Sudužusios viltys: darbininkai Žemutiniame Tagile remia V.Putiną, bet nekenčia valdžios

Jevgenijus Soložninas, 61-erių suvirintojas, karštai remiantis Vladimirą Putiną, sako ieškantis numerio, kuriuo galėtų paskambinti prezidentui ir pasiskųsti dėl sumažinto atlyginimo valstybinėje tankų ir traukinių vagonų gamykloje. J.Soložninas V.Putino nekaltina: jam tik įdomu, ar Rusijos vadovas žino, kas vyksta – Žemutiniame Tagile ir apskritai visoje šalyje toks požiūris įprastas, rašo AP.
Valerijus Vdovinas, Maksimas Soložninas ir Jevgenijus Soložninas
Valerijus Vdovinas, Maksimas Soložninas ir Jevgenijus Soložninas / „Scanpix“/AP nuotr.

„Pagalvojome, kad imsime ir jam paskambinsime, – palinkęs prie barščių puodo savo bute Žemutiniame Tagile svarstė J.Soložninas. – Žmonės, kurie atstovauja valdžiai, – jie viską gadina, jie nuvilia Putiną.“

„Scanpix“/AP nuotr./„Uralvagonzavod“ gamyklos suvirintojas Jevgenijus Soložninas
„Scanpix“/AP nuotr./„Uralvagonzavod“ gamyklos suvirintojas Jevgenijus Soložninas

Rusijoje nuomonė, kad V.Putinas yra geras prezidentas, kurį apgaudinėja biurokratai, labai dažna. V.Putinas ir pats puoselėja tokį savo įvaizdį – jis stengiasi laikytis atokiau nuo valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“.

Prezidentas, kuris kovo 18 dieną bus perrinktas ketvirtajai kadencijai, šiai partijai nebepriklauso ir į rinkimus eina kaip nepriklausomas kandidatas.

Panoro apginti stabilumą

Žemutinis Tagilas, į kurį V.Putinas antradienį atvyko kaip į rinkimų kampanijos stotelę, prieš 2012-ųjų rinkimus tapo ištikimybės šiam buvusiam KGB agentui simboliu.

Tada per kasmetinį V.Putino telefoninį klausimų ir atsakymų maratoną milijonų rusų televizorių ekranuose pasirodė šiame mieste veikiančios didžiulės gamyklos „Uralvagonzavod“ meistras ir pavadino protestus prieš Kremlių grėsme stabilumui šalyje.

„Scanpix“/AP nuotr./V.Putino rinkiminis plakatas Žemutiniame Tagile
„Scanpix“/AP nuotr./V.Putino rinkiminis plakatas Žemutiniame Tagile

„Noriu pasisakyti apie tuos mitingus: jei mūsų policija negali susitvarkyti, mes su vyrukais esame pasiruošę atvykti ir apginti stabilumą – žinoma, įstatymų rėmuose“, – tada pareiškė meistras Igoris Cholmanskichas.

Entuziazmas dėl V.Putino valdžios gamykloje „Uralvagonzavod“, kuri yra didžiausia darbdavė Žemutiniame Tagile, regis, blėsta.

„Atvykite!“ – nusišypsojęs atsakė V.Putinas, o apžvalgininkai Žemutinį Tagilą iškart praminė Putingradu.

2012 metais rinkimų apylinkė rajone, kur veikia gamykla, V.Putinui, grįžusiam į prezidento postą pakeisti savo statytinio Dmitrijaus Medvedevo, atidavė apie 70 proc balsų.

Tačiau šiomis dienomis entuziazmas dėl V.Putino valdžios gamykloje „Uralvagonzavod“, kuri yra didžiausia darbdavė 400 tūkst. gyventojų turinčiame Žemutiniame Tagile, regis, blėsta.

„Scanpix“/AP nuotr./„Uralvagonzavod“ gamyklos darbininkas Maksimas Antonovas
„Scanpix“/AP nuotr./„Uralvagonzavod“ gamyklos darbininkas Maksimas Antonovas

Dėl pinigų kreipėsi į teismą

Du J.Soložnino sūnūs, irgi dirbantys minėtoje gamykloje, už V.Putiną kovo 18 dieną nebalsuos – skirtingai nei jų tėvas. Vienas remia Komunistų partijos kandidatą, kitas – nacionalistą Vladimirą Žirinovskį.

J.Soložninas: „Mes neprašome, kad mums pakeltų algą. Mes tik norime, kad mums grąžintų pinigus.“

O tūkstančiai gamyklos darbininkų, vieną vasario dieną išvirtę iš komplekso teritorijos, tik juokėsi, kai žurnalistai jų paklausė, ar Žemutinį Tagilą tikrai galima vadinti Putingradu.

