84 metų argentiniečių pontifikas, kuris išvyko pirmosios savo užsienio kelionės po liepą atliktos žarnyno operacijos, dažnai ragina padėti skurdžiausioms pasaulio bendruomenėms.
Popiežius, susitikęs su romais iš Lunik IX rajono Košicėje, bendruomenės nariams sakė, kad „pernelyg dažnai buvote išankstinio nusistatymo ir griežtų sprendimų objektas“.
„Kitų marginalizavimu nieko nepasieksi. Savęs ir kitų žmonių atskyrimas ilgainiui lemia pyktį. Kelias į taikų sambūvį yra integracija“, – sakė jis nuo pakylos, o gyventojai pontifiko klausėsi iš daugiabučių.
„Pranciškau, sveiki atvykę tarp mūsų“, – buvo parašyta ant vieno lango kabėjusio plakato.
Lunik IX gyvena apie 4,5 tūkst. žmonių, nors ši teritorija pritaikyta perpus mažiau gyventojų.
Daugelyje namų nėra elektros, šildymo, dujų ar vandens, nes komunalines paslaugas ten nustota teikti dėl neapmokėtų sąskaitų.
„Puiku, kad Šventasis Tėvas nori atvykti į vietą, kur niekas nenori vykti“, – prieš vizitą sakė vietinės saleziečių bendruomenės lyderis Peteris Besenyei.
„Lunik IX sunku rasti mokytojų, sunku rasti kunigų, kurie norėtų ten dirbti, o popiežius atvyksta į šią sudėtingą aplinką“, – naujienų agentūrai AFP sakė P. Besenyei.
Kelios savaitės prieš popiežiaus vizitą Košicėje buvo taisomas kelias ir tvarkoma aplinka prie Lunik IX, tačiau išankstinės nuostatos prieš jo gyventojus tebėra gilios.
Savo vizito metu Pranciškus susitiko su viena pora, 28 ir 29 metų Nikola ir Rene Harakaly, kurie užaugo Lunik IX, tačiau sakė palikę šį rajoną, kad suteiktų savo vaikams „laimingesnį ir ramesnį gyvenimą, kupiną orumo“.
„Jūs atvykote tokiu metu, kai dėl pandemijos visi atsidūrę sunkioje padėtyje“, – popiežiui sakė kitas romų bendruomenės narys, 61 metų inžinierius Janas Hero.
Beveik 20 proc. iš 400 tūkst. Slovakijos romų gyvena skurde, daugiau nei 600 lūšnynų, esančių daugiausia šios 5,4 mln. gyventojų turinčios euro zonos šalies pietuose ir rytuose.
Romai, susitelkę Vidurio ir Rytų Europoje, ištisus šimtmečius susiduria su diskriminacija: istorikai skaičiuoja, kad naciai nužudė pusę milijono romų ir sunaikino apie ketvirtadalį šios tautos.
Keturių dienų vizito Slovakijoje metu popiežius susitikime su Slovakijos žydais išreiškė „gėdą“ dėl Holokausto ir paragino demonstruoti didesnį solidarumą, Europos ekonomikai pradedant atsigauti po pandemijos.
1,3 mlrd. pasaulio katalikų lyderis antradienį taip pat susitiko su jaunimu Košicės stadione, o trečiadienį, prieš grįždamas į Romą, laikys mišias po atviru dangumi Šaštino mieste.