V.Adamkus: dėmesys Lietuvai buvo išskirtinis
Ne kartą asmeniškai su karaliene bendravęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad jai nuoširdžiai rūpėjo Lietuvos reikalai.
„Karalienės netektis – didelis nuostolis Lietuvai, nes jai nuoširdžiai rūpėjo Lietuvos reikalai. Man teko su ja asmeniškai susitikti tris kartus gyvenime ir ketvirtą kartą jos apsilankymas Lietuvoje parodė išskirtinį dėmesį mūsų valstybei“, – 15min sakė V.Adamkus.
Pasak prezidento, karalienės mirtis yra didelis praradimas visam pasauliui.
„Jos pasitraukimas iš gyvenimo yra simbolinis, moralinis nuostolis – ji buvo prieinama viso pasaulio žmonėms, buvo tikrai demokratiška monarchė ir tai Didžiajai Britanijai, turinčiai tūkstantines monarchijos tradicijas, yra didelis nuostolis, o pasauliui – didelis sukrėtimas“, – teigė prezidentas.
V.Ušackas: ji domėjosi mano tėvo patirtimi Sibire
Tuometinis Lietuvos ambasadorius Londone Vygaudas Ušackas su karaliene betarpiškai bendravo 2006 metais, kai buvo ruošiamas jos valstybinis vizitas į Lietuvą.
„Ji buvo kitoks žmogus, nei buvo pateikiama per žiniasklaidą. Per žiniasklaidą ji atrodė šalta, o buvo labai paprastai prieinamas žmogus. Ji žinojo apie Lietuvos ir net mano istoriją, klausė, kaip mano tėvelis išgyveno Sibirą, domėjosi „Misija Sibiras“, – 15min sakė V.Ušackas.
Ilgamečio diplomato teigimu, pokalbyje dominavo ne politika, o istorija.
„Jai buvo įdomu, kaip okupuoti lietuviai išlaikė laisvės idėją. O jos vizitas pakylėjo Lietuvos žinomumą, nes sulaukė ypač daug dėmesio“, – teigė V.Ušackas.
A.Skaisgirytė: ji labai šiltai prisiminė vizitą Lietuvoje
Prezidento patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė, taip pat vadovavusi Lietuvos diplomatinei misijai Londone, sakė, kad karalienė bendraudavo labai šiltai.
„Pirmiausia prisimename jos vizitą Lietuvoje 2006 metais. Turbūt daugelis žmonių ją prisimins kaip labai šiltą, labai gražiai bendraujantį žmogų – ji tokia ir išliks mūsų širdyse“, – 15min sakė A.Skaisgirytė.
Ji sakė, kad įteikiant skiriamuosius raštus karalienė labai šiltai prisiminė savo vizitą Lietuvoje ir paprašė perduoti linkėjimus prezidentui Valdui Adamkui ir poniai Almai Adamkienei.
„Gražus tai buvo prisiminimas, kadangi karalienė per savo ilgus valdymo metus matė daug raštų – kad kiekvieną prisimintų, tai, vadinasi, kažkas liko jos atmintyje, jog Lietuvą taip smagiai, gražiai prisiminė“, – kalbėjo A.Skaisgirytė.
Paklausta, ko mirus karalienei neteko pasaulis, A.Skaisgirytė atsakė: „Ilgos tęstinumo tradicijos“.
„Į politiką ji stengėsi nesikišti kaip kad priimta Jungtinėje Karalystėje, tačiau nepaisant to, neišvengiamai ji buvo ta epocha, kuri jungė pasaulį nuo II-ojo pasaulinio karo iki pat dabar. Tai yra labai ilgas laikas, ji matė visus pokarinius pokyčius, visa virsmą, pasikeitimą. Ji atstovavo visai epochai – kaip ir jos prosenelė Viktorija“, – teigė A.Skaisgirytė.
Diplomatei įstrigo tai, kad karalienė mokėjo parodyti, jog pašnekovas jai yra svarbus, nepaisant to, kas yra tas pašnekovas.
„Jos apsiskaitymas, jos žinios – dirbant tiek dešimtmečių karaliene, natūralu, kad jos žinios apie pasaulį, geopolitinės žinios yra labai gilios. Tas gilumas labai maloniai nuteikė, ji buvo retas pašnekovas apie viso pasaulio politiką“, – teigė A.Skaisgirytė.
Pasak jos, karalienės vizitas Lietuvoje buvo labai svarbus simboliškai ir istoriškai.
„Tas vizitas buvo seniai, paprastai Jungtinės Karalystės karališkoji pora nevyksta į tą pačią šalį antrą kartą, nebent tai būtų labai ypatingos aplinkybės. Supratome, kad tai ir yra tas kartas. Lietuva buvo ką tik tapusi NATO ir Europos Sąjungos nare, tad jos vizitas įtvirtino ir teigė, kad Lietuva sugrįžo į Europos tautų šeimą, į transatlantinę šeimą. Tas buvo labai gera žinia Lietuvos žmonėms tuo metu“, – teigė A.Skaisgirytė.
A.Zuokas: paklausiau jos, kaip Vilnius, o klausti karalienės negalima
Prisimindamas karalienės Elžbietos II ir principo Philipo apsilankymą Vilniuje tuometis meras Artūras Zuokas prisiminė ir vizito svarbą, ir savo paties susitikimą.
„Labai malonu, kad Vilniaus miesto rotušė buvo viena iš tų vietų, kur karalienė ir jos vyras susitiko su Vilniaus ir Lietuvos visuomenės atstovais. Labai šilta moteris. Žinote – tai karalienė, visas protokolas...
Bet pasirašant Vilniaus miesto garbės svečių knygoje kaip tik karalienė atsistojo ir paklausė, o kas yra pavaizduota ant Vilniaus miesto vėliavos? Aš paėmiau, išskleidžiau, kaip tik turiu tą nuotrauką išsaugojęs, pasakiau, kad šv. Kristoforas, paaiškinau šiek tiek simboliką. Ir aš jos paklausiau, kaip jai Vilnius patiko. Žiūriu, protokolo žmonės visi sužiuro į mane – pasirodo, pagal protokolą karalienės negalima nieko klausti. Bet ji maloniai atsakė, kad lovely miestas ar kažką panašaus. Į pokalbį įsiterpė princas ir išėjo toks betarpiškas pabendravimas trumpai“, – prisiminė A.Zuokas.
Jis pabrėžė, kad karalienė ir jos vyras istorinės asmenybės, labai reikšmingos ne tik Jungtinei Karalystei, bet ir visam pasauliui. Tad ir Lietuvai vizitas buvo labai svarbus.
„Tokio lygio monarchų vizitų turėjome tik kelis – šiek tiek vėliau Japonijos imperatorių. Ir Anglijos karalienę. Jos atvažiavimui buvo viso pasaulio dėmesys, tai buvo tikrai labai svarbu“, – kalbėjo A.Zuokas.