Suomių partija po vadovybės pasikeitimo ir vyriausybės krizės skilo

Populistinė Suomių partija, kurios naujuoju lyderiu neseniai buvo išrinktas už neapykantą kurstančias kalbas teistas Jussi Halla-aho ir kurią premjeras Juha Sipila dėl to pašalino iš koalicijos vyriausybės, antradienį skilo į dvi dalis.
Suomijos vėliava
Suomių partija po vadovybės pasikeitimo ir vyriausybės krizės skilo / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Helsinkis Suomija

20 iš 37 Suomių partijos parlamentarų atsiskyrė ir suformavo nuosaikesnę frakciją „Naujoji alternatyva“, kuri „yra pasirengusi aptarti prisijungimą prie vyriausybės“, žurnalistams sakė frakcijos pirmininko pavaduotoja Tiina Elovaara.

Antiimigracinė ir euroskeptiška Suomių partija šeštadienį lyderiu išsirinko J.Halla-aho, kuris pakeitė 20 metų partijai vadovavusį nuosaikių pažiūrų užsienio reikalų ministrą Timo Soini.

Premjeras J.Sipila, kuris nuo 2015 metų gegužės vadovavo savo Centro partijos, konservatorių Nacionalinės koalicijos ir Suomių partijos koalicinei vyriausybei, pirmadienį pareiškė norintis šią koaliciją išardyti.

„Nėra sąlygų mums bendradarbiauti su Suomių partija, vadovaujama Halla-aho“, – tviteryje parašė jis.

Antradienį 12 val. Grinvičo (15 val. Lietuvos) laiku J.Sipila turi susitikti su prezidentu Sauli Niinisto ir oficialiai įteikti savo vyriausybės atsistatydinimo raštą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Juha Sipila
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Juha Sipila

Prezidentas turėtų suteikti premjerui mandatą formuoti naują koaliciją ir dirbti iki parlamento kadencijos pabaigos 2019 metais.

Visi penki šiuo metu vyriausybėje dirbantys Suomių partijos nariai, tarp jų – T.Soini, prisidėjo prie „Naujosios alternatyvos“.

Visi penki šiuo metu vyriausybėje dirbantys Suomių partijos nariai, tarp jų – T.Soini, prisidėjo prie „Naujosios alternatyvos“.

Premjero Centro partijai, konservatoriams ir „Naujajai alternatyvai“ pakaktų vietų daugumai parlamente suformuoti.

Švedų liaudies partija, atstovaujanti švediškai kalbančiai Suomijos gyventojų mažumai, ir krikščionys demokratai jau išreiškė suinteresuotumą prisidėti prie vyriausybės, o jų politinės programos yra laikomos artimomis centristų ir konservatorių programoms.

Tuo tarpu kairiojo sparno opozicija – socialdemokratai, žalieji ir Kairioji sąjunga – ragino surengti naujus rinkimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai