Teisėjų teigimu, parlamentaras ir tik parlamentaras turi įgaliojimus aktyvuoti „Brexit“ oficialiai pranešdamas Briuseliui apie Jungtinės Karalystės ketinimą pasitraukti iš ES.
Toks sprendimas itin nenaudingas po referendumo premjere tapusiai Theresai May, kuri visą vasarą ir rudenį tikino, kad vien jos vyriausybė gali nutarti, kada pradėti išstojimo procesą.
„Pagrindinė ir svarbiausia Jungtinės Karalystės nuostata – kad parlamentas yra suverenas“, – pabrėžė vyriausiasis teisėjas.
Tiesa, Aukštojo teismo sprendimą, kuris iš esmės yra politinis, vyriausybė beveik neabejotinai apskųs Aukščiausiajam teismui, kurio teisėjai jau ruošiasi svarstymams kitą mėnesį.
Vadinamojo „Brexit“ planai yra ginčijami byloje, galinčioje tapti svarbiu konstituciniu precedentu, ir grindžiamoje galios pusiausvyra tarp parlamento ir vyriausybės.
Ministrė pirmininkė Th.May yra sakiusi, kad derybas dėl išstojimo inicijuos iki kovo 31-osios. Ji remiasi karališkosios prerogatyvos teise, leidžiančia vyriausybei pasitraukti iš tarptautinių sutarčių.
Tuo tarpu ieškovai įrodinėja, kad pasitraukimas iš ES panaikins teises, tarp jų – laisvo judėjimo bloke teisę, ir sako, kad to negalima daryti be parlamento pritarimo.
Kabineto nariai nusivylę
Tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas sakė, kad vyriausybė yra „nusivylusi“ sprendimu dėl 50-ojo straipsnio ir pridūrė: „Vyriausybė pasiryžusi laikytis referendumo rezultatų.“
Vadinamojo „Brexit“ planai yra ginčijami byloje, galinčioje tapti svarbiu konstituciniu precedentu, ir grindžiamoje galios pusiausvyra tarp parlamento ir vyriausybės.
Ministrė pirmininkė sakė, kad aktyvuos 50-ąjį straipsnį iki kovo pabaigos ir apkaltino ieškinį teismui padavusius asmenis bandant sutrikdyti šį procesą.
Dauguma Bendruomenių Rūmų narių prieš birželio 23-osios referendumą agitavo už tai, kad Britanija liktų ES, todėl buvo spėliojama, kad jie gali siūlyti švelnesnį išsiskyrimą su Bendrija ar net jį nukelti.
„Esu dėkingas teismui už rezultatą, tai yra parlamentinės demokratijos pergalė“, – žurnalistams sakė iš teismo išėjęs Grahame‘as Pigney, vienas iš bylos ieškovų.
„Dabar tikiuosi, kad visi gerbs teismo nutartį, o parlamentas priims sprendimą dėl pranešimo apie 50-ojo straipsnio aktyvavimą“, – pridūrė jis.
„Vyriausybė parodė, kad nori skųsti sprendimą Aukščiausiajam teismui, o mes prašytume jų to nedaryti. Tačiau jeigu tai padarysime, eisime ten ir kovosime“, – sakė jis.
Kai buvo paskelbta ši svarbi Aukštojo teismo nutartis, vyriausybė išreiškė nusivylimą ir pažadėjo ją apskųsti.
„Skųsime šią nutartį, – rašoma premjerės Th.May biuro pranešime. – Šalis parlamento aktu patvirtintame referendume balsavo už Europos Sąjungos palikimą.“