Stambule esančios lietuvės: „Sprogimo vietoje mėgdavome lankytis su draugais“

„Esu saugi“ – tokio turinio žinutę Stambule šiuo metu esanti Rusnė Jankūnaitė antradienį siuntė ne vienam savo bičiuliui. Sunerimti artimuosius ir draugus privertė žinia – viename iš turistų lankomų Stambulo rajonų, turgaus aikštėje, nugriaudėjo sprogimas. Jo metu žuvo mažiausiai dešimt žmonių, tarp kurių – ir kelių šalių turistai. Pirminiais duomenimis, lietuvių tarp nukentėjusių nėra.
Deimantė Norgėlaitė (viduryje) su draugais Stambule
Deimantė su draugais Stambule / Asmeninė nuotr.

Priminsime, kad antradienį Stambulo istoriniame rajone – Sultanachmete – įvyko sprogimas. Turkijos pareigūnų duomenimis, jo metu žuvo mažiausiai 10 žmonių, tarp kurių yra ir turistų. Dar 15 buvo sužeisti. 

Oficialiai tai nepatvirtinta, tačiau realiausia versija – susisprogdino teroristas-mirtininkas.

„Nesu šalia Sultanachmeto – rajono, kur viskas įvyko, tad negaliu įvertinti situacijos ten. Bet tolimesniuose rajonuose, kurių viename ir gyvenu, atrodo, lyg nieko nebūtų įvykę.

Žiniasklaida tik įspėja geriau nevykti į vietas, kur renkasi daug žmonių. Tokias žinias seku vietos portaluose ir kitų šalių portaluose“, – 15min sakė 2015 m. rudenį į Stambulą studijuoti pagal "Erasmus+" mainų programą atvykusi lietuvė.

Dėl sprogimo Sultanachmeto rajone bei kituose centre esančiuose rajonuose gyvenimas yra apmiręs: neveikia parduotuvės, sustabdytas viešojo transporto judėjimas.

Pasak R.Jankūnaitės, dėl to nepatogumų gali pajusti kai kurie studentai, kurių alma mater yra centrinėje miesto dalyje.

Asmeninė nuotr./Rusnė Jankūnaitė Stambule studijuoja nuo praėjusio rudens
Asmeninė nuotr./Rusnė Jankūnaitė Stambule studijuoja nuo praėjusio rudens

„Aš pati dėl šio išpuolio į Sultanachmeto ir kitus centrinius rajonus nevyksiu. Mano įprasto gyvenimo sprogimas nepaveiks, bet gali paveikti kitus studentus, kurie mokosi Sultanachmete ar Fatih rajonuose, nes šiuo metu Stambule studentams egzaminų laikotarpis.

Žinojo, kur važiuoja

Dar viena „Erasmus“ studentė iš Lietuvos Deimantė Norgėlaitė, šiuo metu esanti Stambule, 15min pasakojo, jog apie antradienio įvykius sužinojo skaitydama lietuviškų portalų naujienas.

Kaskart atsitikus tokiems dalykams (kaip sprogimas – aut. past.) susimąstai dėl savo saugumo. Tačiau gyvendama čia jau turbūt apsipratau su mintimi, kad čia bet kada gali atsitikti kažkas panašaus, – sakė D.Norgėlaitė.

„Gyvenu ganėtinai toli, o turkiškos žiniasklaidos neseku, nes nemoku turkų kalbos.

Dabar atrodo, kad artimųjų rūpestis ir nerimas didesnis nei mano gyvenant čia.

Tačiau tam tikrą nerimą jaučiu, nes  toje vietoje, kur įvyko sprogimas, kartais aplankydavome su draugais“, – pasakojo D.Norgėlaitė.

Tiek ji, tiek R.Jankūnaitė tvirtino, jog dar prieš atvykdamos apsiprato su mintimi, jog Stambule bet kada gali kilti neramumų.

„Žinoma, kaskart atsitikus tokiems dalykams (kaip sprogimas – aut. past.) susimąstai dėl savo saugumo. Tačiau per penkis gyvenimo Stambule mėnesius jau turbūt apsipratau su mintimi, kad čia bet kada gali atsitikti kažkas panašaus“, – sakė D.Norgėlaitė.

Apie galimus išpuolius Stambule buvo pagalvojusi ir R.Jankūnaitė: „Čia vyksta ir kitokių protestų bei išpuolių, susijusių su Turkijos politika, nesutarimais tarp turkų ir kurdų. Man pačiai Stambule iki šiol neteko susidurti su teroristiniu išpuoliu. 

Kartą tik buvau šalia vietos, kur vyko nedidelis susišaudymas, bet tai buvo tik dėl asmeninių nesutarimų tarp stambuliečių. Dar keletą kartų mačiau protestus Istiklal gatvėje“, – sakė lietuvė. ​

Nei viena jų nepanikuoja ir teigia, jog kilus naujų teroro atakų pavojams stengtųsi vadovautis oficialių tarnybų rekomendacijomis, vengtų turistinių vietų. 

„Visiškai saugi nesijaučiu, bet gyvenu nuo Stambulo centro nutolusiame rajone, dėl to savo gyvenamojoje vietoje jaučiuosi saugi. Ruošiuosi čia gyventi dar 3 savaites, bet vieną savaitę būsiu kelionėje užsienyje. Jei kiltų grėsmė dėl naujų išpuolių, likčiau Stambule, bet vengčiau centrinių rajonų“, – teigė R.Jankūnaitė.

VIDEO: Stambule nugriaudėjo sprogimas, yra žuvusių ir sužeistų

Lietuviai nenukentėjo

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) pranešė neturinti duomenų, kad per išpuolį Stambule būtų nukentėję Lietuvos piliečiai, ir paragino Turkijos didžiuosiuose miestuose gyvenančius lietuvius vengti masinio susibūrimo vietų.

„Ambasada nuolat siekia gauti naujausią informaciją ir atidžiai seka saugumo situaciją“, – BNS sakė ministerijos atstovas spaudai Kęstutis Vaškelevičius.

Pasak diplomato, šiuo metu galiojančiose rekomendacijose keliaujantiems į Turkiją URM ragina piliečius, viešinčius ar gyvenančius didžiuosiuose Turkijos miestuose, imtis ypatingų atsargumo priemonių, vengti masinio susibūrimo, protestų vietų. 

Per sprogimą Stambule antradienį žuvo 10 žmonių žuvo, o dar 15 buvo sužeisti. Žuvusiųjų ir sužeistųjų tapatybė kol kas nėra tiksliai žinoma, bet nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad tarp nukentėjusiųjų buvo du vokiečiai ir vienas norvegas turistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis