieš JAV ir šios valstybės vasalus bus negailestingi ir neleis agresoriams išgyventi. (…) JAV turi atsipeikėti ir ieškoti kitų problemos sprendimo būdų“, – teigė KCNA.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjoje budintis pareigūnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjoje budintis pareigūnas

Tuo tarpu Kinijos valstybinė žiniasklaida parado metu pranešė, kad JAV neturėtų tikėtis, kad jėgos demonstravimas paskatins Šiaurės Korėją atsisakyti branduolinių ir balistinių raketų vystymo.

Pasak Kinijos komunistų partijos kontroliuojamo laikraščio „Global Times“, D.Trumpo sprendimas Afganistane numesti vadinamąją „visų bombų motiną“ yra akivaizdus jėgos demonstravimas, nukreiptas į Kim Jong-uną.

„Šiaurės Korėja turbūt pajuto smūgio bangas, nors smūgis ir įvyko Afganistane“, – pareiškė „Global Times“.

Vis dėlto „Global Times“ teigė, kad tokio ginklo panaudojimas greičiausiai tik paskatins Pchenjaną toliau tobulinti savo arsenalą. „D.Trumpas pademonstravo susižavėjimą JAV karine galia. JAV prezidentas gali įeiti į istoriją kaip „karo prezidentas““, – teigė laikraštis.

Kinija penktadienį dar kartą paragino abi puses švelninti situaciją. „Mes kviečiame visas konflikto puses susilaikyti nuo grasinimų ir provokacijų tiek žodžiais, tiek veiksmais, antraip situacija gali tapti nebevaldoma“, – žurnalistams sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi.

JAV valstybės pareigūnai teigė, kad Baracko Obamos administracijos vykdyta „strateginės kantrybės“ politika nebus tęsiama, nes ne vienerius metus besitęsęs diplomatinis spaudimas ir sankcijos nesubėjo sustabdyti Šiaurės Korėjos branduolinės programos.

Pastarąjį kartą Korėjos pusiasalyje rimta krizė buvo kilusi 2013 m. pavasarį. Tada Šiaurės Korėja sakė tą patį – kad į bet kokias JAV karines provokacijas atsakys jėga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos