SUSIJĘ: A.Galvonaitė – apie uraganų kilmę ir nenuspėjamumą
Patyrusios sinoptikės teigimu, vėjo greitis, sumažėjęs iki 110 km/val., neturėtų leisti nusiraminti. Tokie šuorai – labai galingi ir pavojingi, tad Niujorko laukia rimtas išbandymas, sakė sinoptikė Lietuvos radijui.
Be to, pasak sinoptikės Audronės Galvonaitės, situaciją sunkina ir labai stiprios liūtys: JAV rytinėje pakrantėje gali staiga iškristi tiek kritulių, kiek Lietuvoje per pusę metų.
Didelį pavojų kelia ir tai, kad uragano sukeltos bangos sutampa su Atlanto vandenyno potvyniu, vanduo natūraliai yra pakilęs. Todėl žemesnės megapolio pakrantės vietos greičiausiai bus užlietos.
Tornadų pavojus
Sinoptikės teigimu, labai svarbu, kad pietrytinėje dalyje stebimas galimų tornadų susiformavimas. Jie yra natūralūs uraganų palydovai.
„Tornadai susidaro šiek tiek kitaip. Uraganus formuoja vertikalūs srautai: nuo vandenyno paviršiaus į viršų kyla šiltas, o leidžiasi šaltas oras. Tačiau šalia uragano kelio dar susidaro ir horizontalūs srautai, kai susitinka šilto ir šalto oro masės viena prieš kitą. Pietrytinėje JAV dalyje dabar susidarė būtent tokia situacija. Dar didesnį pavojų kelia tai, kad tornadas gali pasirinkti visai kitą kelią nei uraganas. Tornadai labai lokalūs, dažnai sustiprina uragano veiklą, tad labai pavojingi", – sako Audronė Galvonaitė.
Sinoptikė stebisi, kad JAV gyventojai nelabai saugosi įspėjimų, ramiai šturmuoja dideles bangas banglentėmis...
„Pastebėjau, kad ne visi gyventojai klauso nurodymų ir perspėjimų. Mačiau per TV, kad moterys svarstė, jog joms pavojus negresia, nes gyvena šiaurinėje dalyje. Tačiau dabar viskas susimaišė, todėl perspėjimų turi laikytis visi“, – svarstė A.Galvonaitė.
Uragano galia kinta
Specialistė atkreipė dėmesį, kad uraganas tai nusilpsta, tai vėl sustiprėja. Stichijos galia priklauso nuo to, kiek uraganas pasipildo energijos iš vandenyno.
„Keliaudamas rytine pakrante, uraganas eina dar ir vandenynu. Sunku nuspėti, kokiose zonose ir kiek yra įšilęs vandenyno paviršius, galintis „pamaitinti“ uraganą Irena. Štai todėl jis gali keisti kryptį, be to, gali keistis jo galia. JAV sinoptikai, kalbėdami per TV, vengia tikslių prognozių, nes situacija nenuspėjama.
Kai uraganas persikelia į sausumą ir sutinka pasipriešinimą (medžius, namus), jis kiek nusilpsta. Grįžęs į vandens stichiją, vėl įgauna naują jėgą. Uraganas keliauja į šiaurinę dalį todėl, kad ten ilgą laiką buvo karšta ir įšilo vandenyno paviršius", – sakė A.Galvonaitė laidai „Lietuvos diena“.
Akivaizdu, kad uraganui jau ruošiasi ir Kanada. Jei uraganas nenusilps, jei jį sustiprins įkaitęs vandenynas, audrą gali rimtai smogti ir šiai Šiaurės Amerikos valstybei.