Šaltinių teigimu, keli įrenginiai buvo išmesti į krantą, kitus rado britų karinis jūrų laivynas. Pažymima, kad jų aptikimas laikomas grėsme nacionaliniam saugumui, tačiau Didžiosios Britanijos vyriausybė to oficialiai nepatvirtino.
Kariškiai padarė išvadą, kad jutiklius Rusija naudojo rinkdama žvalgybinę informaciją apie keturis britų „Vanguard“ klasės povandeninius laivus, galinčius nešti branduolines raketas.
Trys leidinio šaltiniai neatmetė galimybės, kad įrenginiams dislokuoti buvo naudojamos Rusijos verslininkų superjachtos. Kai kurie iš šių laivų turi specialias skyles korpuse, skirtas saugiai patekti į vandenį, pro kurias būtų galima slapta nuleisti giliavandenės žvalgybos įrangą.
Be to, 2020 m. netoli Jungtinės Karalystės itin svarbių povandeninių komunikacijų buvo aptikti Rusijos jūriniai dronai, galintys veikti dideliame gylyje ir per kelias dienas įveikti šimtus kilometrų.
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija mano, kad jų tikslas buvo sugadinti povandeninius kabelius, tačiau kol kas nėra įrodymų, kad Rusijai pavyko tai padaryti.
„Neturėtų būti jokių abejonių, kad Atlanto vandenyne vyksta karas. <...> Tai katės ir pelės žaidimas, kuris tęsiasi nuo pat Šaltojo karo pabaigos ir dabar vėl įsibėgėja“, – sakė aukšto rango britų kariuomenės pareigūnas.
Anot kito šaltinio, tai šiek tiek primena kosmoso lenktynes.
„Tai pasaulis, kurį gaubia paslapties ir klastos debesys... tačiau yra pakankamai dūmų, kad būtų galima įtarti, jog kažkur kažkas dega“, – pastebėjo jis.
Leidinio šaltiniai pripažino, kad ateityje Didžioji Britanija turės įrengti minas, kad apsaugotų savo vandenis nuo priešo.
Londonas atsilieka
Didžioji Britanija atsilieka sekdama Rusijos giliavandenes operacijas, pareiškė buvęs šalies gynybos ir užsienio reikalų ministras Tobias Ellwoodas po to, kai aplink Jungtinę Karalystę esančiuose vandenyse buvo aptikti šnipinėjimo jutikliai, nukreipti į Karališkojo karinio jūrų laivyno povandeninius laivus.
Jis paragino smarkiai išplėsti karinio jūrų laivyno stebėjimo pajėgumus.
T.Ellwoodas pažymėjo, kad leidinio „Sunday Times“ atskleistas faktas patvirtina, jog Didžioji Britanija „dabar yra pilkojoje karo su Rusija zonoje“.
Buvęs ministras atskleidė, kad jutiklių naudojimas yra „tik pusė istorijos“, teigdamas, kad Kremlius prie Jungtinės Karalystės krantų įrengė „nuošalias jūros dugno platformas“, kurios veikia kaip įkrovimo stotys dešimtims mini povandeninių laivų, „kad galėtų sudaryti mūsų povandeninių kabelių tinklų žemėlapius ir vykdyti galimą sabotažą“.
Leidiniui „The Guardian“ jis sakė, kad vyriausybės pareigūnai žino apie šias giliavandenes Rusijos bazes.
„Devyniasdešimt procentų mūsų duomenų gaunama per jūrą, o 60 proc. dujų viena linija atkeliauja iš Norvegijos, todėl galite matyti, kokie esame pažeidžiami, – sakė jis. – Žalos, kurią [jie galėtų padaryti], mastas yra milžiniškas, ją galima paneigti ir tai padaryti yra prastas sprendimas. Tai kelia nerimą.“
Tuo tarpu gynybos ministerijos atstovas spaudai „Sunday Times“ istoriją pavadino „spekuliacija“.
„Nacionalinis saugumas yra šios vyriausybės permainų plano pagrindas, todėl esame įsipareigoję stiprinti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros saugumą. Mūsų nuolat jūroje veikianti branduolinio atgrasymo priemonė ir toliau nepastebimai patruliuoja pasaulio vandenynuose, kaip tai darė 56 metus“, – teigė jis.
Tai – brangus draudimo polisas
Karališkojo karinio jūrų laivyno atsargos kontradmirolas Chrisas Parry anksčiau sakė, kad vienas britų branduolinis povandeninis laivas, nešantis „Trident“ raketas galėtų sunaikinti 40 Rusijos miestų.
„Tai puikus penas apmąstymams [Vladimirui] Putinui, ir tai turėtų priversti išsigąsti bet kurį pasaulio lyderį“, – pabrėžė jis.
Pasak Ch.Parry, branduoliniai povandeniniai laivai tebėra galinga atgrasymo priemonė, kelianti didelį nerimą Rusijai: „Tai yra draudimo polisas, dažnai brangus, bet iki tol, kol jo prireiks“.
Du dešimtmečius Didžioji Britanija išlaikė 225 branduolinių galvučių arsenalą, iš kurių iki 120 gali būti dislokuotos „Vanguard“ klasės povandeniniuose laivuose.
Dabar šalis stato naujus „Dreadnought“ klasės povandeninius laivus.