Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Slaptoji Šiaurės Korėjos armija: kaip agentai užsienyje padeda režimui

Iš slapto Šiaurės Korėjos agento, Malaizijoje gyvenusio kaip verslininkas, konfiskuoti įrašai atskleidžia būdus, kaip prekės plaukė į Šiaurės Korėją nepaisant sankcijų, rašo „The Wall Street Journal“.
Ri Jong Cholas
Ri Jong Cholas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ri Jong Cholas yra neaukštas vyras, įžengęs į ketvirtąją dešimtį metų, kurio gyvenimas Malaizijoje iš pirmo žvilgsnio nesiskyrė nuo paprasto verslininko. Jis gyveno apartamentuose su baseinu ir sporto sale, turėjo žmoną ir du vaikus.

Tačiau R.J.Cholo trys kompiuteriai ir keturi telefonai, kuriuos konfiskavo Malaizijos pareigūnai, atskleidė daug daugiau. Jis buvo Šiaurės Korėjos agentas. Šimtai jų gyvena užsienyje ir padeda režimui apeiti sankcijas – užtikrina pajamas ir prekių tiekimą, teigia JAV ir Jungtinių Tautų tyrėjai.

R.J.Cholas padėjo į Šiaurės Korėjos kariuomenės kontroliuojamą kompaniją eksportuoti šimtų tūkstančių dolerių vertės palmių aliejaus ir muilo. Tarp kitų prekių – 50 tūkstančių itališko vyno butelių, kurių vertė 250 tūkst. JAV dolerių. Jungtinių Tautų sankcijos draudžia į Šiaurės Korėją importuoti bet kokias prabangos prekes.

Ir ne tik tai. Agentas įtariamas parūpinęs automobilį, kurį naudojo netikro Kim Jong Uno brolio žmogžudžiai.

Šiaurės Korėja dešimtmečiais kūrė prekybos tinklus su jai draugiškomis šalimis ir siųsdavo savo agentus. Jie buvo atsakingi už nelegalų alkoholio pardavimą Pakistane, prekybą ginklais Afrikoje, aukso kontrabandą Bangladeše.

Įvairios schemos leido skurdžiai valstybei užsitikrinti šimtus milijonų dolerių per metus, vertina JAV tyrėjai.

Jei birželio 12 d. įvyksiančios derybos su JAV bus sėkmingos ir režimas sustabdys branduolinę programą, o šalis pradės integruotis į pasaulio ekonomiką, tokių tinklų svarba, tikėtina, sumenktų.

Tačiau jei diplomatija nesuveiks, Pchenjanas yra paruošęs planą sušvelninti tarptautinį spaudimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja šokiais mini velionio šalies Kim Jong Ilo dieną
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja šokiais mini velionio šalies Kim Jong Ilo dieną

„R.J.Cholas nėra toks vienintelis. Šiaurės Korėja turi tokių žmonių armiją“, – WSJ teigia buvęs JAV Valstybės departamento diplomatas Azijai ir dabartinis Azijos visuomenės politikos instituto viceprezidentas Danielis Russelas.

Pričiupto agento pajamos, uždirbamos Šiaurės Korėjai Malaizijoje, nebuvo didelės, tačiau jis turėjo didelių ambicijų. Jis su Kinijos programišiais bendradarbiavo rengdamas planus pavogti ir perparduoti JAV medicininę programinę įrangą. Jis pirkdavo ir Japonijoje gamintus kranus, kuriuos Šiaurės Korėja naudodavo raketų programai.

R.J.Cholui buvo leista keliauti ir gyventi su šeima užsienyje, tai specialus režimo suteiktas statusas. Tačiau jo darbas Malaizijoje baigėsi po Kim Jong Namo žmogžudystės. Netikras Šiaurės Korėjos prezidento Kim Jong Uno brolis buvo užpultas Kvala Lumpūro tarptautiniame oro uoste. Malaizijos tyrėjai įtaria, kad būtent R.J.Cholas parūpino automobilį, kurį naudojo įtariamieji žmogžudyste.

Prabangus gyvenimas

Panašu, kad R.J.Cholas Malaizijoje atsidūrė atsitiktinai. 1997 m. kitas Malaizijos tradicinės medicinos įmonę kontroliuojantis verslininkas Chong’as Ah Kow’as keliavo į Pchenjaną, kur susitiko su R.J.Cholo dėde, gerai žinomu Šiaurės Korėjos mokslininku. Verslininkas buvo susidomėjęs vėžį gydančiais vaistais, o R.J.Cholo dėdė buvo atradęs grybų ekstraktą auglių gydymui.

2013-aisiais R.J.Cholas pasisiūlė padėti ekstraktą eksportuoti į Malaiziją, o verslininkas mainais už paslaugą parūpino jam ir jo šeimai kelionės vizas. Verslininkas patikina, kad buvo svarstomi dar keli verslo sandoriai, tačiau nė vienas iš jų neįvyko.

Shutterstock.com nuotr./Kvala Lumpūras
Shutterstock.com nuotr./Kvala Lumpūras

R.J.Cholas su šeima įsikūrė vidutinės klasės Kvala Lumpūro rajone, kaimynų teigimu, šeima niekuo neišsiskyrė ir į akis nekrisdavo. Šeimos nuotraukos atskleidžia, kad korėjiečiai mėgo lankytis japoniško maisto restoranuose. O kai kurios įamžintos akimirkos atrodo tarsi R.J.Cholo tam tikras ideologinis paruošimas Šiaurės Korėjos ambasadoje, kur jis kartais susitikdavo su ambasadoriumi.

R.J.Cholas prastai kalbėjo angliškai, kuri yra įprasta verslo kalba Malaizijoje, todėl verslui jis pasitelkė savo paauglę dukrą Yu Gyong.

Vienose SMS žinutėse ji kalba apie lankymąsi atrakcionų parke ir derina pietų planus su draugais, o kitomis tėčio vardu tvarko verslo reikalus – atstovavo kaip vertėja, rašo WSJ.

R.J.Cholas Malaizijoje pradėjo didmeninės prekybos verslą – prekiavo palmių aliejumi, muilu ir kitomis žaliavomis, kurias eksportuodavo į Šiaurės Korėją. Nors patys produktai nebuvo draudžiami, tačiau sankcijos buvo įvestos Šiaurės Korėjos kariuomenės kontroliuojamoms kompanijoms.

Užfiksuota R.J.Cholo gauta žinutė, kurioje jam nurodyta vienu metu neatlikti didesnių mokėjimų nei 10 tūkst. dolerių, tikėtina, kad būtų išvengta bankų patikrinimų. Mokėjimai buvo atliekami nurodant, kad perkami suvenyrai, vėriniai ar pakabukas. R.J.Cholas naudojosi Šiaurės Korėjos bankų sąskaitomis, per jas buvo nukreipiamos lėšos atsiskaityti už perkamas žaliavas.

Mąstyk plačiai

Verslui plečiantis augo ir R.J.Cholo ambicijos. Jis su dukra rezgė planus Šiaurės Korėjos anglis importuoti į Malaiziją per Rusiją, tai jiems garantuotų tarpininko pajamas. Taip pat jis kalbėjosi apie sandėlių įsigijimą uoste.

Su kitais Malaizijos verslininkais korėjiečiai diskutavo apie ryžių auginimą kartu su Šiaurės Korėjos įmone.

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Kvala Lumpūras
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Kvala Lumpūras

„Tai dideli projektai ir dideli pinigai. Tavo pelnas bus didelis, jei mūsų sandoris pavyks. Prašau, daryk viską, kad sandoris įvyktų kuo greičiau“, – vienoje žinutėje 2016 m. lapkritį rašė R.J.Cholas.

Taip pat jis užmezgė ryšius su Kinijoje įsikūrusiais korėjiečiais programuotojais. Jis sutarė dėl programinės įrangos, naudojamos kompiuterinei tomografijai, pardavimo galimiems pirkėjams, nors pats jokios programinės įrangos neturėjo. Įrašai atskleidžia, kad ketinta parduoti piratines versijas, pirmiausia jas pavogus.

VIDEO: North Korean suspect Ri Jong-chol deported

R.J.Cholas taip pat bandė įsigyti du pramoninius kranus 2017 m. sausį. Jis teiravosi jų kainos, tačiau kranus parduodanti įmonė atsisakė sudaryti sandorį, į kurį įtraukta ir Šiaurės Korėja. Tačiau vėliau, gegužę, Šiaurės Korėjos televizija parodė Japonijos „Kato“ kompanijos kranus – jie buvo naudojami vidutinio nuotolio raketų platformose.

Po Kim Jong Namo nužudymo Malaizijai trūko įrodymų dėl R.J.Cholo įsitraukimo į nusikaltimą. Todėl jam buvo leista iš šalies išvykti – jis buvo išmainytas į Malaizijos piliečius, laikomus Šiaurės Korėjoje.

Malaizijoje šiuo metu gyvena apie 90 Šiaurės Korėjos piliečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?