O.al Bashiras, Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) ieškomas dėl karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir genocido Darfūre, pareiškė, kad savo namus palikę žmonės turi sugrįžti į savo gyvenvietes ir palikti stovyklas.
„Darfūras atsigavo, todėl dabar svarbu ištuštinti IDP (šalies viduje perkeltų asmenų) asmenų stovyklas, nes mes nebenorime IDP“, – sakė O.al Bashiras jaunimo suvažiavime Chartume.
„IDP ir pabėgėliai privalo grįžti į savo gyvenvietes. Mes užtikrinsime saugumą ir aptarnavimą jų gyvenvietėse“, – nurodė jis.
Pasak O.al Bashiro, pabėgėlių stovyklos tapo užsienio humanitarinės pagalbos grupių verslu.
„Jie atvyksta siūlydami humanitarinę pagalbą, fotografuoja mūsų žmones, kad surinktų aukas, o paskui 80 proc. aukų susišluoja patys“, – pareiškė jis, tačiau jokios konkrečios organizacijos nepaminėjo.
„Jie investuoja į mūsų žmonių kančias ir daro verslą, prisidengdami pagalba IDP“, – kalbėjo prezidentas.
O.al Bashiras nuolat kritikuoja užsienio pagalbos organizacijas, o 2009 metais yra kelias jų išsiuntęs iš Darfūro.
Jungtinių Tautų spalio mėnesio duomenimis, Darfūre humanitarinės pagalbos reikia maždaug 3 mln. žmonių, iš kurių beveik 1,6 mln. gyvena 60-yje stovyklų.
„Būtiniausio aptarnavimo ir infrastruktūros stoka, saugumo stoka kai kuriuose rajonuose ir toliau neleidžia namus palikusiems žmonėms sugrįžti į savo kilmės rajonus“, – sakoma Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos koordinavimo biuro (OCHA) pranešime.
Sudano pareigūnai, tarp jų ir O.al Bashiras, sako, kad karas Darfūre baigėsi, ir reikalauja iš regiono išvesti ten dislokuotas JT taikdarių pajėgas.
Anksčiau šiais metais JT Saugumo Taryba pritarė sprendimui sumažinti taikdariškų pajėgų kontingentą Sudane dėl sumažėjusio smurto Darfūre.
Nors smurto banga atslūgo, tačiau savo dydžiu Prancūzijai prilygstančiame Darfūre vis dar pasitaiko mirtinų susirėmimų tarp genčių.
Konfliktas Darfūre kilo 2003 metais, kai etninės mažumos sukilėliai pradėjo ginkluotą kovą su Sudano prezidento O.al Bashiro arabų dominuojama vyriausybe. Sukilėliai kaltina Chartumą regiono ekonominiu ir politiniu ignoravimu.
Pasak Jungtinių Tautų, šis konfliktas jau pareikalavo maždaug 300 tūkst. gyvybių. O.al Bashiras atkakliai neigia karo nusikaltimus ir genocidą Darfūre.