„Investavimas į MIV gali suteikti stimulą, kuris padės išjudinti ir palaikyti pasaulio ekonomikos atsigavimą bei stabilumą“, – konferencijos atidaryme pareiškė JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas.
„Tai ne labdara, o protinga investicija“, – pabrėžė jis.
Ban Ki-moonas pažymėjo, jog būtina remti MIV žemės ūkį, kuris yra apie 70 proc. šių šalių gyventojų pragyvenimo šaltinis.
Šiam viršūnių susitikimui pirmininkauja Turkijos prezidentas Abdullah Gulas, o atidarymo ceremonijoje taip pat dalyvavo Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso. Be to, į Stambulą atvyko ir Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas.
„Stambulo veiksmų programa turėtų pakeisti milijardo žmonių, gyvenančių mažiausiai išsivysčiusiose valstybėse, gyvenimą“, – pabrėžė A.Gulas.
Turkijos prezidentas taip pat paragino organizuoti kitą konferenciją įpusėjus šios programos įgyvendinimui 2015 metais, siekiant aptarti jos eigą.
Šioje konferencijoje bus tariamasi dėl naujosios Stambulo veiksmų programos, pernai nustojus galioti ankstesniam Briuselio planui.
Prie mažiausiai išsivysčiusių valstybių priskiriamos šalys, kuriose statistinio gyventojo bendros metinės pajamos neviršija 745 dolerių (apie 1 787 litų). Šiai grupei priklauso 33 Afrikos ir 14 Azijos šalių, taip pat Haitis.
Pastaraisiais mėnesiais pasaulyje pastebimai didėjo maisto kainos, todėl kai kuriose neturtingose šalyse kilo ekonominių ir socialinių krizių. Ši problema yra viena iš pagrindinių, kurias svarstys konferencijoje dalyvaujantys lyderiai.
MIV gyventojų ekonominė veikla sudaro tik apie vieną procentą pasaulio komercinės apyvartos.
JT šias konferencijas organizuoja kas dešimt metų. Pirmosios dvi (1981 ir 1990 metais) vyko Prancūzijoje, o trečioji 2001 metais surengta Briuselyje.