Senatoriai Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas, respublikonų vanagai, seniai raginantys JAV labiau dalyvauti Sirijos pilietiniame kare, susitiko su prezidentu Baracku Obama, siekiančiu įpiršti JAV įstatymų leidėjams karinius veiksmus.
J.McCainas po susitikimo griežtai perspėjo kolegas respublikonus, kurie galbūt svarsto galimybę balsuoti prieš karinius veiksmus, vien tam, kad pakenktų demokratų prezidentui.
„Kongreso balsavimas prieš rezoliuciją, manau, būtų katastrofiškas, – sakė J.McCainas. – Tai pakirstų pasitikėjimą Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir Jungtinių Valstijų prezidentu. Nė vienas iš mūsų to nenorime“.
Senatorius Lindsey Grahamas |
L.Grahamas, kurio laukia sunkūs pirminiai rinkimai dėl respublikonų kandidato į senatorius pozicijos Pietų Karolinoje, perspėjo dėl platesnio masto pasekmių, jei nebus pritarta kariniams veiksmams.
„Negaliu įsiūlyti dar vieno Irako ar Afganistano, nes to nenoriu, – sakė jis. – Pietų Karolinos žmonėms galiu siūlyti (tokią poziciją): ... jeigu mes nesusitvarkysime dėl Sirijos, Iranas tikrai pastebės signalus, kad mes numojame į jo branduolinę programą“.
Abu senatoriai, regis, taip pat užsiminė apie evoliucionuojantį administracijos mąstymą dėl savo politikos Sirijos atžvilgiu.
B.Obama yra pabrėžęs, kad bet kokie JAV veiksmai, tarp kurių tikriausiai bus sparnuotųjų raketų leidimas, bus riboti ir siauro veikimo.
Tačiau J.McCainas užsiminė, kad gali būti panaudota daugiau JAV karinių raumenų nei tikėtasi.
„Mums buvo duota tam tikrų priežasčių manyti, kad gali įvykti labai rimti, o ne kosmetiniai smūgiai“, – sakė jis.
Johnas McCainas |
Tokiu planu galėtų būti siekiama suardyti Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgumus ir pastiprinti patikrintų opozicinių grupių pajėgumus, užsiminė J.McCainas.
L.Grahamas kalbėjo, kad administracija, kuri daug mėnesių vis atsisakydavo apginkluoti Sirijos sukilėlius, jau gali būti pasirengusi pasinaudoti gimstančiu planu teikti karinę paramą kai kuriems sukilėliams, paskelbtu po vienos ankstesnės, mažo masto cheminės atakos.
„Atrodo, kad iš šios administracijos atsiranda gana tvirtas planas pastiprinti opoziciją“, – sakė L.Grahamas, kuris pridūrė, kad čia svarbų vaidmenį turėtų suvaidinti tokios regiono žaidėjos kaip Saudo Arabija, Turkija ir Jordanija.
Sirijos pabėgėlių skaičius viršijo 2 mln.
Daugiau kaip 2 mln. sirų jau pabėgo iš karo draskomos savo šalies, antradienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) agentūra, kuri atkreipė dėmesį, kad pabėgėlių skaičius, lyginant su tuo, kas buvo prieš metus, yra išaugęs kone dešimteriopai.
„Sirija praranda moteris, vaikus ir vyrus, kurie kerta sienas dažnai turėdami ne ką daugiau nei drabužiai, kuriuos vilki“, – sakoma UNHCR pareiškime, kuriame pažymima, kad 2012 metų rugsėjo 3 dieną agentūra buvo užregistravusi tik 230 671 pabėgėlį iš Sirijos.
Niūri JT pabėgėlių agentūros statistika buvo paskelbta Sirijos prezidentui Basharui al Assadui perspėjus, kad Vakarų kariniai veiksmai prieš jį gali įžiebti regioninį karą ir sukelti chaosą visuose Artimuosiuose Rytuose.
Be dviejų milijonų sirų, kurie gyvena kaip pabėgėliai, dar maždaug 4,25 mln. žmonių yra perkelti pačioje Sirijoje, kur konfliktas prasidėjo 2011 metų kovą, rodo JT skaičiai.
„Sirija tapo didele šio amžiaus tragedija“, – sakoma JT įgaliotinio pabėgėlių reikalams Antonio Guterreso pareiškime, kurioje situacija šioje šalyje vadinama „gėdinga humanitarine katastrofa su kančiomis ir perkėlimu, kokių nebuvo per pastarojo meto istoriją“.
Korespondentai ir liudininkai pranešė apie dar didesnį sirų egzodą į kaimynines šalis po JAV prezidento Baracko Obamos perspėjimo praėjusią savaitę, kad jis yra pasirengęs smogti karinius smūgius B.al Assado režimui dėl įtariamo cheminių ginklų panaudojimo.
Basharas Al Assadas perspėja dėl „regioninio karo“, jeigu Vakarai imsis karinių veiksmų
Sirijos lyderis Basharas al Assadas pirmadienį interviu prancūzų laikraščiui „Le Figaro“ perspėjo, kad Vakarų kariniai smūgiai gali išprovokuoti „regioninį karą“ Artimųjų Rytų „parako statinėje“.
Rusijos žurnalistų kalbinamas Sirijos prezidentas Basharas al Assadas |
Jis taip pat sakė, kad Prancūzija susidurs su „atgarsiais“, jeigu dalyvaus JAV vadovaujamuose planuose imtis karinių veiksmų dėl įtariamos cheminės atakos, kurią praėjusį mėnesį, kaip teigiama, įvykdė B.al Assado režimas.
„Artimieji Rytai yra parako statinė ir padegamoji virvelė trumpėja“, – sakė B.al Assadas laikraščio korespondentui Damaske, duodamas retą interviu Vakarų žinaisklaidai.
„Negalime kalbėti tik apie Sirijos atsaką, (turime kalbėti ir apie tai), kas gali nutikti po pirmojo smūgio. Niekas nežino, kas nutiks, – sakė B.al Assadas. – Visi praras situacijos kontrolę, kai tik parako statinė sprogs. Išplis chaosas ir ekstremizmas. Yra regioninio karo rizika“.
B.al Assadas taip pat sakė, kad Prancūzija, kuri sakė esanti pasirengusi paremti Vašingtoną ir grasino kariniais smūgiais dėl įtariamos cheminės atakos rugpjūčio 21 dieną, turėtų apgalvoti tokių veiksmų pasekmes.
„Kad ir kas veikia prieš Sirijos ir jos piliečių interesus, yra priešas. Prancūzijos liaudis nėra mūsų priešė, bet jos valstybės politika yra priešiška Sirijos liaudžiai“, – sakė jis.
„Tiek, kiek Prancūzijos valstybės politika yra priešiška Sirijos liaudžiai, ši valstybė bus jos priešas ... Bus atgarsių, žinoma, negatyvių, Prancūzijos interesams“, – pareiškė jis.