15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šri Lanka žinojo, kad šaliai gresia atakos: kodėl nepavyko užkirsti joms kelio?

Konfidencialiame saugumo tarnybų pranešime buvo surašyta viskas: būsimų užpuolikų pavardės, adresai, telefono numeriai, net atvejai, kai vienas įtariamasis vidury nakties lanko savo žmoną. Bet Šri Lankos pareigūnai vis tiek nesugebėjo sustabdyti siaubingų savižudžių atakų, kuriomis buvo keršyta už ultradešiniųjų radikalo išpuolį Naujojoje Zelandijoje ir kurios nusinešė mažiausiai 321 žmogaus gyvybę. Kodėl?
Šri Lankos saugumo tarnybos žinojo apie išpuolių grėsmę, bet kodėl nieko nedarė?
Šri Lankos saugumo tarnybos žinojo apie išpuolių grėsmę, bet kodėl nieko nedarė? / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo „The New York Times“, kelios dienos iki išpuolių Šri Lankoje Velykų sekmadienį šalies saugumo tarnybos atidžiai stebėjo slaptą mažai žinomos radikalių islamistų grupuotės „National Thowheeth Jama'ath“ (NTJ) kuopelę.

Būtent ji, anot saugumiečių, įvykdė atakas ir greičiausiai galėjo sulaukti pagalbos iš užsienio – kaip teigiama, iš Indijoje veikiančios grupuotės „Jamat-ul-Mujahideen India“ (JMI). Be to, antradienį atsakomybę už išpuolius prisiėmė džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“.

Šūsnis informacijos

Pareigūnai žinojo, kad NTJ kelia pavojų. Dar balandžio 11 dieną žvalgybininkai į dokumentą surinko duomenis apie grupuotės lyderių buvimo vietą ir įspėjo, kad gali būti kėsinamasi į katalikų bažnyčias.

Negana to, Indija dar anksčiau įspėjo Šri Lanką, kad NTJ planuoja išpuolius prieš bažnyčias – atrodo, kad Kolombe jau sausį žinota, jog radikalūs islamistai yra sukaupę ginklų ir sprogmenų.

O kelios valandos po sprogdinimų trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose Šri Lankos saugumo pajėgos žaibiškai suėmė mažiausiai 24 įtariamuosius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai

Antradienį suimtųjų jau buvo 40. Tai reiškia, kad pareigūnai greičiausiai tiksliai žinojo, kur ir kaip veikia grupuotė.

Vyriausybės krizė, atrodo, prisidėjo prie saugumo vakuumo, kuris leido įvykti vienai pražūtingiausių teroristinių atakų pasaulyje.

Tad virš tragedijos dabar kybo milžiniškas klaustukas: kodėl saugumo tarnybos agresyviai nereagavo į svarbią informaciją apie atakų grėsmę? Regis, kalta ir politika.

Į klausimą atsakyti dar sunkiau dėl to, kad Šri Lankoje tęsiasi kivirčas tarp prezidento Maithripalos Sirisenos ir premjero Ranilo Wickremesinghe – pastarasis net nežinojo, kokiais duomenimis disponuoja saugumo tarnybos.

Vyriausybės krizė, atrodo, prisidėjo prie saugumo vakuumo, kuris leido įvykti vienai pražūtingiausių teroristinių atakų pasaulyje.

Ministrai piktinasi

Pirmadienį Šri Lankos pareigūnai atskleidė, kad vienas iš mirtininkų prieš kelis mėnesius buvo suimtas, kai buvo įtarta, jog jis subjaurojo Budos statulą.

Tą pačią dieną keli ministrai viešai užsipuolė šalies prezidentą M.Siriseną, kontroliuojantį saugumo tarnybas, dėl to, kad jis nesugebėjo laiku reaguoti į išties išsamius perspėjimus dėl galimų atakų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos prezidentas Maithripala Sirisena
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos prezidentas Maithripala Sirisena

„Mums gėda dėl to, kas nutiko. Jei pavardės asmenų, kurie susiję su atakomis, buvo žinomos, kodėl tie žmonės nebuvo suimti. Tai didžiulė žvalgybos tarnybų klaida“, – piktinosi miestų planavimo ministras Rauffas Hakeemas.

Jis ir dar keli vyriausybės nariai dabar ragina nacionalinės policijos vadovą atsistatydinti. Kiti klausia, ar tikrai tokia vien Šri Lankoje veikianti grupuotė – NTJ – galėjo veikti viena.

„Tai buvo tarptautinis tinklas, be kurio šios atakos nebūtų įvykusios“, – neabejojo sveikatos apsaugos ministras Rajitha Senaratne.

Ir nors „Islamo valstybė“ antradienį prisiėmė atsakomybę už išpuolius, jokių įrodymų, kad būtent ši džihadistų grupuotė organizavo atakas, nėra. Veikiausiai „Islamo valstybė“ tiesiog įkvėpė radikalius NTJ islamistus.

VIDEO: Tragiškos šv. Velykos Šri Lankoje: per išpuolius bažnyčiose ir viešbučiuose žuvo 310 žmonių

Indijos pagalba nepravertė

Šri Lankos prezidentas kol kas jokių reikšmingesnių atsakymų į kritiką dėl saugumo tarnybų veiksmų nepateikė.

Jo patarėjas Shiralas Lakthilaka teigia, kad jokių saugumo spragų nebuvo: „Visi atliko savo pareigas. Tie perspėjimai kartais nuskamba, bet nei JAV, nei kitos šalys stengiasi neskleisti panikos.“

Artima Šri Lankos sąjungininkė Indija atidžiai stebi visą Pietų Azijos regioną ir ieško bet kokių „Al Qaeda“ ar „Islamo valstybės“ veiklos ženklų.

Vis dėlto prezidentas jau paskyrė specialią komisiją, kuri pradės tyrimą. Be to, M.Sirisena pripažino, kad perspėjimais apie NTJ kėslus dalijosi tik policijos pareigūnai, atsakingi už „VIP saugumą“.

„Būtent todėl prezidentas paskyrė komisiją: kad suprastų ir nustatytų, kas buvo ne taip“, – tikino Sh.Lakthilaka.

Kita vertus, perspėjimų būta ir daugiau, be to – anksčiau. Artima Šri Lankos sąjungininkė Indija atidžiai stebi visą Pietų Azijos regioną ir ieško bet kokių „Al Qaeda“ ar „Islamo valstybės“ veiklos ženklų.

VIDEO: Kruvinus išpuolius Šri Lankoje išgyvenęs vyras neteko artimiausių: radau jas gulinčias nebegyvas

Indijos saugumo tarnybos pastaruoju metu skrupulingai analizavo NTJ lyderio Mohammedo Zaharano veiklą ir balandžio pradžioje Šri Lankai perdavė duomenis apie šio ekstremisto planus savižudžių atakomis smogti katalikų bažnyčioms ir Indijos ambasadai.

Šri Lankos saugumo tarnybos, žinoma, priėmė pagalbą, patikrino indų jiems perduotus įtariamų ekstremistų adresus ir ėmė sekti kelis asmenis.

Po savaitės jau pačios Šri Lankos saugumiečiai sukurpė dokumentą, kuriame buvo itin tikslios informacijos – pavyzdžiui, kad M.Zaharano brolis, aktyviai verbuojantis naujokus į NTJ, „23–24 val. lanko savo žmoną ir vaikus“.

Negana to, dar sausį pareigūnai, tyrę Budos statulų išniekinimus, atokioje plantacijoje šalies šiaurės vakaruose aptiko dideles ginklų atsargas – daugiau nei 100 kg sprogmenų, detonatorių, šaudmenų, religinės propagandos. Akivaizdu, kad išpuoliams ruoštasi.

Musulmonai, krikščionys, budistai

Kaip jau minėta, kadangi Šri Lankos prezidentas ir premjeras daug mėnesių konfliktuoja, pastarasis apie grėsmes nieko nežinojo – kaip ir apie perspėjimus iš Indijos.

Ar pasidalijimas informacija būtų padėjęs, neaišku. Tačiau premjeras R.Wickremesinghe ir jo sąjungininkai tikina, kad tokiu atveju būtų sustiprinę saugumą vietose, į kurias galiausiai ir buvo smogta.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos premjeras Ranilas Wickremesinghe
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos premjeras Ranilas Wickremesinghe

Šri Lanka kol kas vis dar nerami. Pirmadienį sausakimšoje Kolombo autobusų stotyje policija rado 87 bombų sprogdiklius. Šalyje paskelbta nepaprastoji padėtis – saugumo tarnybos gali netrukdomos vykdyti areštus, apklausas, kratas.

NTJ iškilo maždaug 2015 metais ir ėmė vykdyti atsakomuosius išpuolius prieš budistų kovotojus, vis puldinėjusius musulmonus. Šri Lankos pareigūnai dabar privačiai sako nesitikėję, kad šalies religinės mažumos kovos tarpusavyje.

Musulmonai sudaro apie 10 proc. Šri Lankos gyventojų, o krikščionys – 7 proc. 70 proc. šalies žmonių – budistai.

Ekspertų teigimu, NTJ dar niekada nebuvo surengusi tokios sudėtingos ir koordinuotos atakos – keli savižudžiai sprogdintojai smogė skirtingose vietose beveik tuo pačiu metu. Dalis bombų buvo ypač galingos – bažnyčioje Negombo mieste sugriuvo visas stogas.

VIDEO: Paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip savižudis sprogdintojas įžengia į bažnyčią

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais