Daugiau „Foreign Policy“ tekstų lietuvių kalba
- Netrukus JAV užsienio politika gali pasikeisti iš esmės
- Rusijos partizanai: taikios priemonės išseko, laikas imtis ginkluoto pasipriešinimo
- Gaidžiai, ožiai ir blatnieji: kariais tapę „Wagner“ kaliniai išlaiko savo žiaurias taisykles
Alina, kaip ir dauguma jaunų žmonių Rusijoje, yra priklausoma nuo savo išmaniojo telefono. Į savo paskyrą VK, rusiškojoje „Facebook“ versijoje, ji keldavo visus įprasto jauno žmogaus gyvenimo atributus. Ji demonstravo atostogų Egipte nuotraukas ir dalijosi filmukais apie nagų dizainą, madą, filmus ir televiziją. Ji – didelė Maisie Williams herojės „Sostų karuose“ (Game of Thrones) gerbėja. Alina vadino ją nuožmiu šiuolaikinės moters pavyzdžiu.
Tačiau nuo 2022 metų vasario 24-osios, kai Rusija Ukrainoje pradėjo plataus masto invaziją, Alinos VK puslapis tapo kitu pasauliu. Iš jo pranyko vartotojiško gyvenimo smulkmenos.
Kaip ir šimtai tūkstančių kitų rusų, Alina prisijungė prie dešimčių vyriausybės valdomų ir reklamuojamų internetinių grupių, kurių pavadinimai yra, pavyzdžiui, „REALI Ukraina“, „Antiteroristinė Z“, „Z už pergalę“, „Rusų pavasaris“ ir „Stiprybė tiesoje“.
Kad ir kur būtų mergina – savo kambaryje, klasėje, ant galinės autobuso sėdynės ar bare su draugais, – Alinos troškulys Rusijos karo prieš Ukrainą pasauliui atrodo nenumalšinamas.
Alina pradėjo dalytis pranešimais iš karo grupių, prie kurių prisijungė. Šiame sąmokslo teorijomis varomame pasaulyje kasdien atskleidžiamos naujos „tiesos“ apie tariamus Ukrainos nusikaltimus, Rusijai nuolat grasina šešėlinės JAV ir NATO pajėgos, o Ukraina turi būti sunaikinta, kad išgelbėtų save ir Rusiją nuo menamos nacių grėsmės.
Alinos VK sienoje gausu apokaliptinių vaizdų: degantys Baltieji rūmai „Fašingtone“, stačiatikių šventikai, laiminantys karius fronte, ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vaizduojamas kaip gelbėtojas. Šioje alternatyvioje realybėje šventąją Rusiją supa priešai, siekiantys ją visiškai sunaikinti.
Karui Ukrainoje įsibėgėjant, Alina pradėjo rašyti komentarus. „Chocholai yra asilai“, – rašė ji, pavartodama paniekinamą ukrainiečių pavadinimą. „Mūsų Rusijos vėliavos balta spalva reiškia švarą“; „Ukrofašistai, jūs esate PASIUTĘ ŠUNYS“; „Jei būtų mano valia, jūs, šunsnukiai, gautumėte, ko nusipelnę“; „Ukrainiečiai, geriau nekalbėkite ukrainietiškai, tai skamba kvailai, kaip sudarkyta rusų kalba“.
„Putinas, – rašė Alina, – yra Dievo dovana. Mes visi esame Putinas.“ Alina ne tik atkartoja savo pačios vyriausybės ir socialinių tinklų grupių, prie kurių prisijungė, propagandą. Ji išmoko kalbėti smurto kalba – rusiškojo fašizmo kalba.
Alina ne viena tokia. Tūkstančiai rusų šiandien įsitraukę į šį viešą neapykantos ir karo kurstymo demonstravimą „Runete“ – rusakalbiame internete, kuris turi savo socialinius tinklus, paieškos sistemas, tinklaraščių svetaines ir įvairias programėles.
Jauni Rusijos interneto vartotojai demonstruoja savo įniršį, vieni kitus varo į antiukrainietišką siautulį, nes žinios apie karą – arba, tiksliau, sąmokslo teorijos apie karą – užvaldo visas Rusijos visuomenės dalis.