Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Šri Lankos parlamentaras: prezidentas sutiko pašalinti brolį iš premjero posto

Šri Lankos prezidentas sutiko pašalinti savo vyresnįjį brolį iš premjero posto siūlomoje laikinojoje vyriausybėje, kad būtų galima išeiti iš politinės aklavietės, kurią nulėmė didžiausia šalies ekonominė krizė per pastaruosius dešimtmečius, penktadienį sakė vienas įtakingas parlamentaras.
Gotabaya Rajapaksa 
Gotabaya Rajapaksa  / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Prezidentas Gotabaya Rajapaksa sutiko, kad būtų paskirta nacionalinė taryba, savo ruožtu paskirsianti naują premjerą ir ministrų kabinetą iš visų parlamentinių partijų atstovų, po susitikimo su valstybės vadovu sakė įstatymų leidėjas Maithripala Sirisena.

M.Sirisena, kuris prieš G.Rajapaksą dirbo prezidento poste, priklausė valdančiajai partijai, bet anksčiau šį mėnesį su beveik 40 kitų parlamentarų ją paliko.

Tuo metu premjero Mahindos Rajapaksos atstovas Rohanas Weliwita sakė, kad prezidentas nepranešė apie jokius ketinimus nušalinti premjerą ir kad tokio sprendimo atveju jis būtų paskelbtas.

Šri Lanka yra atsidūrusi prie bankroto slenksčio ir paskelbė, kad sustabdo užsienio skolų mokėjimą, kol susitars dėl gelbėjimo plano su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF). Šalis šiemet turi sugrąžinti 7 mlrd. dolerių (6,68 mlrd. eurų) užsienio skolų, o iki 2026 metų – 25 mlrd. dolerių (23,84 mlrd. eurų). Šri Lankos užsienio atsargos yra mažesnės nei 1 mlrd. dolerių (0,95 mlrd. eurų).

Dėl didelio užsienio valiutos trūkumo šaliai nepakanka pinigų importuojamoms prekėms pirkti, tad žmonėms tenka laukti ilgose eilės prie tokių būtiniausių dalykų kaip maistas, degalai, buitinės dujos ir vaistai.

Prezidentas G.Rajapaksa ir jo šeima beveik visus 20 pastarųjų metų dominavo kone visose Šri Lankos gyvenimo sferose. Protestuotojai, nuo kovo išeinantys į gatves, teigia, kad ši šeima yra atsakinga už krizę, ir reikalauja jos trauktis iš politikos.

Ketvirtadienį Šri Lankoje vyko visuotinis streikas, taip spaudžiant prezidentą atsistatydinti. Nedirbo kompanijos, mokytojai, buvo sutrikęs viešasis transportas.

Bandydamas slopinti protestus G.Rajapaksa anksčiau pertvarkė savo ministrų kabinetą ir pasiūlė vienybės vyriausybę, bet opozicinės partijos atsisakė prisidėti prie brolių Rajapaksų vadovaujamos vyriausybės.

Ir prezidentas, ir premjeras laikosi savo postų, o trys kiti Rajapaksų šeimos nariai anksčiau šį mėnesį atsistatydino iš ministrų kabineto, taip tikriausiai bandant nuraminti protestuotojus.

Silpnai, susiskaldžiusiai opozicijai nepavyko suformuoti daugumos ir perimti parlamento kontrolės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos