Suprasti akimirksniu
- Užbėgo įvykiams už akių: D.Trumpas paskelbė laimėjęs JAV prezidento rinkimus
- Po JAV rinkimų atsargos pulkininkas išskyrė tris scenarijus Ukrainai: kurį rinksis D.Trumpas?
- Išrinkus D.Trumpą pasikeis ir Lietuvos saugumo situacija: T.Janeliūnas išskyrė scenarijus
- A.Skaisgirytė: Lietuva turi ką pasiūlyti D.Trumpui
Prasidėjus balsavimui, abiejų partijų kandidatai labiausiai laukė rezultatų iš septynių svyruojančiomis laikomų valstijų – Arizonos, Džordžijos, Mičigano, Nevados, Šiaurės Karolinos, Pensilvanijos, Viskonsino – rezultatų.
Ėmus aiškėti rezultatams, žiniasklaida paskelbė prognozes, kad D.Trumpas laimėjo rinkėjų balsus Šiaurės Karolinoje, Džordžijoje, Pensilvanijoje ir Viskonsine. Tai, anot naujienų agentūros „The Associated Press“, prognozių tai garantuos D.Trumpui 277 Rinkikų kolegijos balsus. Tuo tarpu K.Harris paliks su 224 balsais.
BBC pažymėjo, kad gali praeiti dar nemažai laiko, kol paaiškės oficialūs ir išsamūs JAV prezidento rinkimų rezultatai, nes kiekviena valstija savo rinkimų rezultatus skelbia atskirai.
Kas vyksta svarbiausiose valstijose?
Septyniose svyruojančiose valstijose, kuriose atotrūkis tarp K.Harris ir D.Trumpo buvo nedidelis, rinkėjų aktyvumas buvo itin aukštas. Jie balsavo asmeniškai ir paštu, o kai kuriose valstijose užfiksuotas rekordinis aktyvumas.
Svarbu pažymėti, kad balsai vis dar skaičiuojami. Tačiau jau galima daryti tam tikras išvadas, į kurią pusę krypsta svarstyklės.
Dabar prognozuojama D.Trumpo pergalė:
– Šiaurės Karolinoje – tai buvo pirmoji valstija, kurioje balsavimo rezultatai tapo žinomi žurnalistams;
– Džordžijoje, kur per 2020 m. prezidento rinkimus nedaug trūko, kad joje laimėtų demokratai;
– Pensilvanijoje, kur galutinis balsų skaičiavimas gali užtrukti gana ilgai;
– Viskonsine, kur balsų skaičiavimas taip pat gali užtrukti.
D.Trumpo ir K.Harris rezultatai nėra labai nutolę, todėl kalbėti apie vieno iš kandidatų pranašumą dalyje valstijų dar per anksti.
– Mičigane balsavimo rezultatai gali būti paskelbti tik vėlai trečiadienį;
– Arizonoje balsų skaičiavimas gali tęstis kelias dienas;
– Nevados valstijoje balsai taip pat gali būti skaičiuojami dar kelias dienas.
Tačiau, kadangi žurnalistai preliminariai D.Trumpui skyrė pergalę keturiose pagrindinėse valstijose, jie kalba apie jo pergalę rinkimuose.
Prieš rinkimus nuogąstauta, kad, jei K.Harris ir D.Trumpas lips vienas kitam ant kulnų, žiniasklaidai bus sudėtinga greitai nuspėti, kuris kandidatas laimės svarbiausiose valstijose. Nedidelis skirtumas taip pat galėjo reikšti, kad reikės perskaičiuoti balsavimo biuletenius.
Tačiau šį kartą rezultatai kai kuriose svyruojančiose valstijose buvo paskelbti daug greičiau, nei tikėtasi, todėl žurnalistai galėjo paskelbti D.Trumpą (arba K.Harris) nugalėtoju.
„Tačiau galutiniai ir oficialūs prezidento rinkimų rezultatai visose valstijose gali būti paskelbti tik po kelių dienų – ar net savaičių“, – įvertino BBC.
Tikėtina, kad kai kurie balsavimo rezultatai bus užginčyti teismuose. Prieš balsavimą buvo pateikta daugiau kaip 100 ieškinių dėl pažeidimų, dauguma jų buvo pateikti respublikonų, kurie teigė, kad kilo problemų sudarant rinkėjų sąrašus.
Skaičiuojant balsus būtina atlikti daugybę techninių procedūrų, įskaitant atiduotų biuletenių skaičiaus sutikrinimą su rinkėjų sąrašais, patikrinimą, ar biuleteniai nėra suplėšyti ar kitaip sugadinti, ir įvairių neatitikimų protokolų surašymą.
Kita vertus, kai kuriose svarbiausiose valstijose, pavyzdžiui, Mičigane, balsai buvo skaičiuojami greičiau nei anksčiau. Be to, palyginti su 2020 m. rinkimais, kai tęsėsi COVID pandemija, paštu balsavo mažiau žmonių.
Kada paaiškės rezultatai?
Per 2020 m. prezidento rinkimus JAV televizijos paskelbė J.Bideną rinkimų nugalėtoju praėjus tik keturioms dienoms po balsavimo. Tai buvo padaryta paaiškėjus balsavimo rezultatams Pensilvanijoje.
Tuo tarpu 2016 m. D.Trumpas nugalėtoju buvo paskelbtas netrukus po 10 val. ryto Lietuvos laiku, praėjus vos kelioms valandoms po balsavimo pabaigos.
2012 m., kai Barackas Obama užsitikrino antrąją prezidento kadenciją, jo pergalė buvo paskelbta dar prieš vidurnaktį Rytų laikų rinkimų dieną.
Tačiau 2000 m. rinkimai, kai dėl Baltųjų rūmų varžėsi George'as W.Bushas ir Alas Goras, buvo išimtis iš taisyklės. Varžybų rezultatas nebuvo žinomas kelias savaites, po to JAV Aukščiausiasis Teismas nurodė perskaičiuoti balsus Floridoje. Tai leido G.W.Bushui tapti nugalėtoju.
Ar D.Trumpas jau yra prezidentas?
JAV prezidento rinkimų nugalėtojas prisieks per inauguracijos ceremoniją 2025 m. sausio 20 d., pirmadienį.
Prieš tai turi būti suskaičiuoti visi rinkimuose atiduoti balsai, o po to prasidės oficiali šalies vadovo skyrimo procedūra, kurią vykdys Rinkikų kolegija.
Kiekviena valstija sprendžia tam tikro skaičiaus rinkikų balsų likimą. Būtent šie žmonės, o ne patys rinkėjai, balsuos už prezidentą. Paprastai tam tikrų valstijų rinkėjai atiduoda visus savo balsus už ten laimėjusį kandidatą.
Rinkikų kolegijos posėdis vyks gruodžio 17 d.
Tada sausio 6 d. susirinks naujai išrinktas JAV Kongresas, kuris suskaičiuos rinkėjų balsus ir patvirtins naujo JAV prezidento paskyrimą.
Po 2020 m. rinkimų D.Trumpas atsisakė pripažinti pralaimėjimą ir paragino savo šalininkus surengti demonstraciją prie Kapitolijaus, kai Kongresas susirinko patvirtinti J.Bideno pergalės.