Dabar, kai ši istorija atsidūrė visų Italijos dienraščių pirmuosiuose puslapiuose, kazachės Almos Šalabajevos deportavimo istorija išsipūtė į grandiozinį skandalą. A.Šalabajeva – žinomo kazachų disidento Muchtaro Ablyazovo žmona. Romoje ji slėpėsi nuo Kazachstano režimo. Tačiau šioje Vakarų sostinėje kazachų prezidentas Nursultanas Nazarbajevas, kurį daug kas vadina paskutiniuoju sovietų diktatoriumi, tvarkosi kaip išmano. Vadovauja Italijos vidaus reikalų ministerijai, imigracijos tarnyboms, prefektui, policijai.
Iš tikrųjų Astana troško turėti ne Almą, o jos vyrą – M.Ablyazovą. Šis kazachas pasakoja pasauliui apie Astanos režimą ir visa tai, kas dedasi anapus tviskančios kazachų sostinės fasado. Kazachai buvusiam bankininkui M.Ablyazovui sukurpė bylą ir išrašė tarptautinį arešto orderį. Tačiau Londonas disidentui ir jo šeimai suteikė politinį prieglobstį. N.Nazarbajevo režimas nuo tos akimirkos pradėjo žūtbūtinę disidento šeimos medžioklę.
Kazachų ambasadorius diktuoja Romai
A.Šalabajevos sugrąžinimas iš Romos į Astaną primena amerikietiškus kovinius filmus, kuriuose drąsūs jūrų pėstininkai leidžiasi į pavojingą operaciją trečiojo pasaulio šalyje vaduoti įkaitų. Bet šįsyk scenarijus bjauriai apsivertė: trečiąja šalimi virto Italija, o sumaniais vaduotojais tapo nelabai demokratiškos Azijos šalies diplomatai.
Astanos režimas aukština prezidentą N.Nazarbajevą |
Kazachų saugumo tarnybos pasitelkė privačią detektyvų kontorą, kuriai pavyko išsiaiškinti, jog A.Šalabajeva su vaiku vieši Romoje pas savo giminaitį. Netrukus Kazachstano ambasadorius Romoje gavo įsakymą pradėti disidento žmonos ir dukters grąžinimo operaciją. Bet kuria kaina. Bet kokiomis priemonėmis.
Italijos premjeras E.Letta dabar raunasi nuo galvos plaukus. Blogas sapnas ar skandalinga tikrovė: kazachų ambasadorius sėda į automobilį, važiuoja į vidaus reikalų ministeriją, susitinka su prefektu ir aiškina, ką jis turi daryti. Prefektas ir ministerijos vadovai paklūsta. Ne, tai ne sapnas. Ir ne filmas. Būtent taip ir įvyko.
„Romos priemiestyje slapstosi teroristas. Ginkluotas ir labai pavojingas. Jam iškelta baudžiamoji byla. Greičiau važiuokite ir suimkite jį. Tik būkite atsargūs“ – papasakojo kazachų diplomatinės misijos atstovas specialios paskirties policijos būrio vadui Enrico Cortese.
Disidento žmonos likimas – kalėjimas?
Italų pareigūnas paskambino į ministerijos tarptautinės paieškos skyrių. „Taip, tas žmogus yra ieškomas“ – patvirtino kolegos. Jeigu prefektas arba specialiosios paskirties policijos būrio vadas būtų žvilgtelėjęs į interneto paieškos puslapius, būtų greitai supratęs, kas yra kazachų ieškomas žmogus. Tačiau nei vadas, nei prefektas po internetą neklaidžiojo. Davė įsakymą savo vyrams šturmuoti namą, kuriame esą slepiasi pavojingas teroristas. Teroristas neaptiktas? Imkite, ką randate. Moteris su vaiku? Imkite ir vežkite į policiją.
A.Šalabajeva italų policininkams parodė Pietų Afrikos respublikos diplomatinį pasą. „Padirbtas“ – atsakė jai imigracijos tarnybos pareigūnai. Tada Alma ištraukė Rygoje išduotą leidimą gyventi, kuris galioja visose Šengeno valstybėse. „Negalioja“ – atšovė italai. Ir sukūrė istoriją, jog moteris esą nelegaliai atvyko į Italiją automobiliu iš Austrijos. Veltui kazachė aiškino, kad ji atskrido lėktuvu, parodžiusi oro uoste visiškai legalius dokumentus. Galiausiai išgirdo Romos prefekto nuosprendį: „Būsite deportuota. Tuoj pat“. Romos „Ciampino“ oro uoste variklius jau kaitino Astanos diktatoriaus atsiųstas specialus lėktuvas.
Kazachstano ir Rusijos prezidentai - bičiuliai |
A.Šalabajevą ir jos dukterį Aluą Astanoje „priglaudė“ N.Nazarbajevo režimas. Moteris su vaiku akylai saugoma, ji gyvena namų arešto sąlygomis. Kol kas. Visagalis kazachų prezidentas moterį ir vaiką dabar, matyt, naudos kaip masalą privilioti M.Ablyazovą. Deportuotos moters sutuoktinis Turino dienraščiui „La Stampa“ paaiškino, kas gresia jo žmonai ir dukrai: „Almą įkalins, o Alua atsidurs vaikų namuose“.
Valdo kazachų dujos ir nafta?
Tiesa, italai po kurio laiko apsižiūrėjo. Suprato, kas buvo deportuotoji moteris ir kodėl Romos oro uoste jos laukė prabangus lėktuvas. Pateikė keletą atsiprašymų. Vidaus reikalų ministerijoje pradėtas drausminis patikrinimas. Kažkas iš vadovų, matyt, praras kėdę.
Roma dabar teisinasi, bet gana nevykusiai: „Nežinojome. Nesupratome. Neįvertinome.“ Vidaus reikalų ministerija deportavimo aktą pripažino negaliojančiu. Užsienio reikalų ministerija paliepė Italijos konsulato Astanoje vadovui vykti pas A.Šalabajevą, atsiprašyti ir pasiūlyti jai sugrįžti į Romą. Žinoma, N.Nazarbajevui leidus. Bet N.Nazarbajevas nė negalvoja leisti.
O Roma tuo metu gyvena gandais ir įtarimais. Pačiais juodžiausiais. Ar tikrai ministerijų vadovai nieko nežinojo apie kazachų disidento žmonos ir dukters deportavimą? O gal žinojo, bet apsimetė, kad nežino? Gal kažkas norėjo pagelbėti kazachų režimui? Pavyzdžiui, Italijos energetikos milžinę „Eni“ su kazachais ir N.Nazarbajevo klika sieja patikrinti verslo ryšiai. Milano prokurorai neseniai pradėjo domėtis neįtikėtinai sėkminga „Eni“ plėtra Kazachstane. Kai kas netgi atsiminė, kad buvusį Italijos premjerą Silvio Berlusconį ir N.Nazarbajevą siejo gana draugiška pažintis.
„Iš tiesų, mes negražiai pasielgėme“ – pripažino Italijos užsienio reikalų ministrė Emma Bonino. „Bus didelis skandalas. Kažkas turės atsistoti ir pasakyti: „Čia mano kaltė.“