Tuo tarpu vyriausiasis Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos pareigūnas vyksta į Sudano regioną dėl „sparčiai blogėjančios humanitarinės krizės“ konflikto krečiamoje šalyje, pranešė JT vadovas Antonio Guterresas.
Mūšiai tarp kariuomenės vado Abdel Fattaho al Burhano pajėgų ir jo buvusio pavaduotojo Mohamedo Hamdano Daglo sukarintų greitojo palaikymo pajėgų (RSF) prasidėjo balandžio 15 dieną dėl ginčo dėl planuojamo RSF integravimo į reguliariąją kariuomenę.
Buvo planuota, kad paskutinės paliaubos, kurių buvo plačiai laikomasi, oficialiai turėjo baigtis vidurnaktį vietos (1 val. Lietuvos) laiku, tačiau priešininkų pajėgos paskelbė pratęsiančios paliaubas 72 valandoms, o Sudano kariuomenė teigė, kad tai įvyko dėl „JAV ir Saudo Arabijos tarpininkavimo“.
Nuo balandžio 15 dienos, kai prasidėjo mūšiai, žuvo daugiau kaip 500 žmonių, o dešimtys tūkstančių žmonių pabėgo iš šalies.
„To, kas vyksta, mastas ir greitis neturi precedento Sudane. Esame labai susirūpinę dėl tiesioginio ir ilgalaikio poveikio visiems žmonėms Sudane ir platesniame regione“, – pareiškime sakė Stephane'as Dujarricas, A. Guterreso atstovas spaudai.
Jis teigė, kad JT vadovas „nedelsdamas“ siunčia savo skubios pagalbos koordinatorių Martiną Griffithsą į šį regioną „atsižvelgiant į sparčiai blogėjančią humanitarinę krizę Sudane“.
Sekmadienio vakarą liudininkai pranešė apie besitęsiančius susirėmimus, taip pat apie virš įvairių sostinės dalių ir miesto dvynio Umdurmano, esančio kitapus Nilo upės, kylančius naikintuvus.
Civilinės aviacijos administracija paskelbė, kad Sudano oro erdvė bus uždaryta iki gegužės 13 dienos, išskyrus pagalbos ir evakuacijos skrydžius.
„Vyko labai smarkios kovos ir garsus šaudymas“, – anksčiau tą pačią dieną naujienų agentūrai AFP sakė pietų Chartumo gyventojas.
Mūšius dar labiau apsunkino tai, kad visoje Chartumo teritorijoje buvo dislokuota Centrinio rezervo policija, sukarintas padalinys, kad apsaugotų piliečių turtą nuo plėšikavimo, pranešė Sudano policija, patvirtindama kariuomenės pareiškimą.
Policija pranešė, kad Centrinis rezervas suėmė 316 sukilėlių – tai nuoroda į RSF, kuri šios informacijos nepatvirtino ir anksčiau įspėjo policiją nesijungti į kovą.
Praėjusiais metais Vašingtonas skyrė sankcijas Centriniam rezervui dėl rimtų žmogaus teisių pažeidimų, susijusių su pernelyg didelės jėgos naudojimu prieš prodemokratinius protestus po 2021 metų spalio perversmo, per kurį į valdžią atėjo A. F. al Burhanas ir M. H. Daglo.
M. H. Daglo RSF yra kilusi iš džandžavidų, kuriuos buvęs diktatorius Omaras al Bashiras paleido Sudano vakariniame Darfūro regione ir dėl kurių O. al Bashirui ir kitiems asmenims buvo pateikti kaltinimai karo nusikaltimais.