Antradienio išpuolis sostinėje buvo įvykdytas po šimtus gyvybių nusinešusios pastarųjų savaičių kruvino smurto bangos visoje karo nualintoje šalyje. Kovotojai intensyvina puolimus suaktyvėjus diplomatinėms pastangoms užbaigti 17 metų trunkantį Afganistano konfliktą.
Per sprogimą pranašo Muhammado gimtadienio minėjime vienoje Kabulo vestuvių salėje dar mažiausiai 72 žmonės buvo sužeisti, sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Wahidas Majrohas. Salėje buvo susirinkę šimtai žmonių, o atakos taikinys buvo religiniai žinovai ir lyderiai.
Sprogdintojui mirtininkui pavyko prasmukti į salę, kur buvo susirinkę šimtai religiją tyrinėjančių mokslininkų ir dvasininkų, nurodė Vidaus reikalų ministerijos atstovas Najibas Danishas.
Religinių studijų lektorius Mohammadas Hanifas sakė, kad kurtinamas sprogimas nugriaudėjo tuo metu, kai buvo recituojamos Korano ištraukos. Pasak jo, po sprogimo sausakimšoje salėje kilo chaosas.
„Daugiau kaip 60 ar 70 žmonių mirė kankinio mirtimi“, – naujienų agentūrai AFP sakė 31 metų M.Hanifas, kuris pats nenukentėjo. Jis kalbėjo prie Italijos nevyriausybinės organizacijos „Emergency“ traumų gydymo centro.
Šalies prezidentas Ashrafas Ghani trečiadienį paskelbė nacionalinio gedulo dėl šios atakos aukų diena. Pačią ataką savo pareiškime jis pavadino „neatleistinu nusikaltimu“.
Atsakomybės už sprogimą kol kas niekas neprisiėmė, bet atsakomybę už pastarojo meto mirtininkų išpuolius Kabule buvo pripažinusi džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“. Šalies sostinė jau tapo civiliams pavojingiausia vieta visoje šalyje.
Talibanas žinute per programėlę „WhatsApp“ pasmerkė antradienio ataką.
Pranašo Muhammado gimimo metinės yra viena svarbiausių dienų islamo kalendoriuje.
IS prisiėmė atsakomybę už birželį Afganistano sostinėje surengtą sprogdinimą, kuriuo taikytasi į šalies įtakingiausius dvasininkus. Tąkart žuvo mažiausiai septyni asmenys, o dar 20 žmonių buvo sužeisti.
Ulemų taryba paskelbė fatvą, nurodančią, kad mirtininkų atakos yra „haram“ – draudžiamos pagal islamo teisę, ir paragino pradėti taikos derybas.
IS sakė, kad taikėsi į „tironiškus dvasininkus“, bendradarbiaujančius su JAV remiama vyriausybe.
Talibanas neigė prisidėjęs prie birželio atakos, tačiau grupuotė irgi pasmerkė Ulemų tarybą.
Abi grupuotės nori nuversti JAV remiamą vyriausybę ir įvesti Afganistane griežtą islamo režimo formą, tačiau jos smarkiai nesutaria dėl lyderių ir ideologijos.