Vidaus reikalų ministras Nikolajus Moga penktadienį paskelbė, kad atleido šalies policijos vadą Ioanį Budą. Taip pat atsistatydino dar keturi pareigūnai.
Rumunijos premjerė Viorica Dancila į situaciją reagavo siūlydama rengti referendumą dėl bausmių už žmogžudystę, išprievartavimą ir pedofiliją griežtinimo.
Šimtai žmonių penktadienį susirinko protestuoti prie įtariamojo namų Karakalyje.
Pagrobta prisiskambino policijai
Istorija prasidėjo trečiadienį. 15 metų mergaitė Alexandra, pirminiais duomenimis, buvo pagrobta, kai pakeleivingais automobiliais bandė parsirasti namo į Karakalį.
Nelaimėn pakliuvusi mergaitė sugebėjo tris kartus prisiskambinti policijai ir suteikti duomenų, kur ją nugabeno į automobilį įsisodinęs vyras.
Jos tėvai įsitikinę, kad policija galėjo dukrą išgelbėti, tačiau ignoravo jos pagalbos šauksmą. Policija tvirtina, kad ne viskas taip paprasta. Esą patirta sunkumų nustatant mergaitės buvimo vietą.
Pirmą kartą skubios pagalbos telefonu 112 Alexandra prisiskambino ketvirtadienį ryte. Ji pranešė esanti pagrobta vairuotojo, kuris sustojo jos pavėžėti.
Dabar jau atleistas policijos vadovas Ioanas Buda aiškino, kad paskutinis pokalbis su mergaite baigėsi jos žodžiais „Jis ateina, jis ateina“.
Gelbėti atvyko po 19 valandų
Policijos teigimu, išgelbėti mergaitės nepavyko, nes patirta sunkumų nustatant jos buvimo vietą.
Tai pavyko padaryti tik penktadienio naktį – apie 3 val. Tačiau iškart į pastatą, kurį identifikavo, policija nesuskubo. Nors įstatymai skubiais atvejais to nereikalauja, pirmiau pasirūpinta kratos orderiu.
Į pagrobėjo namus policija pasibeldė tik penktadienį ryte – praėjus 19 valandų nuo paskutinio mergaitės skambučio.
Kritikai teigia, kad pareigūnai netinkamai reagavo į pranešimus.
Manoma, kad mergina nužudyta. Policija namuose aptiko žmogaus palaikus ir Alexandros segėtų papuošalų.
Įtariamasis prisipažino dėl dviejų nužudymų
65 metų mechanikas Gheorghe'as Dinca šeštadienį buvo sulaikytas ir apklaustas. Jam pateikti įtariami dėl prekybos vaikais ir išprievartavimo.
Įtariamasis „prisipažino dėl savo nusikaltimų“, sakė vyro advokatas Aleksandras Bogdanas.
Nors iš pradžių atsisakė duoti parodymus, G.Dinca galiausiai patvirtino nužudęs trečiadienį dingusią penkiolikmetę Aleksandrą ir devyniolikmetę Luizą. Jos buvo pasigesta dar balandį.
Skambinta iš įtariamojo telefono
Valstybės skirtas advokatas Alexandras Bogdanas anksčiau nurodė, kad įtariamasis teigia esąs nekaltas, tačiau negali paaiškinti, kodėl pagalbos prašiusi mergaitė pareigūnams skambino iš jo telefono.
Rumunijos vidaus reikalų ministras Nicolae Moga iškart atleido policijos vadovą teigdamas, kad „reikia drastiškų priemonių“.
Generalinis prokuroras Bogdanas Licu vietos televizijai „Antena 3“ teigė, kad privaloma išsiaiškinti, kodėl policija delsė. „Mergaitė, kuri pagal visus duomenis galėjo būti išgelbėta, mirė“.
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis pranešė esąs labai nuliūdintas tragedijos ir pasibjaurėjęs faktu, kad atsakingi pareigūnai nesugebėjo išgelbėti paauglės.
Kita mergaitė – Luiza – prieš tris mėnesius dingo panašiomis aplinkybėmis. Jos tėvai šią savaitę apkaltino policiją vilkinant bylą.
Primena Dembavos tragediją
Primename, kad Lietuvoje policija taip pat turėjo sunkumų dėl gebėjimo laiku nustatyti pagalbos besišaukiančių asmenų buvimo vietą.
2013 metų rugsėjį Panevėžio rajone du vyrai išžagino nepilnametę ir uždarė į bagažinę. Nusikaltėliai iš jos telefono neatėmė. Pagrobta ir uždaryta automobilio bagažinėje mergina 10 kartų, daugiau nei valandą skambino Bendrosios pagalbos centrui (BPC) prašydama pagalbos, tačiau jos nesulaukė ir prarado galimybę būti išgelbėta.
Pernai mergaitės artimieji kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą prašydami iš Lietuvos valstybės priteisti 4 mln. eurų.
Šioje byloje keltas klausimas, kad pagrobta mergina galėjo skambinti iš telefono be SIM kortelės, o pasak ieškovams byloje atstovaujančios Mykolo Romerio universiteto Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės katedros docentės Loretos Šaltinytės 2013-aisiais Lietuvoje vyravo praktika nereaguoti į skambučius, nerodančius skambinančiojo numerio.
BPC įranga nerodė nukentėjusiosios mobiliojo ryšio telefono numerio, be kurio šios įstaigos darbuotojai teigė negalėję nustatyti skambinančiosios tikslios buvimo vietos.
Po valandos gelbėtojai gavo pranešimą apie miške atvira liepsna degantį automobilį. Atvykus į įvykio vietą ir užgesinus automobilį, jo bagažinėje rastas sudegęs kūnas.
17-metės dukters ir anūkės netekę artimieji kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami priteisti jiems iš Lietuvos valstybės 4 milijonus eurų neturtinei žalai atlyginti. Pareiškėjai prašė teismo pripažinti, kad Lietuvos valstybė, neužtikrinusi faktinės galimybės nustatyti bendruoju pagalbos telefonu skambinančiojo buvimo vietos, nevykdė Europos Sąjungos teisės aktų.
17-metės netekusi šeima sako, kad dėl šio pažeidimo mergina prarado galimybę būti išgelbėta.
Septyniolikmetė nužudyta 2013-ųjų rugsėjo 21-osios rytą. Nustatyta, kad Julius Jakubaitis ir Deividas Antanaitis, apsvaigę nuo alkoholio bei psichotropinių ir narkotinių medžiagų, pamatė autobusų stotelėje laukiančią merginą ir jėga įsodino ją į automobilį. Vėliau prieš merginą buvo panaudota seksualinė prievarta, o, siekiant nuslėpti nusikaltimus, kaltinamieji auką netrukus nužudė, automobilio bagažinėje sudegindami ją gyvą. Abu nusikaltėliai nuteisti kalėti iki gyvos galvos.