„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 12 11 /2018 12 12

Prie kalėdinės mugės vietos Strasbūre aidėjo šūviai: daugėja aukų, užpuolikas sužeistas

Antradienį netoli kalėdinės mugės, Prancūzijos mieste Strasbūre, įvykdytas išpuolis. Skelbiama apie sužeistuosius ir žuvusius. Užpuolikas po susišaudymo su pareigūnais sužeistas, tačiau jam pavyko pabėgti.
Išpuolis Strasbūre
Išpuolis Strasbūre / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Suprasti akimirksniu

  • Strasbūre, netoli kalėdinės mugės vietos, vienoje pagrindinių miesto aikščių, aidėjo šūviai;
  • Mažiausiai trys žmonės žuvo ir dar 13 sužeistų;
  • Įtariamojo tapatybė nustatyta ir jau paskelbta, Cherifas Chekattas sužeistas ir ieškomas;
  • Išpuolio motyvai siejami su terorizmu.

Strasbūro Kalėdų mugėje antradienio vakarą užpuolikas nušovė tris žmones ir sužeidė dar 13, ankstų trečiadienio rytą pranešė Prancūzijos vidaus reikalų ministras Cristophe'as Castaneras. Šaulys vis dar nesulaikytas.

C.Castaneras taip pat nurodė, kad Prancūzijoje buvo padidintas saugumo lygis, „su sustiprintos pasienio kontrolės vykdymu ir sustiprinta kontrole visose Kalėdų mugėse Prancūzijoje, kad būtų išvengta“ panašių atakų.

Įtariamasis žinomas policijai

BBC skelbia, kad šaulio tapatybė nustatyta, jis jau anksčiau buvo žinomas pareigūnams.

Skelbiama, kad įtariamasis šaulys – 29-erių metų vyras, kurio namuose kiek anksčiau buvo atlikta krata dėl jo sąsajų su vagyste.

Du nežinomais norėję likti nesusiję saugumo šaltiniai AFP sakė, kad įtariamasis veikiausiai yra 29 metų Strasbūro gyventojas Cherifas. Antradienio rytą jis turėjo būti suimtas.

Jis figūravo tyrime dėl pasikėsinimo nužudyti, nurodė vienas iš šaltinių.

Skelbiama, kad užpuolikas po susišaudymo su pareigūnais antradienio vakarą yra sužeistas. Įtariamasis dar užpuolimo netoli kalėdinės mugės metu buvo sužeistas čia budėjusių karių iš antiteroristinio padalinio, tačiau tai jo nesustabdė. Jam pavyko pabėgti.

Saugumo pajėgos aptvėrė istorinį miesto centrą. Netoli sienos su Vokietija įsikūręs Strasbūras yra Elzaso regiono sostinė.

„Girdėjome kelis šūvius, galbūt tris, o tada pamatėme bėgančius žmones“, – naujienų agentūrai AFP sakė įvykio vietoje buvęs žmogus, paprašęs neatskleisti jo tapatybės.

„Vienas iš jų parkrito. Nežinau, ar dėl to, kad susipainiojo jo kojos, ar dėl to, jog buvo pašautas“, – tvirtino liudininkas.

Strasbūre esantis Europos Parlamento pastatas po incidento buvo užrakintas. Europarlamentarams ir patalpoje esantiems žurnalistams draudžiama ją palikti, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Šiuo metu Strasbūre vyksta Europos Parlamento plenarinė sesija.

Pareigūnai nurodo tiriantys galimus su terorizmu susijusius užpuoliko motyvus. Kiek anksčiau pranešta, kad situaciją vertina specialus antiterorizmo prokuroras.

Vis dėlto šaulio teroristinių motyvų „kol kas nenustatyta“, radijui „France Inter“ pareiškė Prancūzijos vidaus reikalų viceministras Laurent'as Nunezas.

Įtariamasis, taip pat stebėtas dėl religinio ekstremizmo, teisėsaugai „žinomas dėl kelių baudžiamųjų nusižengimų (...), tačiau niekada nebuvo susijęs su teroristiniais nusikaltimais“, sakė jis.

VIDEO: Šaudynės Strasbūro Kalėdų mugėje: 3 žmonės žuvo, sužeistas šaulys paspruko

Kraupaus įvykio liudininku tapęs Peteris Fritzas BBC pasakojo išgirdęs šūvius ir pamatė ant tilto gulintį žmogų. Jis bandė jį gaivinti, tačiau vyras mirė.

Kaip pranešė BBC, Prancūzijos vidaus reikalų ministerija patvirtino apie incidentą ir paragino žmones likti namuose.

„Šaudynės Strasbūro centre. Dėkotume už likimą namuose, kol situacija nebus išaiškinta“, – tviteryje taip pat parašė Strasbūro vicemeras Alainas Fontanelis.

Išpuolis įvykdytas vietoje, netoli vykusios kalėdinės mugės, vienoje pagrindinių miesto aikščių.

Skelbiama, kad užpuolikas „atidengė ugnį į turistus šalia kalėdinės mugės“.

Strasbūro meras R.Riesas sakė, kad dauguma aukų yra vyrai, tarp jų vienas turistas iš Tailando.

„Kai kuriems buvo šauta į galvą“, – televizijai BFM sakė meras. Pasak jo, per incidentą nebuvo sužeista vaikų.

Kariuomenė pranešė, kad rikošetu atšokusios užpuoliko kulkos buvo nesunkiai sužeistas vienas karys.

Lietuviai Strasbūre džiaugiasi išvengę išpuolio

Europarlamentaras Antanas Guoga savo feisbuko profilyje netrukus po pasirodžiusios informacijos apie išpuolį pranešė esantis saugus, nors prieš kelias valandas vaikščiojęs po vietas, kur įvykdyta ataka.

„Kai pagalvoji, rizika, kad tai galėjome būti ir mes – milžiniška. Labai nuoširdžiai užjaučiu nukentėjusius. Reikia dėkoti Dievui, kad viskas gerai, kaip tik vakar Aistę su šeima išleidau į Vilnių“, – rašė jis.

Simona Lipskytė feisbuke rašė, kad atostogos būna visokios: „Prieš valandą vaikščiojom, ragavom kalėdinį vyną ir džiaugėmės nerealia kalėdine atmosfera, dabar sėdime restorane, uždarytomis langinėmis ir laukiam. Reikalai rimti, šaulio nerado, kada išleis, neaišku“.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, per išpuolį netoli Strasbūro kalėdinės mugės lietuviai nenukentėjo.

URM primena, kad pirminė informacija konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje visą parą teikiama telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt. Su Lietuvos ambasada Prancūzijoje galima susisiekti telefonu +33 1 40 54 50 50 ir el. paštu amb.fr@urm.lt.

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai" ir gauti aktualią konsulinę informaciją, tiesioginius ministerijos pranešimus esant krizinei situacijai užsienio šalyje.

„iOs" vartotojai gali ją parsisiųsti čia.
„Android" vartotojai gali ją parsisiųsti čia.

Turistų traukos vieta

Kalėdinė mugė Strasbūre kasmet tampa šimtus tūkstančių vietos gyventojų ir turistų pritraukiančia atrakcija.

Reaguojant į daug aukų pareikalavusius islamistų išpuolius 2015-aisiais, Prancūzijoje pastaraisiais metais buvo smarkiai sustiprintas saugumas, o ši mugė buvo vertinama kaip viena potencialių taikinių.

Strasbūre yra dislokuotas specialus kariuomenės antiteroristinis padalinys, o tarp 300 kalėdinės mugės namukų matyti reguliariai patruliuojantys kariai ir policininkai.

Prancūzijos saugumo pajėgos dabar yra įsitempusios ir dėl daugiau nei tris savaites trunkančių „geltonųjų liemenių“ protestų.

Beveik 90 tūkst. pareigūnų šeštadienį buvo dislokuoti visoje Prancūzijoje rengiantis ketvirtam protestų etapui, galiausiai vėl virtusiam smurto protrūkiu daugelyje šalies miestų.

Praėjus trejiems metams po 2015-ųjų lapkričio 13 dieną įvykusios 130 žmonių pražudžiusios džihadistų atakos Paryžiuje, už pasipriešinimą terorizmui atsakingi šalies pareigūnai sako matantys naujų iššūkių.

Vietoje koordinuotų atakų, pagrindiniu jų galvos skausmu dabar tapo vadinamieji „vieniši vilkai“ – radikalizavęsi pavieniai asmenys, nebūtinai tiesiogiai susiję su tokiomis grupuotėmis, kaip „Islamo valstybė“.

Pastaraisiais metais – ne vienas išpuolis

Prancūzija išgyveno ne vieną išpuolį pastaraisiais metais. 2015-aisiais du ginkluoti vyrai įsiveržė į satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją ir nužudė 12 žmonių.

2015 m. lapkričio 13 d. Paryžiuje buvo įvykdyta ne viena koordinuota ataka. Tuomet žuvo 130 žmonių, dar 413 buvo sužeista.

2016-ųjų liepos 14 d. Prancūzijoje gyvenantis tunisietis nukreipė savo 19 tonų sveriantį sunkvežimį į Bastilijos paėmimo dieną šventusią minią Prancūzijos pietinės Rivjeros promenadoje ir buvo nušautas pareigūnų, kai traiškydamas žmones nuvažiavo apie 2 kilometrus.

2018 m. gegužės 12 d. per peiliu ginkluoto vyro išpuolį Paryžiuje vienas žmogus žuvo, dar keturi sužeisti.

VIDEO: Šaudynės Strasbūro Kalėdų mugėje: 3 žmonės žuvo, sužeistas šaulys paspruko

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs