Rugpjūtį savo kolegų parlamente išrinktas pirmininkas Mohamedas Osmanas Jawari pirmasis įmetė savo balsalapį. Tarp 25 kandidatų į šalies vadovo postą – kadenciją baigiantis premjeras ir dabartinis prezidentas Sharifas Sheikhas Ahmedas.
Šie rinkimai – baigiamoji stadija JT palaikomame procese, siekiant įkurti naują administraciją karo nuniokotoje šalyje.
Rinkimai buvo jau kelis kartus atidėti, nukeliant rugpjūčio 20 dieną nustatytą galutinį terminą, kai tarptautinė bendruomenė spaudžia parlamentą kuo greičiau išrinkti prezidentą.
JT specialusis atstovas Somaliui Augustine'as Mahiga praeitą savaitę vadino šiuos rinkimus istoriniais, girdamas, jog stengiamasi „judėti į naują, labiau legitimią ir reprezentatyvią sistemą“.
A.Mahiga pirmadienį pareiškė, kad kliūčių išlieka, tačiau šie prezidento rinkimai „žymės dar vieną gairę šalies politiniame procese“. Jis ragino įstatymų leidėjus išrinkti „savo šalies lyderiu geriausią kandidatą“.
Įstatymų leidėjai susirinko balsuoti Mogadišo oro uoste, patikrinus jų pirštų atspaudus su sekmadienį paimtais pavyzdžiais. Afrikos Sąjungos (AS) ir JT saugumo pareigūnai taip pat apieško visus asmenis, kuriems leidžiama būti netoli šio posėdžio vietos.
Pilietinės visuomenės atstovai susirinko taip arti, kiek tik jiems buvo leidžiama, ir įsitraukė į emocingus debatus dėl geriausio kandidato.
Analitikai procesą vertino skeptiškai ir užsiminė, kad juo iš esmės tik pergrupuojamos pagrindinės darbą baigiančios Vakarų remiamos vyriausybės figūros ir postai.
Somalyje efektyviai veikiančios centrinės vyriausybės nebuvo nuo 1991 metų, kai buvo nušalintas prezidentas Mohamedas Siadas Barre ir prasidėjo kruvinas konfliktas, kurio nepavyko užbaigti nesuskaičiuojama daugybe taikos iniciatyvų.
Negailestingi vadai ir kovotojų grupuotės, tarp jų – su „al Qaeda“ susijusi „Shebab“, kontroliavo minifeodus, kuriuos Afrikos Sąjungos pajėgos ir kitos jėgos tik neseniai pradėjo perimti.
Nuo 2009-ųjų valdantis ir tarnybą baigiantis prezidentas Sh.Sh.Ahmedas yra vienas favoritų, tačiau Vakarų stebėtojai jį vertina prieštaringai.
Taip pat tarnybą baigiantis premjeras Abdiweli Mohamedas Ali, JAV išsilavinimą įgijęs ekonomistas, irgi yra stiprus kandidatas.
Naujasis parlamentas, kurio narius praėjusį mėnesį išrinko tradicinių vyresniųjų grupė, surengs iki trijų slaptų balsavimų. Kiekvienas kandidatas turėjo sumokėti 10 tūkst. dolerių, kad galėtų dalyvauti varžybose.
Kandidatui reikia dviejų trečdalių balsų, kad laimėtų iš karto. Priešingu atveju keturi daugiausiai balsų gavę kandidatai varžysis antrajame rate. Trečiajame rate varžytųsi du kandidatai, kurių vienas laimėtų su paprasta balsų dauguma.
Šie politiniai įvykiai klostosi po to, kai AS ir Somalio pajėgos pasiekė reikšmingų pergalių prieš „Shebab“, nors ši islamistų grupuotė vis dar yra didelė grėsmė. Etiopijos pajėgos taip pat kovoja su ja – iš pietų ir vakarų.