Sprendimą riboti įvažiavimą priėmė prezidentas ir ministrų komitetas, atsižvelgdami į „rimtą žalą Suomijos tarptautinei pozicijai“, sakoma vyriausybės pareiškime.
Vladimirui Putinui trečiadienį paskelbus dalinę Rusijos gyventų mobilizaciją į karą Ukrainoje ilgesnės eilės driekiasi ne prie karinių komisariatų, o prie sienų ir oro uostuose: daugybė kariauti nenorinčių rusų karštligiškai bando išvykti iš šalies.
Užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto ruošėsi išsamiau komentuoti šį žingsnį per spaudos konferenciją, rengiama apie 18 val. 45 min. vietos (ir Lietuvos) laiku.
Nuo tada, kai Maskva paskelbė apie mobilizaciją dėl karo Ukrainoje, į Suomiją atvykstančių rusų skaičius padvigubėjo: ketvirtadienį į Šiaurės šalį atvyko daugiau kaip 6 tūkst. rusų, penktadienį naujienų agentūrai AFP pranešė sienos apsaugos tarnybos atstovas.
Liepą Suomijai sušvelninus COVID-19 suvaržymus taip pat padaugėjo keliautojų iš Rusijos, o Europoje padidėjo pasipriešinimas rusų turistų įsileidimui vykstant karui Ukrainoje.
Ketvirtadienį suomių ministrė pirmininkė Sanna Marin sakė, kad „Rusijos turizmas ir kelionės, įskaitant tranzitą per Suomiją, turi būti sustabdytos“.
Helsinkis ragina ES priimti sprendimą apriboti vizų išdavimą rusams, tačiau P. Haavisto trečiadienį pareiškė, jog „nėra garantijų, kad šis žingsnis bus atliktas labai greitai“.
Su Rusija besiribojančios Baltijos šalys jau sugriežtino savo vizų išdavimo taisykles, tad Suomija liko paskutinė Rusijos kaimynė ES, per kurią Šengeno vizų turėtojai gali vykti tranzitu.
Pirmadienį Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija pradėjo taikyti griežtesnę Rusijos piliečių kontrolę, per ES išorinę sieną įleisdamos tik tam tikrus kriterijus atitinkančius rusus: diplomatus, disidentus, pervežimo bendrovių darbuotojus, ES piliečių šeimų narius, Šengeno zonos valstybių leidimus gyventi ar ilgalaikes nacionalines vizas turinčius, tranzitu per Lietuvą traukiniais į Kaliningrado sritį ir iš jos vykstančius rusus.
Naujienų agentūra BNS skelbia, kad bilietai skrydžiams į kaimynines šalis, daugiausia buvusias sovietines respublikas, į kurias rusams nereikia vizų, buvo iššluoti, o kainos drastiškai šoktelėjo – tai liudija, kad rusai masiškai bėga į užsienį, kad nebūtų išsiųsti kariauti.
Atlikus paiešką „Aviasales“ interneto svetainėje paaiškėjo, kad iki sekmadienio nebuvo laisvų vietų skrydžiams iš Maskvos į Stambulą į vieną pusę ekonomine klase – mažiausia kaina siekė beveik 2 900 JAV dolerių.
Rusai bando išskirsti bet kur, kur tik galima: į Armėniją, į Sakartvelą, į Turkiją, į Kazachstaną, net į Baltarusiją, kuri yra Kremliaus sąjungininkė kare su Ukraina.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį atmetė pranešimus apie oro uostus, perpildytus žmonių, bandančių išvykti iš Rusijos po šio pranešimo, pavadindamas juos „perdėjimu“ ir „melagingomis naujienomis“.
Socialinių tinklų vaizdo įrašuose iš Rusijos sausumos sienų su keliomis šalimis matyti ilgos transporto eilės, rašo CNN.
Eilės susidarė prie sienos perėjimo punktų į Kazachstaną, Sakartvelą ir Mongoliją. Viename vaizdo įraše matyti, kaip naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Sakartvelo ir Rusijos pasienyje esančiame kontrolės punkte išsirikiavo dešimtys transporto priemonių. Ketvirtadienį ši eilė dar pailgėjo. Viename vaizdo įraše matyti ilga eilė, besitęsianti į kalnus už sienos perėjimo punkto, o vienas vyriškis komentavo, kad jos ilgis siekia 5–6 kilometrus.
Kitame ketvirtadienį paskelbtame vaizdo įraše matyti ilgos eilės prie pasienio punkto į Mongoliją.
Vienas vyras kalbėjo per vaizdo įrašą, užfiksuotą Troicko perėjoje į Kazachstaną, kur ketvirtadienio rytą stovėjo dešimtys automobilių: „Tai Troickas, sunkvežimių ir lengvųjų automobilių eilės... nematyti nei šios eilės pradžios, nei pabaigos... visi, visi bėga iš Rusijos, visokie“.
Ypač daug nuo mobilizacijos bėgančių rusų bando patekti į Sakartvelą.
Pasak BBC kalbintų rusų, atvykstančių į Sakartvelą per Rusijos ir Sakartvelo sausumos sieną, prie Rusijos pusėje esančio Aukštutinio Larso pasienio punkto automobilių eilė tęsiasi daugiau nei šešis kilometrus.
Kai kurie net persėdo ant dviračių, kad greičiau patektų į Sakartvelą, nes sieną kirsti pėsčiomis draudžiama.