Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 07 09 /21:11

Iš savo rezidencijos išvarytas Šri Lankos prezidentas atsistatydins

Šri Lankos prezidentas Gotabaya Rajapaksa, šeštadienį pabėgęs iš savo oficialios rezidencijos, kai ją šturmavo įtūžusių protestuotojų minia, sutiko atsistatydinti kitą savaitę, pranešė parlamento pirmininkas Mahinda Abeywardana.
Basilas Rajapaksa
Gotabaya Rajapaksa / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Šri Lanka

„Siekiant užtikrinti taikų perėjimą, prezidentas sakė atsistatydinsiantis liepos 13-ąją“, – sakė M.Abeywardana, skelbdamas pareiškimą, kurį transliavo televizija.

Šis sprendimas jau kelis mėnesius tęsiantis beprecedentei ekonomikos krizei ir administracinės ir finansų sostinės Kolombo gatves šeštadienį užplūdus šimtams tūkstančių žmonių, reikalaujančių, kad vyriausybė prisiimtų atsakomybę už netinkamą šalies finansų valdymą ir alinantį maisto bei degalų stygių.

Prasiveržę pro prezidentūros vartus daugybė protestuotojų vaikštinėjo po komplekso kambarius, o kai kurie šokinėjo į jo baseiną.

Filmuotoje medžiagoje ir nuotraukose matyti, kaip demonstrantai juokdamiesi šėlioja ir gulinėja prabangiuose rezidencijos miegamuosiuose. Vienas mojavo apatiniais, teigdamas, kad jie priklauso G.Rajapaksai.

Maždaug tuo pačiu metu pats lyderis įlipo į karinių jūrų pajėgų laivą Kolombo uoste ir buvo išplukdytas į pietus nuo salos. Iš ten prezidentas pranešė, kad nuspredė paklusti ištisus mėnesius skambantiems reikalavimams atsitatydinti.

G.Rajapaksą iš jo rezidencijos turėjo evakuoti kariai, šaudę į orą, kad minia nesiartintų.

Tuojau po prezidento rezidencijos šturmo netoliese esanti G.Rajapaksos kanceliarija, esanti prie jūros krantinės, irgi buvo užimta protestuotojų.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe, pirmasis eilėje perimti G.Rajapaksos įgaliojimus, kai prezidentas pasitrauks iš pareigų, sušaukė susitikimą su politiniais lyderiais ir paskelbė taip pat norintis atsistatydinti, kad būtų atvertas kelias vienybės vyriausybės suformavimui.

Tačiau protestuotojų tai nenuramino – sutemus jie šturmavo premjero privačią rezidenciją Kolombe ir ją padegė.

Socialiniuose tinkluose plintančioje filmuotoje medžiagoje matyti prie liepsnojančio pastato susirinkusi džiūgaujanti minia. Gaisras kilo tuojau po R. Wickremesinghe apsaugininkų išpuolio prieš kelis žurnalistus prie premjero namų.

Kol kas nebuvo pranešimų, kad per gaisrą būtų nukentėję žmonių. Policija nurodė, kad tuo metu premjeras ir jo šeima buvo išvykę.

Saugumo pajėgos anksčiau šeštadienį bandė išvaikyti didžiules minias, siautėjusias Kolombo vyriausybiniame rajone. Per susirėmimus buvo sužeista dešimtys žmonių.

Viena Kolombo pagrindinės ligoninės atstovė sakė, kad gydomi trys pašauti žmonės, o dar 36 sutriko kvėpavimas pakliuvus į ašarinių dujų debesis.

Užsitęsusi krizė

Šri Lankoje neramumus kursto ištisus mėnesius besitęsiantis maisto produktų ir degalų stygius, dažni elektros tiekimo sutrikimai ir didelė infliacija, išsekus užsienio valiutos atsargoms, reikalingoms gyvybiškai svarbių prekių importui.

Šri Lanka paskelbė neturinti galimybių grąžinti 51 mlrd. dolerių (50 mlrd. eurų) užsienio skolų ir veda derybas su Tarptautiniu valiutos fondu dėl pagalbos paketo.

Šeštadienį į Kolombą vyko daugybė žmonių, ketinančių dalyvauti naujoje demonstracijoje.

Policija atšaukė penktadienį paskelbtą įsaką dėl komendanto valandos įvedimo, kai opozicijos partijos, žmogaus teisių aktyvistai ir advokatų asociacija pagrasino paduoti į teismą policijos vadovą.

Tūkstančiai protestuotojų prieš vyriausybę nepaisė nurodymo likti namuose ir netgi privertė geležinkelių tarnybas skirti jiems traukinių nuvažiuoti į Kolombe šeštadienį vyksiantį mitingą, sakė pareigūnai.

„Komendanto valanda netapo atgrasomąja priemone. Iš tikrųjų ji paskatino daugiau žmonių išeiti į gatves reikšti nepaklusnumo“, – sakė vienas gynybos pareigūnas.

Šalies degalų ištekliai yra beveik visiškai išeikvoti, tad žmonės, negalėję nuvažiuoti į Kolombą, rengė protestus kituose salos miestuose.

Demonstrantai jau kelis mėnesius rengė protestus stovykloje prie G.Rajapaksos biuro, reikalaudami, kad jis atsistatydintų.

Šioje stovykloje gegužę įsiplieskė susirėmimų, kai būrys G.Rajapaksos šalininkų puolė ten susirinkusius taikius protestuotojus.

Tąsyk žuvo devyni žmonės ir šimtai buvo sužeisti. Šis smurtas paskatino žmones griebtis atsakomųjų veiksmų prieš vyriausybę palaikančias grupes ir padeginėti įstatymų leidėjų namus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos