Suprasti akimirksniu
- Izraelio pajėgos skelbia sunaikinusios Sirijos karinį laivyną
- Aptiko slaptą ypač prabangių B.al Assado automobilių kolekciją – tarp jų ir labai reti
- Izraelio pajėgos skelbia sunaikinusios Sirijos karinį laivyną
- Mohammedas al Bashiras paskirtas pereinamojo laikotarpio Sirijos vyriausybės vadovu
- Įvardijo, ką savo naujausiais namais gali pasirinkti B.al Assadas
Izraelio pajėgos skelbia sunaikinusios Sirijos karinį laivyną
17:24 Atnaujinta 17:59
Izraelio gynybos pajėgos sunaikino Sirijos karinį laivyną, pareiškė šalies gynybos ministras Israelis Katzas, kalbėdamas karinėje jūrų bazėje Haifoje, kur jam buvo pateikta išsami ataskaita apie Sirijos laivų sunaikinimą.
„Pastarosiomis dienomis Izraelio gynybos pajėgos ėmėsi veiksmų, kad užpultų ir sunaikintų strateginius taikinius, keliančius grėsmę Izraelio valstybei. Kas seks Basharo al Assado pėdomis, baigs kaip Basharas al Assadas. Mes neleisime ekstremistiniam islamo teroristiniam dariniui grasinti Izraeliui iš teritorijos už jo sienų“, – leidinys „The Times of Israel“ citavo ministro žodžius.
Jo teigimu, Izraelio pajėgos padarys viską, kad tokia grėsmė būtų pašalinta.
Anksčiau Izraelio kariuomenės radijas „Galei IDF“ pranešė, kad Izraelio karinės oro pajėgos per kelias pastarąsias dienas atakavo daugiau kaip 250 karinių objektų Sirijoje.
Pasak radijo stoties šaltinio šalies gynybos institucijoje, smūgių taikiniai buvo dešimtys Sirijos oro pajėgų naikintuvų, dešimtys priešlėktuvinių raketų sistemų, ginklų gamybos ir sandėliavimo objektų, taip pat antžeminio smūgio raketų atsargos.
Buvo atakuojamos trys pagrindinės oro pajėgų bazės Sirijoje: Kamišlyje šalies šiaurėje, trečiame pagal dydį respublikos mieste Chomse, taip pat Mezzės oro uostas Damaske.
Izraelio pajėgos taip pat atakavo Barzos rajoną Damasko šiaurėje, pataikydamos į 15 raketų. Dėl to buvo sugriauti keli mokslinių tyrimų institutų pastatai. Be to, pasak „Al Mayadeen“, buvo bombarduojami mokslo centrai Jemrajoje (esančioje į šiaurę nuo Damasko) ir Masjafe (į vakarus nuo Chamos provincijos). Vienas iš smūgių pataikė į elektroninio karo valdymo centrą Akrabos rajone Sirijos sostinės pietryčiuose.
Prieš tai Izraelis smogė Sirijos kariuomenės pozicijoms Latakijoje, esančioje Viduržemio jūros pakrantėje, taip pat atakavo ginklų sandėlį netoli Izra miesto Daraa provincijoje.
Anksčiau Izraelio sausumos pajėgos kirto demilitarizuotąją zoną ir pirmą kartą nuo 1973 m. Jom Kipuro karo ir 1974 m. paliaubų susitarimo įžengė į Sirijos teritoriją. Izraelio kariuomenė užėmė strategines pozicijas ant Hermono kalno, taip pat keliose kitose vietovėse, kad galėtų kontroliuoti teritoriją. Taip buvo siekiama neleisti ginkluotai opozicijai, nuvertusiai B.al Assado režimą, perimti karinių objektų prie Golano aukštumų kontrolę ir vėliau panaudoti juos prieš Izraelį, teigė „New York Times“ šaltiniai.
Maskvos aukšto rango pareigūnas patvirtino, kad B.al Assadas yra Rusijoje
22:02
Rusijos aukšto rango pareigūnas JAV transliuotojui NBC antradienį pareiškė, kad nuverstasis Sirijos prezidentas Basharas al Assadas priimtas Rusijoje.
Tai pirmas kartas, kai Maskva viešai patvirtino jo buvimo vietą.
B.al Assadas buvo pervežtas į Rusiją „saugiausiu įmanomu būdu“, kai, sukilėliams veržiantis link Damasko, staiga žlugo jo režimas, sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.
Sekmadienį vakare Rusijos naujienų agentūros, cituodamos šaltinį Kremliuje, pranešė, kad nuverstasis Sirijos prezidentas ir jo šeima yra Maskvoje.
Pasak šaltinio, Rusija suteikė jiems prieglobstį dėl humanitarinių priežasčių.
Kremlius iš pradžių atsisakė komentuoti Rusijos valstybinės žiniasklaidos pranešimus, kad B.al Assadui suteiktas prieglobstis šalyje.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
JT specialusis pasiuntinys ragina Izraelį nutraukti Sirijos bombardavimą
21:40
Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys Sirijai antradienį paragino Izraelį nutraukti kariuomenės judėjimą ir bombardavimus šalyje po pasirodžiusių pranešimų apie 300 antskrydžių nuo prezidento Basharo al Assado nuvertimo.
Antradienį karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) pranešė užregistravusi daugiau kaip 300 Izraelio smūgių nuo to laiko, kai sukilėliai nuvertė B.al Assadą.
JT specialusis pasiuntinys Sirijai Geiras Pedersenas paragino Izraelį liautis.
„Mes ir toliau stebime Izraelio judėjimą ir bombardavimus Sirijos teritorijoje. Tai turi liautis. Tai labai svarbu“, – žurnalistams Ženevoje sakė jis.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
JAV: G-7 penktadienį rengiamose derybose aptars krizę Sirijoje
20:53
JAV prezidentas Joe Bidenas ir jo Didžiojo septyneto (G-7) partneriai aptars neramumus Sirijoje, kai šį penktadienį surengs planuotą virtualų susitikimą, pranešė Baltieji rūmai.
Derybos, kuriose taip pat bus aptariamas Rusijos karas Ukrainoje, vyks praėjus kelioms dienoms po to, kai islamistų vadovaujami sukilėliai Sirijoje nuvertė ilgametį šalies vadovą Basharą al Assadą.
„Sirija ir Ukraina tikrai bus įtrauktos į G-7 darbotvarkę“, – antradienį žurnalistams pareiškė JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
K.Kallas: Sirija neturi pakartoti siaubingų Libijos, Irako, Afganistano scenarijų
20:08
Europos Sąjungos (ES) vyriausioji diplomatė Kaja Kallas antradienį perspėjo dėl religinio smurto ir ekstremizmo atsinaujinimo Sirijoje pavojaus ir paragino galingąsias pasaulio valstybes ir blokus padėti užtikrinti šalyje taikią pereigą po Basharo al Assado režimo žlugimo.
„Turime siekti, kad nepasikartotų siaubingi scenarijai, [kuriuos matėme] Irake, Libijoje ir Afganistane“, – sakė K.Kallas ES įstatymų leidėjų posėdyje.
„Mūsų, kaip tarptautinių partnerių, vaidmuo – padėti Sirijos žmonėms sulipdyti sugriautą visuomenę“, – pažymėjo ji.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
A.Blinkenas: JAV pripažins Sirijos vyriausybę, jei ji atitiks standartus
19:01
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas antradienį paragino visas valstybes paremti įtraukų politinį procesą Sirijoje ir pareiškė, kad Jungtinės Valstijos galiausiai pripažins vyriausybę, jei ji atitiks tokius standartus.
„Sirijos ateitį nuspręs Sirijos žmonės. Visos valstybės turėtų įsipareigoti paremti įtraukų ir skaidrų procesą ir susilaikyti nuo išorinio kišimosi“, – sakoma A.Blinkeno pareiškime.
„Jungtinės Valstijos pripažins ir visapusiškai rems būsimą Sirijos vyriausybę, kuri bus šio proceso rezultatas“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius.
A.Blinkenas sakė, kad būsimoji Sirijos vyriausybė, kuri bus suformuota po to, kai islamistų sukilėliai nuvertė prezidentą Basharą al Assadą – alavitų mažumos atstovą, kuris vadovavo pasaulietinei diktatūrai, turėtų būti „patikima, įtrauki ir nepriklausoma nuo religinių grupuočių“.
Dėstydamas JAV prioritetus, A.Blinkenas sakė, kad naujoji vyriausybė turi „laikytis aiškių įsipareigojimų visapusiškai gerbti mažumų teises“ ir leisti teikti humanitarinę pagalbą.
Jis taip pat sakė, kad Jungtinės Valstijos nori, jog naujoji vyriausybė „neleistų, kad Sirija būtų naudojama kaip terorizmo bazė ar keltų grėsmę kaimyninėms šalims, ir užtikrintų, kad visos cheminių ar biologinių ginklų atsargos būtų apsaugotos ir saugiai sunaikintos“.
Kol Sirijoje tęsėsi žiaurus pilietinis karas, Jungtinės Valstijos ne kartą sakė, kad B.al Assadas prarado pasitikėjimą, tačiau neteikė pirmenybės jo nuvertimui, nes taip pat įtariai žiūrėjo į islamistų sukilėlius.
Kremliaus baimės po Basharo al Assado žlugimo: kaip tai atsilieps V.Putinui?
18:59
Basharo al Assado režimo žlugimas Sirijoje - plačiai aptariamas rusakalbiuose „YouTube“ kanaluose.
Ukrainą palaikantys apžvalgininkai sako, kad tai didelis smūgis Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino autoritetui.
Bet, pasak jų, situacija Kremliui yra gerokai sudėtingesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Komentuodamas įvykius karo žurnalistas Sergejus Auslenderis sako, kad kai praėjusių metų spalio 7 d. „Hamas“ užpuolė Izraelį, jie tuo pačiu metu paskelbė mirties nuosprendį Sirijos režimui.
„Hamas“ sukėlė įvykių grandinę, kuri pastūmėjo Irano remiamą „Hezbollah“, veikiančią Libane, į karą.
Dabar Rusijos rankos Ukrainoje surištos, o Izraelis beveik sutriuškino „Hezbollah“, taip pat atėmė iš Irano galimybę išlaikyti Basharo al Assadą valdžioje Sirijoje padedant jo pakalikams.
S.Auslenderio nuomone, viskas tuo nesibaigs ir artimiausiais mėnesiais sulauksime daugiau netikėtumų.
Plačiau skaitykite ČIA.
JT tyrėjai: po B. al Assado nuvertimo pavyks geriau ištirti karo nusikaltimus Sirijoje
18:30
Jungtinių Tautų (JT) tyrėjai, daugelį metų renkantys įrodymus apie Sirijoje įvykdytus nusikaltimus, tikisi, kad po prezidento Basharo al Assado nuvertimo jiems pagaliau bus sudaryta prieiga prie nusikaltimo vietos ir didelių įrodymų.
„Įvyko esminis pokytis“, – JT tyrimų institucijai, vadinamai Tarptautiniu nešališku ir nepriklausomu mechanizmu (IIIM) Sirijos klausimais, sakė kanadiečių prokuroras ir teisės mokslininkas Robert'as Petit.
„Sirijoje pagaliau tampa prieinami įrodymai“, – duodamas interviu naujienų agentūrai AFP sakė jis, praėjus dienai po to, kai islamistų vadovaujamiems sukilėliams įsiveržus į sostinę iš Sirijos pabėgo B.al Assadas. Taip atverstas naujas Sirijos istorijos puslapis po penkis dešimtmečius trukusio jo klano valdymo.
„Jau dabar visiškai aišku, kad yra daugybė įrodymų“, – nurodė jis, atkreipdamas dėmesį į vaizdo įrašus iš tuštėjančių Sirijos kalėjimų, kuriuose matyti „kambariai, pilni dokumentų krūvų“.
„Informacijos bus labai daug“, – pažymėjo jis.
B.al Assadas prižiūrėjo 2011 metais prasidėjusį demokratinio judėjimo slopinimą, sukėlusį karą, per kurį žuvo daugiau kaip 500 tūkst. žmonių ir pusė iki karo šalyje gyvenusių žmonių buvo priversti palikti savo namus.
Į karą įsitraukė daug tarptautinių veikėjų: Rusija ir Iranas rėmė B.al Assadą prieš sukilėlius, kuriuos savo ruožtu palaikė įvairios sąjungininkės, įskaitant Turkiją ar Jungtines Valstijas, kurios taip pat vadovavo tarptautinei koalicijai, kovojančiai su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS).
Nusikaltėliai neliks nenubausti
2016 metų pabaigoje JT įsteigė IIIM, kuriam buvo pavesta vykdyti už pačius sunkiausius nusikaltimus Sirijoje atsakingų asmenų baudžiamąjį persekiojimą
Tačiau grupė iki šiol negalėjo patekti į pačią Siriją, nors ne kartą su tokiu prašymu kreipėsi į B.al Assado vyriausybę.
Po dramatiško valdžios pasikeitimo gali atsiverti durys grupei nuvykti į Siriją, pasikalbėti su aukomis ir tiesiogiai susipažinti su įrodymais.
„Tai nusikaltimo vieta, todėl tai, kad dabar galime į ją patekti, keičia situaciją“, – sakė R.Petit, anksčiau šiemet perėmęs vadovavimą grupei.
iki šiol jo 82 narių komanda surinko didžiulį kiekį įrodymų apie sunkiausius nusikaltimus, įvykdytus per karą, ir sukaupė 283 terabaitus duomenų.
„Tai didžiulė saugykla“, – pabrėžė R.Petit.
Paklaustas, ar bylose yra įrodymų prieš patį B.Assadą, jis atsakė, kad negali atskleisti tokių detalių.
Tačiau jis sakė, kad IIIM „struktūriniais tyrimais“ taip pat buvo buvo siekiama „nustatyti asmenų vadovavimo atsakomybę, (...) (žvelgiant) aukščiausiu lygiu ir iki pat faktinio fizinio nusikaltėlio“.
Tyrėjai savo pareiškime pabrėžė, kad atėjo laikas „pradėti kovoti su plačiai paplitusiu nebaudžiamumu už beveik visus įmanomus žiaurumus“.
„Tai apima visą spektrą nuo masinių žudynių iki cheminių ginklų naudojimo, nuo pavergimo iki genocido“, – aiškino R.Petit.
Nusikaltimų pobūdis priklauso „tik nuo kaltininkų vaizduotės, kuri, deja, gerėja kartu su jų turimomis priemonėmis“, pridūrė jis.
„Išsaugoti įrodymus“
Grupės surinktais įrodymais jau pasinaudota atliekant daugiau kaip 200 tyrimų dėl Sirijoje įvykdytų nusikaltimų, kurie buvo vykdomi 16 jurisdikcijų, įskaitant Belgiją, Prancūziją, Švediją ir Slovakiją, teigė R.Petit.
„Šios naujos aplinkybės atneš daug daugiau“, – sakė jis, pabrėždamas, kad jo komandai reikės papildomų išteklių.
Anot jo, dabar svarbiausia „išsaugoti įrodymus“.
Jo teigimu, Sirijos pilietinė visuomenė jau turi geros patirties ir žinių, kaip geriausiai tvarkyti įrodymus ir užtikrinti, kad juos būtų galima panaudoti baudžiamajame procese.
Tiems, kurie galbūt turi mažiau patirties, jis sakė, kad IIIM savo interneto svetainėje parengė „pagrindines gaires“, įskaitant įrodymų apsaugos svarbą ir aiškios saugojimo grandinės, susijusios su kiekviena sąveika su įrodymais, užtikrinimą.
Tikimasi, kad dabar Sirijoje bus pradėtas nacionalinis atsakomybės procesas ir bus imtasi veiksmų, kad Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pagaliau įgytų jurisdikciją teisti asmenis, įtariamus karo nusikaltimais šioje šalyje.
Abiem atvejais IIIM yra pasirengusi padėti, sakė R.Petit ir pabrėžė, kad teisingumo siekis turi būti pagrindinė Sirijos ateities kelio dalis.
„Jei atskaitomybė nėra jos dalis, – perspėjo jis, – nieko tvirto nesukursite.“
Izraelio pajėgos skelbia sunaikinusios Sirijos karinį laivyną
17:24 Atnaujinta 17:59
Izraelio gynybos pajėgos sunaikino Sirijos karinį laivyną, pareiškė šalies gynybos ministras Israelis Katzas, kalbėdamas karinėje jūrų bazėje Haifoje, kur jam buvo pateikta išsami ataskaita apie Sirijos laivų sunaikinimą.
„Pastarosiomis dienomis Izraelio gynybos pajėgos ėmėsi veiksmų, kad užpultų ir sunaikintų strateginius taikinius, keliančius grėsmę Izraelio valstybei. Kas seks Basharo al Assado pėdomis, baigs kaip Basharas al Assadas. Mes neleisime ekstremistiniam islamo teroristiniam dariniui grasinti Izraeliui iš teritorijos už jo sienų“, – leidinys „The Times of Israel“ citavo ministro žodžius.
Jo teigimu, Izraelio pajėgos padarys viską, kad tokia grėsmė būtų pašalinta.
Anksčiau Izraelio kariuomenės radijas „Galei IDF“ pranešė, kad Izraelio karinės oro pajėgos per kelias pastarąsias dienas atakavo daugiau kaip 250 karinių objektų Sirijoje.
Pasak radijo stoties šaltinio šalies gynybos institucijoje, smūgių taikiniai buvo dešimtys Sirijos oro pajėgų naikintuvų, dešimtys priešlėktuvinių raketų sistemų, ginklų gamybos ir sandėliavimo objektų, taip pat antžeminio smūgio raketų atsargos.
Buvo atakuojamos trys pagrindinės oro pajėgų bazės Sirijoje: Kamišlyje šalies šiaurėje, trečiame pagal dydį respublikos mieste Chomse, taip pat Mezzės oro uostas Damaske.
Izraelio pajėgos taip pat atakavo Barzos rajoną Damasko šiaurėje, pataikydamos į 15 raketų. Dėl to buvo sugriauti keli mokslinių tyrimų institutų pastatai. Be to, pasak „Al Mayadeen“, buvo bombarduojami mokslo centrai Jemrajoje (esančioje į šiaurę nuo Damasko) ir Masjafe (į vakarus nuo Chamos provincijos). Vienas iš smūgių pataikė į elektroninio karo valdymo centrą Akrabos rajone Sirijos sostinės pietryčiuose.
Prieš tai Izraelis smogė Sirijos kariuomenės pozicijoms Latakijoje, esančioje Viduržemio jūros pakrantėje, taip pat atakavo ginklų sandėlį netoli Izra miesto Daraa provincijoje.
Anksčiau Izraelio sausumos pajėgos kirto demilitarizuotąją zoną ir pirmą kartą nuo 1973 m. Jom Kipuro karo ir 1974 m. paliaubų susitarimo įžengė į Sirijos teritoriją. Izraelio kariuomenė užėmė strategines pozicijas ant Hermono kalno, taip pat keliose kitose vietovėse, kad galėtų kontroliuoti teritoriją. Taip buvo siekiama neleisti ginkluotai opozicijai, nuvertusiai B.al Assado režimą, perimti karinių objektų prie Golano aukštumų kontrolę ir vėliau panaudoti juos prieš Izraelį, teigė „New York Times“ šaltiniai.
Aptiko slaptą ypač prabangių B.al Assado automobilių kolekciją – tarp jų ir labai reti
17:12
Sekmadienį švenčiantys sirai įžengė į nuverstojo Sirijos prezidento Basharo al Assado rezidencijas ir ėmė iš jų viską, ko geidė širdis. Netoli vienos iš jų aptiktas ir garažas su išskirtine prabangių automobilių kolekcija.
Pirmadienį socialiniuose tinkluose pasirodžiusiame įraše demonstruojama tariama B.al Assado automobilių kolekcija, saugoma garaže netoli jo pagrindinės rezidencijos Damaske.
Iš įrašų matyti, kad jame yra daugiau kaip 40 prabangių automobilių, tarp kurių yra retas raudonas „Ferrari F50“, taip pat „Lamborghini“, „Rolls-Royce“ ir „Bentley“.
Naujienų svetainė „Sky News“ priminė, kad 1995-1997 m. buvo pagaminti tik 349 „Ferrari F50“ automobiliai, o šio automobilio su V12 varikliu maksimalus greitis siekia 325 km/val.
Iš pradžių jis buvo pardavinėjamas maždaug už 424 tūkst. eurų, tačiau šių metų pradžioje „Sotheby's“ aukcione vienas jų buvo parduotas už 5,2 mln. eurų.
Plačiau skaitykite ČIA.
Mohammedas al Bashiras paskirtas pereinamojo laikotarpio Sirijos vyriausybės vadovu
15:29
Sirijos sukilėliai, šiuo metu kontroliuojantys Damaską, paskyrė Mohammedą al Bashirą pereinamojo laikotarpio vyriausybės, kuri turi veikti iki kovo 1-osios, vadovu, antradienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
„Generalinė vadovybė pavedė mums vadovauti pereinamojo laikotarpio vyriausybei iki kovo 1 dienos“, – sakoma M. al Bashirui priskiriamame pareiškime valstybinės televizijos paskyroje socialiniame tinkle „Telegram“, kuriame jis vadinamas „naujuoju Sirijos ministru pirmininku“.