Patiklūs interneto vartotojai tvirtina, neva populiaraus animacinio serialo kūrėjai išpranašavo COVID-19 ar net ėmė ruošti žmonių protus COVID-19 pandemijai dar 2010 metais.
Tačiau taip nebuvo.
Serijoje rodoma pandemija – išgalvotas „kačių gripas“, kuriuo esą užsikrečiama nuo naminių gyvūnų.
Apie tai buvo kalbėta 2010 metų 22 sezono 6 serijos metu.
Filmuke rodomo posėdžio metu žiniasklaidos magnatai tariasi kaip išlaikyti žmones prie televizorių, kad šie nedrįstų išjungti transliuojamų reklamų.
Pirmininkas pareiškia: „Turime sugalvoti netikrą krizę, kad amerikiečiai grįžtų ten, kur jiems vieta, liktų tamsiuose kambariuose prie televizorių ir bijotų išjungti reklamą. (…) Manau, reikia sukelti seną gerą paniką dėl sveikatos.“
Pasitarę jie suleidžia bandomąją viruso dozę vienam iš žiniasklaidos atstovų.
Vėliau „Simpsonų“ žinių laidoje, kurios vedėjas Kentas Brockmanas studijoje sėdi su visą kūną dengiančiu geltonu kostiumu, miesto gyventojams patariama kreiptis dėl informacijos, jei pajus šiuos simptomus: nedidelį troškulį, kartais pasitaikantį alkį, nuovargį vakare.
COVID-19 nepranašavo
Tarp išvardytų simptomų nėra nė vieno, pranašaujančio apie galimą užsikrėtimą COVID-19.
80 proc. užsikrėtusiųjų SARS-CoV-2 infekcija suserga COVID-19 liga, kuri gali pasireikšti lengvais simptomais arba nebūti jokių ligos simptomų (besimptomė ligos forma).
Likusiai daliai užsikrėtusiųjų pasireiškia sunkesni simptomai (aukštas karščiavimas, dusulys ir kt.), dėl kurių žmonės gali patekti į ligoninę. Sunkiausiais COVID-19 ligos atvejais gali išsivystyti pneumonija (plaučių uždegimas), ūmus kvėpavimo nepakankamumas ir kitos komplikacijos, kurios visos gali sukelti mirtį.
Toliau epizode pasakojama ne apie pavojingą ligą, o apie Springfildo atominės elektrinės savininko Montgomerio Burnso sveikatą. Tik sulaukęs vakcinos, jis sužino, kad serga keliomis ligomis ir kad gyventi likusios vos kelios savaitės.
Animaciniame seriale minimas „kačių gripas“ yra ne ateities pranašavimas, o aliuzija į tuomet pagarsėjusius zoonotinius virusus –pavyzdžiui, paukščių ar kiaulių gripą.
Pastarojo pandemija kilo 2009 m. pavasarį, keleriais metais anksčiau visą pasaulį buvo išgąsdinęs paukščių gripas.
„Suprogramuota“ pandemija
Kai kurie interneto vartotojai nukeliavo dar toliau – užuot kalbėję apie interneto pranašystes, ėmė tvirtinti, kad animacinio serialo kūrėjai priklauso „pasaulio galingiesiems“, kurie iš anksto žinojo, kad kils tokia pandemija.
Tinklalapyje „YouTube“ galima rasti ne vieną įrašą, kuris esą patvirtina, kad „Simpsonuose“ buvo išpranašauta COVID-19 pandemija (čia, čia, čia, čia, čia, čia, čia).
Vienas iš 1993-iųjų epizodo scenarijaus autorių Billas Oakley’is tvirtinimus, esą „Simpsonuose“ buvo išpranašauta COVID-19, įvertino kaip „pritemptus“.
Anot jo, scenarijus buvo paremtas jau įvykusiais dalykais, o epizodo pradžia – Albert’o Camus romanu „Maras“.
Reaguodamas į teiginius, esą serialas nuspėjo ne vieną dalyką, B.Oakley’is atkreipė dėmesį, kad jame satyra verčiami realūs jau nutikę įvykiai. „Kadangi istorija kartojasi, tiesiog ATRODO, kad mes juos išpranašavome“, – agentūrai „Reuters“ sakė jis.
Kaip aiškina Ohajo valstijos universiteto mokslininkai, sąvoka „prognostinis programavimas“ (angl. predictive programming) reiškia „sąmokslo teoriją, kad vyriausybė ar aukštas pareigias užimantys asmenys naudoja išgalvotus filmus ar knygas kaip masinės proto kontrolės priemonę, kad gyventojai labiau pritartų planuojamiems ateities įvykiams“.
Tačiau tai ne kas kita nei tiesiog sąmokslo teorija, kuria nereikėtų rimtai tikėti.
Dar viena „nuspėta“ liga
Viena pagrindinių „Simpsonų“ neva išsipildžiusių pranašysčių – tariamai nuspėtas Ebolos viruso protrūkis.
1997 metais pasirodžiusioje serijoje „Lizos saksofonas“ (angl. „Lisa’s sax“) Mardžė siūlo Bartui paskaityti knygą „Smalsusis Džordžas ir Ebolos virusas“ (angl. Curious George and the Ebola Virus), tačiau vaikas nenusiteikęs klausytis skaitymo.
Didžiausias Ebolos viruso protrūkis pasaulį sukrėtė 2014 metais.
Tuomet pastabūs „Simpsonų“ gerbėjai prisiminė, kad serialas numatė šios ligos „atsiradimą“ net prieš 17 metų. Tačiau tai nėra tiesa.
Pirmą kartą šis virusas identifikuotas dar 1976 metais ir buvo pavadintas „Ebola“, nes šalia pirmojo protrūkio vietos tekėjo tokio pavadinimo upė.
Nuo to laiko šios ligos protrūkiai periodiškai kartojosi – pirmasis ganėtinai didelis įvyko 1995 metais, taip pat vienas nutiko 1997 m., tai yra tais metais, kai buvo sukurta serija.
Paprastas paaiškinimas „stebuklams“
Animacinės aiškiaregystės teorijos skeptikų manymu, per daugiau nei tris dešimtmečius buvo parodyta per 700 serijų įvairiomis temomis, tad tikimybė, kad vieną ar kitą įvykį kūrėjams pavyko atspėti, ne tokia jau ir stebinanti.
Be to, atidžiau panagrinėjus tariamai išsipildžiusias „pranašystes“ aiškėja, kad daugelis jų atsirado dėl kūrėjų pastabumo ir dėl to, kad animaciniame seriale nuolat vaizduojami svarbiausi šalies ir pasaulio įvykiai.
Vieni teigia, kad „Simpsonuose“ buvo išpranašauta 15 ateities įvykių, kiti priskaičiuoja 18 ar net 30, taip pat – čia. Pavyzdžiui, jie esą numatė Rugsėjo 11-osios išpuolius, tai pat – kai kuriuos 2021 m. įvykius. Nemažai jų „pranašysčių“ yra paneigtos, taip pat – čia.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.