Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiukšlinimas Didžiojoje Britanijoje – už ką baudžiama griežčiausiai

Įstatymai šiukšlintojams Didžiojoje Britanijoje – vieni griežčiausių Europoje. Gyventojai stengiasi ne tik patys nešiukšlinti, bet ir nusižengusius sudrausminti, kad gatvės, kuriomis vaikšto kasdien, būtų kuo švaresnės. Už ne vietoje numestą šiukšlę piniginė gali suplonėti net 150 svaro sterlingų, tad siūloma gerai pagalvoti net prieš išspjaunant kramtomąją gumą.
Šiukšlės Didžiosios Britanijos gatvėse
Šiukšlės Didžiosios Britanijos gatvėse / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Už švarą miestuose tiesiogiai atsakingos kiekvieno rajono tarybos. Jos nustato, kiek siekia bauda už numestą cigaretės nuorūką ar nesurinktas šuns išmatas. Ilgą laiką baudų dydis svyravo nuo 50 iki 80 svaro sterlingų, priklausomai nuo konkrečios tarybos sprendimo. Mažiausia bauda, skirta privačiam asmeniui už šiukšlinimą viešoje vietoje, negalėjo būti mažesnė nei 50 svaro sterlingų.

Prašo drausminti šiukšlintojus

Šių metų kovą, artėjant garbingam karalienės Elizabeth II-osios jubiliejui, aktyvistai pradėjo akciją „Apsišvarinkime dėl karalienės“, kurios metu pradėta visuotinė šiukšlintojų drausminimo kampanija. Bendruomenių ir vietos valdžios departamentas pasiūlė didinti baudas nusižengusiems. Minimalią baudą už šiukšlinimą neleistinoje vietoje pasiūlyta padvigubinti iki 100 svaro sterlingų, o maksimalią – didinti iki 150 svaro sterlingų.

Kampanijos vadovas Adrianas Evansas, pristatydamas akciją, tikino, kad kai kurie šalies gyventojai įsitikinę, jog šiukšlinti yra jų teisė. Todėl drauge su padidintomis baudomis bendruomenės paskatintos drausminti gamtą teršiančius aplinkinius.

Mažiausia bauda, skirta privačiam asmeniui už šiukšlinimą viešoje vietoje, negali būti mažesnė nei 50 svaro sterlingų.

„Tai gali būti baisus ir nemalonus dalykas, nes jūs baksnosite pirštu į žmogaus kaltę. Bet aš siūlau elgtis taip, kaip pats darau, pasiteirauti, ar žmogus kažką pametė netyčia. Pavyzdžiui, „Atsiprašau, jums iš kišenės kažkas iškrito. Ar jūs tai išmetėte tyčia?“ Tuomet dažnas susigėsta, padėkoja jums ir pasiima šiukšlę“, – „Apsišvarinkime dėl karalienės“ pristatyme kalbėjo akcijos vadovas.

Šiukšlintojai viešose vietose dažniausiai gauna baudos lapelį įvykio vietoje, tačiau kai kuriais atvejais jį gali atsiųsti ir paštu. Baudai sumokėti skiriama 14 dienų, per kurias nusižengėlis gali apskųsti sprendimą. Jei bauda per nurodytą laiką nesumokama sąmoningai, o sprendimas neapskundžiamas, nubaustojo laukia teismas ir gresia laisvės atėmimo bausmė. Įstatymuose bausmės dydis konkrečiai nenurodomas, tačiau apsilankymas magistratų teisme nesumokėjus baudos – garantuotas.

Už šiukšlių išvertimą ne vietoje – laisvės atėmimas

Nelegalus šiukšlių atsikratymas dideliais kiekiais ir neleistinoje vietoje Anglijoje ir Velse laikomas kriminaliniu nusikaltimu. Skaičiuojama, kad šalyje egzistuoja daugiau nei 1000 vietų, kuriose paliekamos krūvos atliekų. Išvalius vieną tokį sąvartyną, atsiranda kitas. Kovai su tokiais šiukšlintojais vyriausybė kasmet skiria 17 mln. svaro sterlingų iš biudžeto.

Vienas iš didžiausių aplinkosaugininkų bei pareigūnų galvos skausmų – nelegalūs šiukšlių naikintojai. Tokie asmenys įsigyja lopinėlį žemės ar sandėlį, kuriame kaupia superkamas šiukšles. Vėliau jas naikina degindami ar palaidodami.

Jei bauda per nurodytą laiką nesumokama sąmoningai, o sprendimas neapskundžiamas, nubaustojo laukia teismas ir gresia laisvės atėmimo bausmė.

Kompanijos, norinčios atsikratyti atliekų legaliai, už vieną išvežimą moka apie 180-200 svaro sterlingų. Tuo tarpu nelegalūs naikintojai prašo 100-120 svaro sterlingų, tad taip atsikratyti nereikalingo šlamšto ar net toksinių medžiagų – kur kas pigiau.

Šiukšles deginantys nelegalūs utilizuotojai iš pelenų surenka likusį metalą ir jį pardavę užsidirba papildomai.

Dar vienas dažnai pasitaikantis nusikaltimas – atliekų išvertimas neleistinoje vietoje. Gyventojai neretai nepaiso galiojančių įstatymų, tad išpila šiukšles bet kur ir bet kada. Už tokius veiksmus gresia šimtus tūkstančių siekiančios baudos, gamtai padarytos žalos atlyginimas, neretais atvejais ir įkalinimas. Per metus laisvės atėmimu Anglijoje ir Velse nubaudžiama kelios dešimtys prasižengusiųjų.

Vyriausybės tinklalapyje suteikiama galimybė pranešti apie pačius įvairiausius šiukšlinimo atvejus. Taip pat gyventojai gali paprašyti savo tarybos išvežti atliekas iš jų namų, kurių negalima mesti į šiukšliadėžes. Pavyzdžiui, senus elektros prietaisus, buitinę techniką ar gamtines atliekas susitvarkius sodą.

Jungtinės Karalystės gyventojai privalo rūšiuoti šiukšles, tad kiekvieni namai turi bent po du konteinerius: vieną skirtą popieriui, plastmasei, stiklinei ir metalinei tarai, kitą – maisto atliekoms. Rūšiavimo konteinerius nemokamai atveža rajono tarybos darbuotojai, taip pat nemokamai išvalo pilnus konteinerius. Norintieji tinkamai atsikratyti sodo atliekų, gali gauti nemokamą komposto dėžę, kurioje kaupiama žolė, lapai ar šakos ilgainiui virsta organinėmis trąšomis namų daržui.

Už netinkamai rūšiuojamas šiukšles, priklausomai nuo rajono, gyventojai gali būti nubausti nuo 110 iki 1000 svaro sterlingų bauda. Baudos dydis nustatomas atsižvelgiant į daugelį aplinkybių, pavyzdžiui, ar nusižengimas daromas sąmoningai, ar kenkiama aplinkai, ar įvyko žmogiška klaida bei kokiame rajone gyvena žmonės. Kai kurios tarybos savo gyventojų visiškai nebaudžia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos