„Didysis lyderis Kim Jong-Ilas bus balzamuotas, kad atrodytų taip pat, kaip atrodė būdamas gyvas, ir bus laikomas Kumsusano memorialiniuose rūmuose“, – pranešė oficialioji naujienų agentūra KCNA.
Minėtuose rūmuose jau laikomi balzamuoti Kim Jong-Ilo tėvo – šalies įkūrėjo ir prezidento Kim Il-Sungo – palaikai, kur juos gali pamatyti atrinkti lankytojai.
Kim Jong-Ilas nuo širdies smūgio mirė gruodžio 17 dieną, būdamas 69 metų amžiaus. Savo skurdžiai, bet branduolinį ginklą turinčiai valstybei jis vadovavo 17 metų. Po jo mirties vadovavimą šaliai perėmė jo sūnus Kim Jong-Unas – tai jau antras dinastinis valdžios perdavimas Šiaurės Korėjoje.
KCNA pranešė, kad valdančioji komunistų partija, kuri velionį Kim Jong-Ilą pavadino savo „amžinuoju lyderiu“, nusprendė pastatyti bronzinę velionio lyderio statulą.
Pranešime taip pat sakoma, kad visoje šalyje atsiras besišypsančio Kim Jong-Ilo portretai ir „jo nemirtingumo bokštai“, o jo gimtadienis vasario 16 dieną – „didžiausia laiminga šalies šventė“ – bus paskelbtas Spindinčios žvaigždės diena.
Kim Jong-Ilo palaikai, aprengti jo tradiciniu chaki spalvos munduru, Kumsusano memorialiniuose rūmuose buvo pašarvoti prieš pompastiškas laidotuves, kurios įvyko gruodžio 28 dieną.
Abu velioniai lyderiai buvo didžiulio asmenybės kulto objektai, turėję kone dievišką statusą.
Analitikas Paik Hak-Soonas iš Seulo Sejongo (Sedžongo) instituto sakė, kad minimas ketvirtadienio pranešimas „rodo absoliutų buvusių lyderių autoritetą“ ir kad juo taip pat siekiama „sustiprinti Jong-Uno, kaip jų tiesioginio palikuonio, statusą“.
Paik Hak-Soonas AFP sakė, kad vasario 16-osios paskelbimo didžiausia nacionaline švente tikslas yra tas pats – sustiprinti Kim Jong-Uno statusą.
K.Jong-Unas, kuris dar neturi 30 metų, buvo paskelbtas „aukščiausiuoju partijos, armijos ir liaudies lyderiu“. Pirmadienį kariškiai surengė mitingą prie Kumsusano memorialinių rūmų, kurio metu iškilmingai pažadėjo ištikimybę naujajam lyderiui.
K.Jong-Unas labai panašus į savo senelį Kim Il-Sungą, kurio gimtadienis balandžio 15 dieną vadinamas Saulės diena. Kim Il-Sungas po savo mirties 1994 metais buvo paskelbtas amžinuoju prezidentu.
Kokia bus Kim Jong-Ilo statula, nelabai aišku.
Didelė bronzinė Kim Il-Sungo statula, kuri buvo pastatyta 1972 metais jo 60-ojo gimtadienio proga, paprastai yra pirmasis objektas Pchenjane, prie kurio sustoja lankytojai iš užsienio. Iš turistų grupių ir asmenų tikimasi, kad jie prie jos padės gėlių.
Kim Il-Sungo palaikai buvo balzamuoti padedant specialistų grupei iš Rusijos. Vienas tų specialistų, Pavelas Fomenka, savo šalies žiniasklaidai praėjusį mėnesį sakė, kad rusai kelis kartus lankėsi Šiaurės Korėjoje atnaujinti balzamavimo.
Balzamuoti palaikus užtrunka maždaug mėnesį.
P.Fomenka sakė, kad Šiaurės Korėja savo pirmajam lyderiui balzamuoti išleido 1 mln. dolerių, ir mano, kad pinigai ir šį kartą nebus problema.