Vieni, pavyzdžiui, 38-erių Antonas Udincevas, jau yra susitaikę su tuo, kad V.Putinas laimės rinkimus, bet vis tiek balsuos būtent už jį: „O už ką daugiau balsuoti?“

Antonas pripažino, kad dėl sumažintos algos jam dabar nelengva, bet iškart priduria: „Nieko čia baisaus.“

Kad viskas gerai, sutinka ne visi – to paties J.Soložnino atlyginimas sausį siekė tik 30 tūkst. rublių (430 eurų), nors anksčiau buvo dvigubai didesnis. 21 gamyklos darbininkas jau padavė gamyklą į teismą dėl nepagrįsto algos sumažinimo, nors vasarį dvi bylas jau pralaimėjo.

„Scanpix“/AP nuotr./Žemutinio Tagilo gyventojai prie traukinių stoties
„Scanpix“/AP nuotr./Žemutinio Tagilo gyventojai prie traukinių stoties

„Mes neprašome, kad mums pakeltų algą. Mes tik norime, kad mums grąžintų pinigus“, – paaiškino J.Soložninas.

Atšauktas didelis užsakymas

Gamykla 2012 metais, kai I.Cholmanskichas pasisiūlė „su vyrukais“ padaryti tvarką Maskvoje, vos laikėsi ir buvo atsidūrusi ant bankroto ribos.

Bet kai V.Putinas laimėjo rinkimus ir paskyrė šį meistrą prezidentiniu pasiuntiniu visai Uralo federalinei apygardai, į kurią įeina ir Žemutinis Tagilas, užsakymų pagaminti tankus padaugėjo.

Tiesa, dar tikrai yra kur pasitempti. Pernai gruodį krovinių kompanija „Freight One“ atšaukė geležinkelių vagonų užsakymą – kadangi „Uralvagonzavod“ yra įtraukta į JAV sankcijų „juodąjį sąrašą“, bendrovė nenori rizikuoti.

„Scanpix“/AP nuotr./Moteris šluoja gatvę Žemutiniame Tagile, dar vadinamame Putingradu
„Scanpix“/AP nuotr./Moteris šluoja gatvę Žemutiniame Tagile, dar vadinamame Putingradu

J.Soložnino teigimu, darbininkai su pagalbos prašymu kreipėsi į I.Cholmanskichą, bet jie įtaria, kad šis V.Putino favoritas kaip tik saugo prezidentą ir neleidžia skundams pasiekti jo ausų.

„Mes nematome to pasiuntinio ir daug apie jį apskritai nežinome, – teigė vietinio nepriklausomo portalo „Meždu Strok“ vyriausioji redaktorė Natalija Vachonina. – Kuo toliau praeityje tas momentas, kai jis žadėjo kovoti už stabilumą, tuo rečiau jis atvažiuoja.“

„Laikas bėga, o pinigus toliau vagia“

Kaip ir jo tėvas, 33-ejų Vitalijus Soložninas mano, kad V.Putinas „nemato, kas darosi“ gamykloje. Tačiau išvadas jis daro kitokias ir kitą sekmadienį balsuos už Komunistų partijos kandidatą Pavelą Grudininą.

Žinoma, V.Putinas, kurio populiarumo reitingai jau kuris laikas švytuoja ties 80 proc. riba, tikrai laimės prezidento rinkimus.

Tiesa, jo šalininkai būgštauja, kad rinkėjų gali būti palyginti nedaug, o tai pakenktų V.Putino įvaizdžiui.

Vyriausiasis J.Soložnino sūnus Maksimas už V.Putiną nebalsavo jau prieš šešerius metus – tada jam irgi buvo sumažintas atlyginimas. Jis įsitikinęs, kad rinkėjai apatiški, nes nepasitiki nei „Vieningąja Rusija“, nei visa vyriausybe.

„Scanpix“/AP nuotr./„Uralvagonzavod“ gamyklos darbininkas Maksimas Soložninas
„Scanpix“/AP nuotr./„Uralvagonzavod“ gamyklos darbininkas Maksimas Soložninas

„Kalbuosi su vaikinais ir jie manęs klausia: „Maksai, kas iš to, kad balsuosime? Viskas už mus jau nuspręsta.“ Žmonės vylėsi, kad kažkas pasikeis. Bet laikas bėga, o „Vieningoji Rusija“ vis dar čia ir toliau vagia mūsų pinigus“, – tvirtino M.Soložninas.

Į savo sūnų argumentus kartais įsiklauso ir Jevgenijus: „Girdžiu savo vaikus ir galvoju: kur jūs, Vladimirai Vladimirovičiau? Jei atvirai, žmonės keikia valdžią.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų