Hamos centriniame kalėjime laikomi šimtai kalinių. Dauguma jų yra vyrai, sulaikyti dėl prieš režimą nukreiptų protestų, įsiplieskusių 2011-aisiais ir galiausiai sukėlusių kruviną konfliktą.
Pasak padėtį Sirijoje stebinčios organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) ir dviejų kalinių, su kuriais telefonu susisiekė naujienų agentūra AFP, bado streikas prasidėjo lapkričio 12-ąją.
Tai buvo reakcija į sprendimą perkelti 11 kalinių į netoli Damasko esantį Saidnajos kalėjimą, kurį nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ yra pavadinusi „žmonių skerdykla“.
„Pradėjome bado streiką protestuodami prieš mirties bausmes 11 kalinių ir sprendimą juos perkelti į Saidnają“, – AFP telefonu sakė vienas iš kalinių.
Streiką paskelbę kaliniai reikalauja panaikinti minėtiems asmenims paskelbtas mirties bausmes. Jie taip pat nori garantijų, kad kiti Hamos kaliniai, kurių bylos tebesvarstomos, nebūtų pasmerkti mirti.
Dar vienas kalinys, taip pat norėjęs likti nežinomu, patvirtino AFP, kad bado streikas iš tikrųjų buvo paskelbtas.
Hamos kalėjime 2016 metais dukart kilo maištas; tada buvo įkaitais paimti šios įkalinimo įstaigos direktorius ir vietos policijos vadas. Galiausiai, po derybų, jie buvo paleisti.
Po to dauguma kalinių buvo paleisti į laisvę arba jų bausmės buvo sušvelnintos. Likę kalėjime asmenys gavo dalį tos įstaigos kontrolės.
Galimybė naudotis mobiliais telefonais padėjo kaliniams pritraukti tarptautinės visuomenės dėmesį į jų bėdas.
„Tai leido jiems lengviau spausti režimą“, – pareiškė SOHR vadovas Rami Abdel Rahmanas.
Socialiniuose tinkluose neseniai buvo išplatintas vaizdo įrašas, kuriame matyti bado streiką paskelbę kaliniai, laikantys plakatus ir reikalaujantys liautis skelbti „savavališkus nuosprendžius“.
„Tebevykstantis sulaikytųjų bado streikas aiškiai rodo, kad teismo procesas Sirijoje yra ydingas“, – pirmadienį pareiškime nurodė SOHR.
Manoma, kad nuo konflikto pradžios prieš septynerius metus Sirijos kalėjimuose žuvo dešimtys tūkstančių žmonių.