„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
06 06 /18:13

„SpaceX“ surengė ketvirtą bandomąjį galingiausios pasaulyje raketos „Starship“ paleidimą

„SpaceX“ ketvirtadienį surengė ketvirtą bandomąjį galingiausios pasaulyje raketos „Starship“ paleidimą. Planuota, kad po paleidimo raketa apskrietų pusę Žemės rutulio ir nukristų į Indijos vandenyną.
Raketos startas
Raketos startas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ji yra labai svarbi NASA planams išlaipinti astronautus Mėnulyje ir „SpaceX“ vadovo Elono Musko viltims galiausiai kolonizuoti Marsą.

Pakilimas iš pietryčių Teksase įsikūrusios bendrovės bazės įvyko apie 7 val. 50 min. vietos (15 val. 50 min. Lietuvos) laiku.

Netrukus buvo pranešta, kad raketai „Starship“ pirmą kartą pavyko nukristi vandenyne.

„Kritimas patvirtintas! Sveikinu visą „SpaceX“ komandą su jaudinančiu ketvirtu raketos „Starship“ bandomuoju skrydžiu!“ – socialiniame tinkle „X“ rašė E. Muskas.

Trys ankstesni bandymai baigėsi „Starship“ sprogimais – visa tai, pasak bendrovės, yra priimtina jos greito bandymų ir klaidų metodo kuriant raketą kaina.

„Šių bandomųjų skrydžių krovinys yra duomenys. Remiantis tuo, ką pasiekėme per trečiąjį „Starship“ bandymą, šiandien mūsų pagrindinis tikslas – įveikti ekstremalų karštį grįžimo į atmosferą metu“, – skelbė „SpaceX“ socialiniame tinkle „X“.

Naujausio skrydžio trajektorija buvo panaši kaip ir per trečią bandomąjį raketos paleidimą kovą. Tuomet „Starship“ skrido 49 minutes, kol galiausiai ryšys su ja buvo prarastas, jai vėl įskridus į atmosferą virš Indijos vandenyno.

„SpaceX“ teigia nuo to laiko atlikusi keletą programinės ir aparatinės įrangos patobulinimų.

Sistema suprojektuota taip, kad ją galiausiai būtų galima naudoti pakartotinai. 121 metro aukščio „Starship“ raketa su abiem pakopomis yra 27 metrais aukštesnė už Laisvės statulą.

„SpaceX“ strategija atlikti bandymus realioje aplinkoje, o ne laboratorijose, jau anksčiau pasiteisino.

Jos raketas „Falcon 9“ naudoja NASA ir komercinis sektorius, „Dragon“ kapsule į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) skraidinami astronautai ir kroviniai, o „Starlink“ palydovinius įrenginius jau naudoja dešimtys šalių.

„SpaceX“ įnirtingai ruošiasi NASA astronautų sugrįžimui į Mėnulį 2026 metais. Nusileidimui ant Žemės palydovo paviršiaus bus naudojamas modifikuotas erdvėlaivis „Starship“.

„SpaceX“ numato galiausiai iškelti „Starship“ į orbitą, o tada papildyti jo degalų atsargas kitais „Starship“ laivais, kad jis galėtų tęsti kelionę. Tai sudėtingas inžinerinis darbas, kurio dar niekam nėra pavykę atlikti.

Laukti istorinio „SpaceX“ skrydžio atsibodo bent vienam gerbėjui. Japonų milijardierius Yusaku Maezawa šią savaitę pranešė, kad atšaukė planuotą kelionę „Starship“ iki Mėnulio, per kurią jį būtų lydėję keli menininkai, nes neįsivaizduoja, kada ji iš tikrųjų gali įvykti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“