Šimtai žmonių protestavo prieš naujus Švedijos kovos su terorizmu įstatymus

Stokholme šimtai žmonių sekmadienį protestavo prieš naujus kovos su terorizmu teisės aktus, kurie buvo priimti atsižvelgiant į Turkijos nepritarimą Švedijos siekiui įstoti į NATO.
Iki pusės nuleista Švedijos vėliava Vyriausybės rūmuose Stokholme
Iki pusės nuleista Švedijos vėliava Vyriausybės rūmuose Stokholme / „Scanpix“ nuotr.

Demonstraciją organizavo grupės, artimos uždraustai Turkijoje Kurdistano darbininkų partijai (PKK), kuri šią savaitę perspėjo, kad teroristams neleidžiama protestuoti Švedijoje.

Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas iki šiol blokavo Švedijos narystę NATO, kaltindamas Stokholmą, suteikiant prieglobstį kurdų aktyvistams.

Atsižvelgdama į jo nuogąstavimus, Švedija priėmė naują įstatymą, kuriame numatyta baudžiamoji atsakomybė už „dalyvavimą teroristinės organizacijos veikloje“.

„Jie persekioja kurdus Švedijoje“, – sakė Tomas Petterssonas, Aljanso prieš NATO atstovas spaudai, dalyvaudamas protesto akcijoje, pavadintoje „Ne – NATO, ne – Erdogano įstatymams Švedijoje“.

T.Pettersonas pridūrė, kad šio įstatymo tikslas – „suimti, teisti ir surasti auką“, kad R.T.Erdoganas „tada įsileistų Švediją į NATO“.

Protestuotojai mojavo PKK vėliavomis ir užrašais „Ne – NATO“.

„Mūsų narystė NATO sukeltų didelį Erdogano šantažą“, – naujienų agentūrai AFP sakė buvusi Švedijos parlamentarė Amineh Kakabaveh.

Antradienį R.T.Erdogano atstovas spaudai pareiškė, kad „visiškai nepriimtina, jog PKK teroristai ir toliau laisvai veikia Švedijoje“, ir paragino Švedijos pareigūnus užkirsti kelią protestui.

Nors Švedijoje, kaip ir visoje ES, PKK taip pat laikoma teroristine organizacija, jos šalininkams paprastai leidžiama viešai protestuoti.

Abi Skandinavijos šalys, reaguodamos į Rusijos puolimą Ukrainoje, atsisakė dešimtmečius vykdytos karinio neprisijungimo politikos ir pateikė paraiškas prisijungti prie Aljanso.

Suomija oficialiai įstojo balandį, tačiau Turkija ir Vengrija dar turi ratifikuoti Švedijos prašymą dėl narystės.

Švedijos teisingumo ministras penktadienį pakartojo, kad naujuoju įstatymu nesiekiama pažeisti žodžio laisvės.

Švedijos užsienio reikalų ministras Tobias Billstromas ketvirtadienį pasveikino naująjį teisės aktą kaip paskutinį Švedijos žingsnį pagal pernai su Turkija pasirašytą susitarimą, pagal kurį Ankara turi ratifikuoti Stokholmo narystę.

Po susitikimo su R.T.Erdoganu Turkijoje NATO vadovas Jensas Stoltenbergas sekmadienį paragino Ankarą atsisakyti pasipriešinimo Švedijos siekiui prisijungti prie gynybos aljanso, sakydamas, kad Stokholmas atsižvelgė į Turkijos saugumo problemas.

Ankara derybas su Švedija sustabdė po protestų, kurių metų sausį prie Turkijos ambasados Stokholme buvo sudegintas Koranas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų