2018 04 21 /13:31

Šiaurės Korėjos lyderis žada sustabdyti branduolinius ir raketų bandymus

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas paskelbė, kad sustabdys branduolinius ir raketų bandymus, be to, uždarys branduolinių bandymų objektą, šeštadienį pranešė Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“.
Kim Jong Unas
Kim Jong Unas / „Scanpix“/AP nuotr.

„Nuo balandžio 21-osios Šiaurės Korėja sustabdo branduolinius bandymus ir tarpžemyninių balistinių raketų paleidimus“, – cituodama Šiaurės Korėjos valstybinę žiniasklaidą pranešė „Yonhap“.

„Šiaurės (Korėja) uždarys branduolinių bandymų vietą šalies šiaurėje, kad įrodytų pažadą sustabdyti branduolinius bandymus“, – sakoma Pchenjano oficialiosios naujienų agentūros KCNA pranešime, kurį citavo „Yonhap“.

D.Trumpas Šiaurės Korėjos sprendimą vadina „gera naujiena“ pasauliui

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje turėtų susitikti su Kim Jong Unu, šį pranešimą pavadino „labai geromis naujienomis“ pasauliui.

Pchenjano pareiškimas apie branduolinių ir raketų bandymų sustabdymą, kurio seniai siekė Vašingtonas, bus laikomas itin svarbiu žingsniu dedant intensyvias diplomatines pastangas dėl Korėjos pusiasalio.

Jis pasirodė likus mažiau nei savaitei iki Šiaurės Korėjos lyderio susitikimo su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu pusiasalį dalijančioje Demilitarizuotojoje zonoje.

Šiaurės Korėja pasigamino branduolinių ginklų, taip pasiekdama „didžią pergalę“, todėl „šiuo metu KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinei Respublikai) nereikia branduolinių bandymų ir vidutinio nuotolio bei tarpžemyninių balistinių raketų bandomųjų paleidimų“, sakė Kim Jong Unas, kalbėdamas per Darbininkų partijos Centro komiteto posėdį.

„Todėl šiaurinio bandymų poligono misija baigėsi“, – pridūrė lyderis, kurį citavo KCNA.

Partija nusprendė, kad branduoliniai bandymai ir tarpžemyninių balistinių raketų bandomieji paleidimai stabdomi nuo šeštadienio. Šiaurės Korėja tokių bandymų nevykdė nuo lapkričio. Pungjė-ri branduolinių bandymų poligonas bus demontuotas siekiant „skaidriai užtikrinti“ bandymų pabaigą.

Kelios minutės po šio pranešimo JAV prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Tai labai geros naujienos Šiaurės Korėjai ir pasauliui – didelė pažanga! Laukiu mūsų viršūnių susitikimo.“

Pietų Korėja ir Kinija taip pat sveikino Pchenjano sprendimą sustabdyti branduolinius ir balistinių raketų bandymus.

„Šiaurės Korėjos sprendimas yra prasminga pažanga dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, kurios nori pasaulis“, – sakoma Pietų Korėjos prezidentūros pareiškime.

„Tai sukurs labai pozityvią aplinką būsimiems (abiejų) Korėjų ir Šiaurės (Korėjos) ir JAV viršūnių susitikimams“, – pažymima pareiškime.

Pagrindinė Pchenjano sąjungininkė Kinija „mano, kad sprendimas sustabdyti branduolinius bandymus ir sutelkti dėmesį į ekonomikos vystymą bei žmonių gyvenimo standartų gerinimą padės dar labiau palengvinti situaciją Korėjos pusiasalyje ir ... skatinti denuklearizacijos procesą bei bandymus surasti politinį sureguliavimą“, sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovo Lu Kango pareiškime.

Pasak atstovo, Kinija rems Šiaurės Korėją per dialogą ir konsultacijas su „atitinkamomis šalimis“ sklaidant jų nerimą ir gerinant santykius.

Pekino universiteto Korėjos pusiasalio studijų centro direktoriaus Kim Dong-gilo nuomone, Šiaurės Korėja savo turimais branduoliniais ginklais dabar naudosis kaip derybiniu koziriu siekdama oficialiai užbaigti 1950-1953 metų Korėjos karą, užsitikrinti savo saugumą ir galiausiai atverti savo ekonomiką pasauliui.

ES sveikina Šiaurės Korėjos sprendimą

Europos Sąjunga (ES) šeštadienį irgi pasveikino Šiaurės Korėjos sprendimą sustabdyti branduolinius bandymus ir tarpžemyninių balistinių raketų paleidimus ir pavadino jį „teigiamu, ilgai siektu žingsniu“.

Kim Jong Uno pareiškimas rodo Pchenjaną „visapusiškai laikantis savo tarptautinių įsipareigojimų ir visų susijusių JT Saugumo Tarybos rezoliucijų“, sakoma ES užsienio politikos vadovės Federikos Mogherini pranešime.

„Europos Sąjunga laukia artėjančių Korėjos Respublikos prezidento Moon Jae-ino ir KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos) vadovo, Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo ir KLDR vadovo viršūnių susitikimų. Tikimės, kad šios aukšto lygio iniciatyvos padės toliau stiprinti pasitikėjimą ir pasiekti papildomų konkrečių, teigiamų rezultatų“, – pažymėjo ES diplomatijos vadovė.

„ES tęs darbą ir visais įmanomais būdais palaikys siekį derybų keliu rasti sprendimą“, – pridūrė ji.

Valdant Kim Jong Unui, Pchenjanas darė sparčią technologinę savo ginklų programų pažangą, dėl kurios Šiaurės Korėja sulaukė vis griežtesnių Jungtinių Tautų, JAV, Europos Sąjungos, Pietų Korėjos ir kitų šalių sankcijų.

Pernai Šiaurės Korėja įvykdė savo šeštą ir galingiausią branduolinį bandymą, be to, išbandė raketas, kurios, Pchenjano teigimu, gali pasiekti JAV žemyninę dalį.

Kim Jong Unui ir D.Trumpui apsikeitus karo grasinimais ir asmeniniais įžeidimais įtampa smarkiai išaugo ir nors bandymų ilgą laiką nebuvo, JAV pareigūnai sakė, kad be aiškaus Pchenjano pareiškimo to negalima interpretuoti kaip bandymų sustabdymo.

Anksčiau Pietų Korėjos pasiuntiniai citavo Kim Jong Uno pažadą nebevykdyti bandymų, bet šeštadienio naujienos yra pirmas toks tiesioginis Pchenjano pareiškimas.

„Neabejotinai tai pozityvi plėtotė, – sakė Danielis Pinkstonas iš Trojos universiteto Alabamoje. – Tai būtinas, bet nepakankamas žingsnis Šiaurės Korėjai ... grįžtant prie ankstesnių neplatinimo įsipareigojimų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis