„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Su britais ar be jų, Europos Sąjungos laukia rimti pokyčiai

Jau daug savaičių Briuselyje tvyro siurrealistiška atmosfera – vyksta įprastas darbas, pareigūnams draudžiama vartoti žodį „Brexit“, ir gyvenimas teka įprasta vaga, tarsi Jungtinėje Karalystėje referendumo dėl narystės Europos Sąjungoje nė nebūtų.
Jungtinės Karalystės ir ES vėliavos
Jungtinės Karalystės ir ES vėliavos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau ši apsimestinė ramybė slepia faktą, kad nepriklausomai nuo to, kaip ketvirtadienio referendume nubalsuos britai, ES teks imtis vienų didžiausių pokyčių per visą savo istoriją, nes priešingu atvejus šis Europos projektas bus pasmerktas.

Jei Didžioji Britanija taps pirmąja iš Bendrijos pasitraukusia jos nare, tai gali būti pabaigos pradžia iš problemų neišbrendančiai ES, persekiojamai ekonominių bėdų, augančios terorizmo grėsmės ir kamuojamai migrantų krizės.

Net jei Didžioji Britanija liks Bendrijos nare, status quo nebebus priimtinas, turint galvoje referendumo iškeltus klausimus, aidu atsiliepiančius visame žemyne, kurio tikėjimas pokario europine svajone sparčiai blėsta.

„Nepriklausomai nuo to, kaip baigsis balsavimas Jungtinėje Karalystėje, turime atidžiai pažvelgti į Sąjungos ateitį. Būtų kvaila ignoruoti tokį perspėjimo signalą kaip JK referendumas“, – anksčiau šią savaitę įspėjo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Tuskas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Tuskas

Pirmoji problema, kurios po balsavimo teks imtis ES lyderiams, bus būtinybė pasiekti kokį nors susitarimą dėl to, kaip toliau judėti pirmyn, ir tai bus išties nelengva užduotis, turint galvoje, kaip sunkiai jiems sekėsi susitarti dėl kitų krizių sprendimo.

„Esama aiškios nuomonės, jog Europa privalo pasikeisti, kad išgyventų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Britanijos Kembridžo universiteto lektorius Chrisas Bickertonas, knygos „The European Union: A Citizen's Guide“ („Europos Sąjunga: piliečio vadovas“) autorius.

„Tačiau nuodugniau pasižiūrėjus į praktinius aspektus, greitai iškyla sunkumų“, – pabrėžė jis.

„Visai Europai skirtos iniciatyvos“

Britams nusprendus pasitraukti, ES lauktų sunkios ir ilgos derybos tarp Londono ir Briuselio dėl skyrybų. Kai kas visgi viliasi, kad tai bent jau leistų likusiam blokui vėl užsiimti savo darbais.

Britams nusprendus pasitraukti, ES lauktų sunkios ir ilgos derybos tarp Londono ir Briuselio dėl skyrybų.

„Labai gali būti, kad ES institucijose bus tas „grįžimo prie darbo, grįžimo į įprastas vėžes“ refleksas“, – sakė Briuselyje dirbanti Prancūzijos tarptautinių santykių instituto (IFRI) analitikė Vivien Pertusot.

Tačiau kartais būna lengviau pasakyti nei padaryti.

Prancūzija ir Vokietija aptarė bendrą planą dėl Europos po britų referendumo. Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as trečiadienį sakė, kad nepriklausomai nuo to, kaip baigsis referendumas Jungtinėje Karalystėje, jis pristatys „visai Europai skirtas iniciatyvas“.

Tačiau Berlynas ir Paryžius jau yra surėmę ietis dėl euro zonos integracijos, todėl bet koks planas „griežtai apsiribos tik saugumu ir gynyba“, sakė aukštas euro zonos pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

„Mėginti greitai ką nors susitarti dėl ekonomikos būtų per sudėtinga“, – pabrėžė jis.

„Negatyvi spiralė“

Daugelyje Europos sostinių nuogąstaujama, kad bet kuriuo atveju rezultatas gali sukelti domino efekto referendumus kitose šalyse.

D.Tuskas yra perspėjęs, kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas gali nuvesti prie „ne tik ES, bet ir Vakarų politinės civilizacijos sugriovimo“.

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen antradienį paragino visas ES valstybes pasekti Britanijos pavyzdžiu. Euroskeptikai Nyderlanduose, Danijoje ir Švedijoje taip pat panašiai ragino rengti referendumus.

D.Tuskas yra perspėjęs, kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas gali nuvesti prie „ne tik ES, bet ir Vakarų politinės civilizacijos sugriovimo“.

Pavojus Bendrijai yra tas, kad net ir padarius pakeitimus po britų referendumo ji vis tiek negalės nuslopinti ją draskančių istorijos jėgų.

„Net „Bremain“ nekeičia bendros nuotaikos“, – sakė Briuselyje įsikūrusio strateginių studijų centro „European Policy Centre“ studijų direktorius Janis Emanulidis.

„ES įsuko negatyvi spiralė“, – pridūrė jis.

VIDEO: Britanijos rinkėjai balsuoja referendume dėl tolesnės šalies narystės Europos Sąjungoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs