Sirijos sukilėliai skelbia, kad šimtai Rusijos karių palieka Damaską

Paskutinėmis dienomis Rusija, koordinuodama veiksmus su pagrindine sukilėlių grupuote „Hayat Tahrir al-Sham“, nuvertusia Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą, iš Damasko regiono evakavo mažiausiai 400 karių, leidiniui „Financial Times“ pranešė šios grupuotės pareigūnas Kamalas Lababidi.
Rusijos kariai Sirijoje
Rusijos kariai Sirijoje / Rusijos gynybos ministerija

Teigiama, kad rusų kariai buvo dislokuoti liūdnai pagarsėjusios Sirijos kariuomenės ketvirtosios divizijos štabe sostinės priemiestyje Kudsajoje, interviu metu žurnalistams sakė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) politinio biuro narys K.Lababidi.

Per pastarąją savaitę taip pat išvyko ambasadoje Damaske dislokuoti rusų kariai, be to, vyksta pokalbiai dėl didesnio skaičiaus karių evakuacijos visoje šalyje, pažymėjo jis.

Tačiau tolesnio Rusijos buvimo sukilėlių valdomoje Sirijoje ateitis neaiški.

Rusų kariai Sirijoje / SAM HARIRI / AFP
Rusų kariai Sirijoje / SAM HARIRI / AFP

Pilietinio karo metu Maskva skyrė karius savo sąjungininkui B.al Assadui remti, tačiau jų išvykimas iš Damasko yra naujausias ženklas, kad Maskva taip pat mažina savo įsitraukimą šioje šalyje.

Pasak „Financial Times“, evakuacija taip pat rodo pirmuosius Maskvos ir „Hayat Tahrir al-Sham“ bendradarbiavimo požymius po daugelį metų trukusių kovų priešingose žiauraus konflikto pusėse.

Nurodoma, kad Rusijos kariniai pasiuntiniai praeitą savaitę susitiko su sukilėliais jų de facto būstinėje viešbutyje „Four Seasons“ Damaske, kad susitartų dėl saugaus konvojaus pravažiavimo, sakė K.Lababidi, kuris derėjosi dėl pasitraukimo iš Sirijos pusės.

„Rusai buvo atvykę, bet tik dėl bazių atsitraukimo koordinavimo“, – komentavo K.Lababidi. Jo teigimu, rusai iš Damasko išvyko konvojumi sausuma į Maskvos Chmeimimo oro pajėgų bazę Sirijos šiaurės vakaruose. Iš ten lėktuvai, pasak jo, nuskraidino karius atgal į Rusiją.

„Financial Times“ žurnalistai peržiūrėjo jiems pateiktą vaizdo įrašą, kuriame matyti iš Damasko rajono išvažiuojanti beveik 100 karinių transporto priemonių kolona, kurioje, be kita ko, buvo šarvuočių, traktorių, degalų cisternų, mobiliųjų medicinos punktų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusų lėktuvai Chmeimimo oro bazėje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusų lėktuvai Chmeimimo oro bazėje

G.Lababidi atkreipė dėmesį, kad ambasados uždaryti neplanuojama, tačiau jam vienas Rusijos pareigūnas sakė, jog bus mažinama diplomatinė veikla.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas iš karto neatsakė į prašymą pakomentuoti situaciją.

Sekmadienį Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad evakavo dalį darbuotojų iš Damasko, taip pat Šiaurės Korėjos, Baltarusijos ir Abchazijos – separatistinės Kaukazo valstybės, kurios nepriklausomybę nuo Sakartvelo pripažįsta penkios šalys, – atstovybių darbuotojus.

Ministerijos teigimu, „Rusijos ambasados Damaske darbas tęsiasi“, tačiau išsamesnės informacijos nepateikta.

Rusija į pilietinį karą Sirijoje įsikišo nuo 2015 m. ir dislokavo kelis tūkstančius karių šalyje bei teikė plačią paramą iš oro, kuri pakreipė konflikto eigą B.al Assado naudai.

Rusija pareiškė, kad jos ateitis Sirijoje priklausys nuo derybų su naująja vyriausybe Damaske. Per savo puolimą „Hayat Tahrir al-Sham“ atstovai leido suprasti, kad yra pasirengę bendradarbiauti su Maskva, sakydami, kad jie galėtų rasti bendrą kalbą atkuriant šalį.

Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Michailas Bogdanovas praeitą savaitę užsiminė, kad Rusija veda „konstruktyvias“ derybas su HTS ir tikisi išlaikyti bazę „kovai su terorizmu“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusija išgabena karinę įrangą iš savo Tartuso bazės Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusija išgabena karinę įrangą iš savo Tartuso bazės Sirijoje

Chmeimimo ir Maskvos karinio jūrų laivyno bazės Tartuse praradimas būtų strateginė problema, nes šios dvi vietos naudojamos kaip logistikos centrai Rusijos veiklai Viduržemio jūroje ir operacijoms Afrikoje.

Analitikai teigia, kad mainais už bazių išsaugojimą Rusija galėtų pasiūlyti naujajai Sirijos vyriausybei pinigų, energijos ar naudingųjų iškasenų, taip pat politinę paramą.

Atsitraukimo ženklai

Chmeimimo karinio aerodromo palydovinės nuotraukos parodė, kad pastaruoju metu padaugėjo antžeminio transporto priemonių, atvyko didelių transporto orlaivių, išmontuoti Rusijos sraigtasparniai ir priešlėktuvinė gynyba – visi šie veiksniai atitinka atsitraukimo požymius, rašo „Financial Times“.

Paklaustas apie karinių bazių ateitį, K.Lababidi sakė, kad Rusija šiuo metu ne evakuoja Chmeimimo bazę, o veikiau atitraukia personalą iš kitų ten esančių bazių.

Trys tiesiogiai apie tai informuoti asmenys „Financial Times“ sakė, kad nuo režimo žlugimo prieš savaitę kelios garsios Sirijos šeimos, artimos B.al Assado režimui, pasislėpė Rusijos ambasadoje Damaske.

Sekmadienį naujienų agentūra „Reuters“ pranešė, kad, anot kariniai ir saugumo šaltinių, palaikančių ryšius su Rusijos puse, Maskva atitraukia savo pajėgas nuo fronto linijos ir išveda dalį sunkiosios technikos, taip pat planuoja išgabenti aukšto rango Sirijos pareigūnus, susijusius su B.al Assadu.

Nurodoma, kad šiame etape Rusijos tikslas yra pergrupuoti ir perskirstyti pajėgas atsižvelgiant į įvykius vietoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai