Skandalingas prisipažinimas: judėjimo „Naši“ įkūrėjas paatviravo apie protestuotojų „dubasinimą“

Buvęs Rusijos federalinės jaunimo reikalų agentūros „Rosmolodiož“ vadovas Vasilijus Jakemenka davė interviu, kuriame teigė, kad jo sukurtas judėjimas „Naši“ (gyvavęs 2005-2013 m.) buvo skirtas slopinti kitaip mąstančius ir buvo išvaikytas, nes neįvykdė savo užduoties išstumti iš gatvių tuos, kurie protestavo prieš suklastotus 2011 m. Dūmos rinkimus.
Vasilijus Jakemenka (kairėje)  ir judėjimas „Naši“
Vasilijus Jakemenka (kairėje) ir judėjimas „Naši“ / Reuters/Scanpix/Stopkadras
Temos: 2 Rusija Smurtas

V.Jakemenka faktiškai teigia, kad judėjimas buvo sukurtas politinės neapykantos nusikaltimams vykdyti ir buvo ekstremistinis, nepriklausomam portalui „Agentstvo“ sakė keli teisininkai. Tačiau patraukti jo baudžiamojon atsakomybėn nebus galima, nes šiems nusikaltimams suėjo senaties terminas.

V.Jakemenkos interviu buvo paskelbtas mažai žinomo tinklaraštininko Stanislavo Roženkovo „YouTube“ kanale dar sausio 5 d., tačiau dėmesio sulaukė tik sausio 10 d. Kai kurios publikacijos daugiausia dėmesio skyrė provokuojantiems buvusio „Rosmolodiož“ vadovo pareiškimams apie Vladimirą Putiną („jis nesupranta, kas vyksta“).

Tačiau ne mažiau įdomūs ir buvusio pareigūno žodžiai apie tai, ką jis veikė 2000-aisiais ir 2010-ųjų pradžioje. Iš tikrųjų tai yra prisipažinimai dėl nusikalstamų veikų, pastebi portalas.

V.Jakemenka sakė, kad judėjimas „Naši“ buvo sukurtas kaip slopinimo priemonė: „Tai turėjo būti lojalumo, slopinimo, propagandos priemonė.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jaunimo judėjimas „Naši“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jaunimo judėjimas „Naši“

Pasak V.Jakemenkos, jis buvo atleistas iš darbo, nes neatvedė į aikštes šimtų tūkstančių žmonių, kad numalšintų opozicijos protestus po 2011 m. Dūmos rinkimų: „Aš negyniau tėvynės, turėjau į aikštes išvesti šimtus tūkstančių žmonių, kurie „sup...zdintų“ visus baltakaspinius (baltas kaspinas – protesto 2011 m. simbolis, red.past.) ir visus tuos, kurie turi nesuprantamą norą nurodinėti, kaip mums gyventi.“

Buvęs „Rosmolodiož“ vadovas taip pat sakė, kad Vladislavas Surkovas, buvęs prezidento administracijos vadovo pavaduotojas, kuris laikomas projekto ideologu, neturi nieko bendra su šiuo judėjimu: „Judėjimas ‚Naši‘ yra tik mano, Kristinos Potupčik ir visų kitų žmonių kūrinys“.

V.Jakemenka aiškino, kad 2010-ųjų pradžioje iš V.Surkovo atimtos realios valdžios pozicijos buvo bausmė už jo bandymą sukurti Rusijoje dvipartinę sistemą (būtent esant V.Surkovui atsirado partija „Teisingoji Rusija“, kurią jis laikė „antrąja valdžios koja“): „Surkovui nebuvo atleista už jo nuomonę, kad Rusijai reikia dvipartinės sistemos, kad Medvedevas gali tapti antrosios partijos lyderiu, o Vladimirui Vladimirovičiui Putinui reikia šiek tiek pastumti savo ambicijas ir sutikti, kad Rusijoje galima kurti santykius su žmonėmis ne tik nuolatinės vienokios ar kitokios prievartos prieš juos pagrindu, bet ir tam tikru konkurenciniu būdu. Toks buvo Surkovo požiūris. Tokia yra mano nuomonė. Tai, kad jis buvo iš visur išmestas, lėmė tai, kad šis požiūris buvo ne tik nepriimtinas, bet ir nevertas, kad apie jį kalbėtų.“

Pasistatė už tuos pinigus ne vieną namą

Buvęs judėjimo lyderis teigė, kad savo veiklos valdžioje nelaiko nenaudinga, nes ji leido jam užsidirbti pinigų ir pasistatyti „namą, ir ne vieną“. Be to, V.Jakemenka, kaip pats prisipažino, „atsidėjo velniškai daug pinigų, aukso ir deimantų“. „Kartais nulaužiu kokį gabalėlį ir parduodu. Man reikia labai nedaug. Jei pasakysiu, kiek išleidžiu per mėnesį, manimi paprasčiausiai nepatikės – 40 000 rublių (apie 380 eurų – red. past.) viskam“, – sakė buvęs pareigūnas.

Interviu buvo įrašytas Maskvoje, portalui sakė tinklaraštininkas S.Roženkovas. Kartu jis atsisakė atsakyti į klausimą, kieno iniciatyva jis buvo padarytas. S.Roženkovo kanale paskelbtas raginimas: „Norėdami tapti podkasto svečiu, rašykite vadovui“.

V.Jakemenkos pareiškimai yra pakankamas pagrindas patikrinti judėjimo ir pareigūnų veiklą, „Agentstvo“ sakė teisininkas Jevgenijus Smirnovas. „Jei bus nustatytas jų dalyvavimas vadovaujant judėjimui ir jo finansavimui, gali būti iškelta baudžiamoji byla dėl tarnybinių įgaliojimų viršijimo (piktnaudžiavimo) ir biudžeto lėšų iššvaistymo“, – sakė J.Smirnovas.

Žodžiuose apie smurtą prieš „baltakaspinius“ yra ekstremistinės bendruomenės kūrimo požymių. „V.Jakemenka iš tikrųjų teigia, kad tikslas buvo įvykdyti nusikaltimus iš politinės neapykantos ar priešiškumo“, – paaiškino J.Smirnovas.

Pasak jo, „Naši“ įkūrėjo drąsą paaiškina jo aprašomų įvykių laikas, nes senaties terminas rimtiems straipsniams yra 10 metų, o jis jau praėjo.

Ką darė judėjimas „Naši“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jaunimo judėjimas „Naši“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jaunimo judėjimas „Naši“

Judėjimas „Naši“ buvo sukurtas organizacijos „Iduščeje vmeste“, kurios lyderis taip pat buvo V.Jakemenko, pagrindu. „Iduščeje vmeste“ įsiminė dėl to, kad degino rašytojo Vladimiro Sorokino knygų ištraukas. „Naši“ veikė 2005-2013 m.

2006 m. susitikime su V.Putinu V.Jakemenka teigė, kad „Naši“ uždaviniai yra „mokytis ir pradėti dirbti didelėse įmonėse“, „paaiškinti jaunų žmonių kartai, kad klausimas tarnauti ar netarnauti kariuomenėje apskritai neturėtų būti klausimas“ ir „ugdyti jaunus žmones, gyvenančius daugianacionalinėje šalyje“. V.Putinas judėjimų tikslais įvardijo dalyvavimą sprendžiant alkoholizmo, narkomanijos problemas, „radikalias apraiškas tarpetninių santykių srityje, religiniais klausimais“. Susitikimuose su aktyvistais jis taip pat kalbėjo apie „savos pilietinės visuomenės, bet persmelktos patriotizmo ir rūpesčio savo šalimi“, poreikį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai