Šių metų Sacharovo premiją pelnė iraniečiai Jafaras Panahi ir Nasrin Sotoudeh

Irano kino režisierius Jafaras Panahi ir šios šalies žmogaus teisių gynėja Nasrin Sotoudeh pelnė Europos Parlamento kasmet skiriamą Sacharovo premiją už minties laisvę, sakoma keliose žinutėse, kurias penktadienį deputatai paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“.
Jafaras Panahi ir Nasrin Sotoudeh
Jafaras Panahi ir Nasrin Sotoudeh / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Abu iraniečiai pelnė prestižinę 50 tūkst. eurų (172,6 tūkst. litų) premiją, į kurią taip pat pretendavo kalinamos Rusijos merginų pankroko grupės „Pussy Riot“ narės ir Baltarusijos disidentas Alesis Beliackis.

Kandidatų į šią premiją už indėlį remiant žmogaus teises ir demokratines vertybes „trumpasis“ sąrašas šiemet buvo ypatingas tuo, kad visi į jį įtraukti asmenys, išskyrus J.Panahi, šiuo metu sėdi už grotų.

J.Panahi yra laisvėje, bet jam gresia šešerių metų kalėjimas, be to, buvo uždrausta kurti filmus. Drauge su juo nominuota N.Sotoudeh atlieka 11 metų kalėjimo bausmę.

Pernai J.Panahi dokumentinė juosta „Tai – ne filmas“ (In film nist) turėjo būti kontrabanda išvežta kompiuterio atmintuke, kuris savo ruožtu buvo paslėptas pyrage, ir buvo parodyta Kanų kino festivalyje.

+++„Pussy Riot“ narės Nadežda Tolokonikova, Jekaterina Samucevič ir Marija Aliochina rugpjūtį buvo nuteistos dvejus metus kalėti kolonijoje už „religinės neapykantos pakurstytą chuliganizmą“. Jos buvo įsiveržusios į Maskvos katedrą, kur atliko protesto dainą prieš Rusijos lyderį Vladimirą Putiną.

Rusija praėjusį mėnesį griežtai kritikavo europarlamentarus už „Pussy Riot“ nominavimą, nes tai esą yra kišimasis į Rusijos vyriausybės darbą.

Anksčiau šį mėnesį Rusijos apeliacinis teismas netikėtai nurodė paleisti J.Samucevič. Daugelis stebėtojų mano, kad tai buvo bandymas suskaldyti išvien besilaikančias grupės nares.

Baltarusijos aktyvistas A.Beliackis, kuris vadovavo žmogaus teisių gynimo organizacijai „Vesna“ („Pavasaris“), lapkritį buvo nuteistas puspenktų metų kalėti dėl kaltinimų vengus mokėti mokesčius. Jo turtas buvo konfiskuotas.

„Vesna“ visus 2011 metus aktyviai rinko lėšas, kad galėtų padėti aktyvistams ir politikams, įkalintiems po 2010-ųjų gruodžio prezidento rinkimų ir masinių protestų.

Baltarusijos valdžia grupę uždraudė, ir ji veikė iš Lietuvos bei Lenkijos, kur laikė savo banko sąskaitas. Nuteisti A.Beliackį tapo įmanoma po to, kai abi šios šalys perdavė Minskui informaciją apie jo banko sąskaitas.

Šią bylą smerkė Europos Sąjunga, kuri dar labiau izoliavo jau 18 metų valdančio prezidento Aleksandro Lukašenkos režimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų